Oto bohater naszego artykułu. Poszerzany rękaw o fantazyjnym kształcie. Uroczy i prosty w przygotowaniu.

Jak zwykle do pracy nad naszym fantazyjnym rękawem potrzebujemy rękawa podstawowego. Pod tym pojęciem kryje się prosty rękaw dopasowany do naszej bluzki. Na swoim rękawie zaznacz miejsce styku z linią ramienia. Zazwyczaj na gotowych szablonach w tym miejscu znajduje się pomocniczy nacinek. Kliknij aby powiększyć

 Od tego nacinka, pionowo w dół, czyli równolegle do nitki prostej, narysuj linię pomocniczą.

Kliknij aby powiększyć

 Teraz czas na nożyczki. Rozcinamy nasz rękaw wzdłuż czerwonej linii, dzieląc go na dwie części: niebieską i zieloną. Zadanie domowe: kto zgadnie który kawałek  to przód a który to tył, kto powie jak ułatwiają to nacinki?

lko57 033

Niezależnie od tego, czy rozszyfrowaliście zadanie domowe, należy zamienić miejscami obie części.  Zadanie domowe: gdzie teraz, po uszyciu rękawa, znajdować się będzie szew pionowy? Czy widać to na rękawie naszej różowej bluzki? 

Kliknij aby powiększyć

Porzucamy kolorowe obrazki i wracamy do szkicu. Oto nasz rękaw z narysowaną jedną wewnętrzną linią. Przypominam, iż ta linia symbolizuje pierwotny szew rękawa. Przyda nam się ona jeszcze w jednym celu. Otóż dzięki niej, modelując fantazyjny dół naszego rękawa, będziemy wiedzieli które miejsce rękawa znajduje się po wewnętrznej stronie ręki, wzdłuż sylwetki.

Kliknij aby powiększyć

 Nasz rękaw nie jest jeszcze poszerzony, jednak już na tym etapie możemy dokonać zmian jego dołu.  Spójrz na zdjęcie gotowej bluzki. Rękaw został wydłużony po wewnętrznej stronie ręki, czyli tuż przy sylwetce. To wydłużenie na naszej formie musi więc zostać wykonane wzdłuż wewnętrznej pomocniczej linii. Nasz rękaw, w gotowej bluzce, miał w tym miejscu około 60 cm. Po zewnętrznych liniach naszej formy rękaw zostanie skrócony. Dzięki temu otrzymamy kształt widoczny na obrazku. Bliżej sylwetki długi, po zewnętrznej stronie ręki krótszy. Nasz rękaw po zewnętrznej stronie ma długość niemal 40cm.

Kliknij aby powiększyć

 W momencie, w którym mamy już kształt naszego rękawa, możemy przystąpić do jego poszerzenia dołem. W tym celu, na naszym rękawie rysujemy kilka równomiernie rozłożonych pionowych linii. 

Kliknij aby powiększyć

 I znów nożyczki i zabawa w przedszkole. Wycinamy, tniemy, układamy. A układamy w taki sposób, aby w miejscu każdej czerwonej linii pomocniczej pojawiły się dodatkowe przestrzenie. Czy widać to poniżej? Nasz rękaw został poszerzony w pięciu miejscach. Czym więcej poszerzymy, tym szerszy rękaw otrzymamy. Niestety w nieskończoność poszerzać się nie da, a dlaczego? To już kolejne domowe zadanie dla Was. 

Kliknij aby powiększyć

 Dla przejrzystości rysunku wymazany został kolor wypełnienia dodatkowych przestrzeni. Tym razem czerwony posłuży nam w celu ostatecznego wymodelowania dołu rękawa. Pragniemy, aby dół nie posiadał zębów i rogów. Ma być gładki i piękny, dlatego za pomocą krzywików krawieckich nadajemy mu upragniony kształt. Chociaż jeśli ktoś chciałby pozostawić zęby i uszyć piękne schody, to nie widzę przeszkód do wykonania takiego cudaczka. 

Kliknij aby powiększyć

 Wymazujemy wszelkie pomocnicze linie i gotowe. Nasz kolejny rękaw gotowy. 

Kliknij aby powiększyć

 Ostatnie zadanie domowe będzie zadaniem obrazkowym. Który z poniższych rękawów można przygotować na bazie dzisiejszej lekcji?

W kolejnym odcinku postaram Wam się opowiedzieć, czym różni się poszerzanie zbyt wąskiego rękawa od wykonywania poszerzanych ku dołowi modeli. Mam nadzieję, że taka wiedza również Wam się przyda.

 

 

 

Komentarze

gojami
#9 gojami 2013-10-08 13:15
Cytuję papavero:
Cytuję gojami:
przód - jedna nacinka, tył - dwie albo bez nacinek

O tak, przód jeden nacinek, tył dwa. Jak z tyłu nie ma nacinków, znaczy się konstruktor niedouczony/leniwy/roztargniony (*niepotrzebne skreślić). No moje lenistwo też tam wyłazi niestety :P


i dzięki Papavero dowiedziałam się, że "nacinki" są rodzaju męskiego :lol:
papavero
#8 papavero 2013-10-08 10:02
Cytuję gojami:
przód - jedna nacinka, tył - dwie albo bez nacinek

O tak, przód jeden nacinek, tył dwa. Jak z tyłu nie ma nacinków, znaczy się konstruktor niedouczony/leniwy/roztargniony (*niepotrzebne skreślić). No moje lenistwo też tam wyłazi niestety :P
gojami
#7 gojami 2013-10-08 08:22
przód - jedna nacinka, tył - dwie albo bez nacinek
imp18
#6 imp18 2013-10-07 21:37
O takich ciekawostek więcej potrzebuję ;)
sroka
#5 sroka 2013-10-07 18:51
Pierwszy etap do uszycia bluzki z rękawami inspirowanymi średniowiecznymi sukniami zaliczony :-)
Aga
#4 Aga 2013-10-07 18:02
ciekawe
papavero
#3 papavero 2013-10-07 13:08
Zgadłaś kolory i położenie szwa. No z koła to nam nie wyjdzie, ale coś w ten deseń, więc tutaj też mamy odpowiedź. Niebieski na Teresce, został tak przygotowany. Co do pozostałych dwóch zerknąć należy na szablony stare i wszystko będzie jasne :-)

Nacinki na główce, zasada jest prosta, tutaj zachowana. Łatwo ją wydedukować :-)
noaga
#2 noaga 2013-10-07 12:38
Zgadłam? :)
noaga
#1 noaga 2013-10-07 12:37
Tył jest zielony taki wydłużony bardziej... a po zamianie szew jest na górze rękawa od ramienia - widać to na różowej bluzce...
Poszerzać możemy aż wyjdzie rękaw z koła :)))
Zadanie obrazkowe - chyba tylko ten niebieski na Teresce.....?
Nie wiem tylko jak z tymi nacinkami na rękawie ....:)