Tym razem zaczynamy od wzorów i niezbędnych danych. Zanim zaczniemy konstrukcję musimy zmierzyć obwód paszki w koszuli, wymiar ten nazwiemy OP. Na naszej modelce zmierzyć musimy długość ręki oraz obwód nadgarstka. To wszystko.

 

Zaczniemy od prostej linii. Tak po prostu rysujemy sobie na kartce linię o długości naszej ręki. Żadnej więcej magicznej wiedzy wykorzystać tutaj nie musimy.

 Kliknij aby powiększyć

Zaznaczamy trzy charakterystyczne punkty. Górę rękawa na samej górze linii, dół na samym dole oraz trzeci punkt wewnątrz tej linii. Ten ostatni punkt wraz z tym na samym górze wyznaczają wysokość główki rękawa. Odległość pomiędzy nimi jest równa 1/3 OP - 5 cm

Kliknij aby powiększyć

Przez wszystkie nasze trzy punkty prowadzimy proste prostopadłe do pionowej linii.

Kliknij aby powiększyćWbijamy wielki cyrkiel w zielony punkt i zaznaczamy dwa łuki przecinające drugą prostą od góry. Cyrkiel rozwieramy na  1/2 OP

 

Kliknij aby powiększyć

Łączymy zielony punkt z poprzedniego rysunku z dwoma nowymi powstałymi na przecięciu łuków.

Kliknij aby powiększyćNastępnie punkty przecięcia z łukami łączymy z dolną poziomą linią zachowując na dole żądaną szerokość rękawa. Dla przykładu, jeśli pragniemy skonstruować rękaw o szerokości jego dołu 30 cm, wtedy nasze czerwone linie z poniższego obrazka znajdują się po 15 cm od pionowej wyznaczonej na samym początku.

 

Kliknij aby powiększyć

Teraz nie stanie się nic mądrego. Wymazuję jedynie wszelkie niepotrzebne linie pomocnicze dla przejrzystości obrazka.

Kliknij aby powiększyć

Zacznę od wymodelowania dołu rękawa. Zauważcie proszę, iż nie jest on prostą linią. Z przodu, czyli po lewej stronie, został skrócony o 0,5cm natomiast z tyłu o tą samą wartość wydłużony. Oczywiście linia prosta została  jednocześnie zastąpiona piękną falą.

Kliknij aby powiększyćCzas zabrać się za główkę. Znaczymy na niej trzy pomocnicze kreseczki. Zielona i czerwona stanowią środek odcinków na których leżą. Niebieska to już inna historia, tutaj musimy posłużyć się nowym wzorem. Odcinek na którym leżą wyznaczyliśmy powyżej, ustalając, że ma on długość 1/2 OP. Niebieski odcinek odmierzamy od dołu w odległości 1/6 OP-1 cm.  I rysujemy nasze kolorowe kreseczki. Niebieski może mieć dowolną długość, czerwony powinien wystawać 1 cm powyżej naszego rękawa a zielony odcinek dokładnie 1,5 cm powyżej główki. Te długości ważne będą przy modelowaniu główki naszego rękawa koszulowego.

Kliknij aby powiększyćNie pozostaje nic innego jak uzbrojenie się w krzywiki krawieckie i wymodelowanie pierwszej główki.

 

Kliknij aby powiększyć

I gotowe, pierwszy rękaw za nami. Czyż nie jest piękny. Teraz tylko zadanie domowe, czyli czego w nim brakuje oraz do czego możemy go wszyć. 

Kliknij aby powiększyć