Dostępne rozmiary:  Jeśli chcesz przypomnieć sobie naszą tabelę rozmiarów, zajrzyj tutaj. Ten model został przygotowany  w rozmiarach 32-52, każdy we wzrostach 156-180

Materiał: szerokość 150 cm, długość dla rozmiaru 180-52: 220 cm, podszewka długość dla rozmiaru 168-52: 200cm (gdy tniemy dół zgodnie z nitką prostą) lub 260cm (gdy dół zostanie skrojony ze skosu). Obejrzyj układy kroju poniżej.

Dodatki krawieckie: Nici, fizelina. Opcjonalnie: zamek kryty dł. 55cm.

Luz: 4 cm w obwodzie na wysokości biustu. 

 

Czy ta sukienka nie jest przykrótka?

Ta jest w nieco nowej długości jak dla mnie. Zazwyczaj moje długie sukienki są długie do ziemi a nawet ciągną się trochę za mną zamiatając ulicę. Lubię takie przydługie rzeczy. Niszczą się szybko, ale i tak je lubię. Do tej długości muszę się przyzwyczaić. Sukienkę przygotowałam dla Was w dziesiątkach rozmiarów, proszę szyć i nosić z przyjemnością.

 Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Chciałabym, abyście obejrzeli cięcia w tej sukience. Zaszewka modelująca biust biegnie od poziomego cięcia aż do środka biustu. Jeden z elementów tyłu zachodzi na przód przecinając linię boku.

Kliknij aby powiększyć   

Rękawy motylki są bardzo wygodne.  Podwinięte zostały dwukrotnie, aby wyeliminować z tego miejsca ścieg owerlokowy. Również dół sukienki wykończyłam w ten sposób. Sukienka posiada wszytą pomiędzy dwa przody listwę. Początkowo miałam plan, aby ta listwa była prawdziwa. Miała mieć dziurki, guziki i rozpinać się w razie potrzeby. Potem postanowiłam zrobić taką udawaną i przyszyć do niej tylko guziki. Na koniec uznałam, że nic jej nie brakuje i zostaje taką oto ozdóbką.  Co nie oznacza, że w Waszych modelach nie może tutaj powstać zapięcie na guziczki. Jeśli ktoś ma ochotę na zamek, może go wszyć na środku tyłu. Lub może wykazać się takim lenistwem jak ja i wciągać taką suknię przez głowę. Tak tak, poszłam sobie na taką łatwiznę.

Kliknij aby powiększyć

Teraz rzecz najważniejsza, czyli wykrój do pobrania.

Wydrukuj go i spraw sobie nowy ciuszek. Pamiętaj jednak, iż wykrój ten służyć ma Twojej osobistej przyjemności. Wszelkie prawa do niego są zastrzeżone przez nasz portal. Tłumaczenie, przedruk, powielanie oraz szycie na podstawie zamieszczonych wykrojów konfekcji w celach handlowych bez zezwolenia przez www.papavero.pl zabronione. Papavero.pl nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe na skutek użycia niewłaściwych materiałów, niezgodnych z instrukcjami wykonania modeli oraz za nieprawidłową, nieodpowiadającą intencjom papavero.pl interpretację prezentowanych modeli i fasonów.

Na początek pobierz wykrój. Wydrukować możesz go za pomocą zwykłej domowej drukarki na kartkach papieru w formacie A4. Po wydrukowaniu arkuszy A4 musisz ułożyć je na dużym stole lub podłodze według poniższego wzoru, skleić taśmą klejącą a następnie wyciąć poszczególne elementy. Prawda, że proste? Nie musisz męczyć się z przerysowywaniem, nie musisz pamiętać o naniesieniu wszystkich znaczników gdyż zrobiliśmy to za Ciebie. Teraz wystarczy poszczególne części wykroju ułożyć na tkaninie i przystąpić do krojenia. Nie musisz nawet martwić się o dodatki na szwy i podłożenia, zostały one uwzględnione już na wykroju, tkaninę tniesz po prostu wzdłuż brzegów wykroju, i gotowe!

UWAGA: wydrukuj najpierw pierwszą stronę! Na niej bowiem został umieszczony kontrolny kwadrat o wymiarach 10x10 cm. Sprawdź linijką, czy na Twoim wydruku posiada on dokładnie te wymiary. Jeśli nie, sprawdź  ustawienia drukowania na swoim komputerze, gdyż mogą one mieć wpływ na rozmiar wydruku. Jeśli wszystko jest w porządku, wydrukuj wszystkie strony z wykrojem.

Kliknij aby powiększyć
 

Tylko zalogowani papaverowicze mogą pobierać wykroje. Zaloguj się lub załóż konto.

 

Krojenie to najprzyjemniejsza część.

Poniżej, dla ułatwienia procesu krojenia, znajdziesz spis elementów, informację ile razy należy je wykroić z materiału oraz rysunek ilustrujący przykładowe ułożenie elementów na materiale.

Kroimy następujące części z materiału:

  • przód, 1 raz z pojedynczej warstwy materiału. Potrzebujemy tylko jednego prostokąta.
  • 2-3   przód, 1 raz ze złożonego materiału
  • 4-7   tył, 1 raz ze złożonego materiału
  •   rękaw, 1 raz ze złożonego materiału

Z podszewki kroimy:

  • 2-3   przód, 1 raz ze złożonego materiału
  • 4-7   tył, 1 raz ze złożonego materiału

 

   Kliknij aby powiększyć

Ułożenie na tkaninie w przypadku cięcia dołu ze skosu. 

Kliknij aby powiększyć

 

Przepis szycia.

Przepis szycia pomoże początkującym osobom przy tworzeniu nowej części garderoby. Oto kolejne etapy pracy z powyższym modelem.

  1.  Wytnij wszystkie elementy z tkaniny oraz podszewki.
  2. Oklej fizeliną niezbędne miejsca.
  3. Zszyj ze sobą elementy numer 2 i 4. Tylko na linii boku, ramiona pozostawiamy jeszcze otwarte. Obrzuć wykonany szew na owerloku.
  4. Do (2 i 4) doszyj element 5. Obrzuć na owerloku wykonany szew.
  5. Do (2, 4 i 5) dołącz element numer 6.
  6. Zszyj środkowy szew tyłu a następnie obrzuć na owerloku ostatnie trzy łączenia.
  7. Listwę (1) podklej fizeliną. Złóż na pół (prawa strona na wierzchu), włóż pomiędzy elementy numer 2 i zszyj. Rozprasuj układając listwę symetrycznie. Zapasy na szwy rozłóż na dwie strony i obrzuć.
  8. Przygotuj podobnie podszewkę. Jedyną różnicą jest brak ozdobnej listwy, której z podszewki nie potrzebujemy. Dodatkowo możesz wyciąć podszewkę tak, aby na środku przodu nie pojawił się szew łączący dwa elementy numer 2. W tym celu odetnij zapas na szew i przyłóż do złożenia podszewki.
  9. Przyszyj podszewkę do dekoltu wierzchniej warstwy. Przestębnuj dookoła zapasy na szwy, mocując je do podszewki. Zaprasuj ładnie.
  10. Zszyj ze sobą i obrzuć na owerloku dolne części sukienki. Przyszyj je do górnej warstwy.
  11. Połącz szwy boczne rękawów a następnie wszyj rękawy do sukienki. .
  12. Podwiń dół sukienki oraz dół rękawów.

Realizacje projektów

W tym miejscu możesz samodzielnie dodać zdjęcia wykonanych przez Ciebie prac, które z przyjemnością obejrzymy

Komentarze

topola
#37 topola 2016-08-01 14:14
Dziękuje :-)
Joanna205
#36 Joanna205 2016-08-01 09:26
#9 piękna :-)
Mimbla13
#35 Mimbla13 2016-07-31 23:24
@topola, uroczo :-) #9
krystina
#34 krystina 2015-06-02 18:41
Dziękuję bardzo. :-) :-)
Frania
#33 Frania 2015-06-02 09:10
Krystino,
Kolorowe linie mają tę samą długość. (Zaszalej, idź na żywioł i zignoruj nacinki na częściach 5 i 6.) Kolejność szycia oznaczyłam. Zszywa się części dla połowy przodu i połowy tyłu. I to samo robi się dla drugiej strony ciała.

images/photos/19455/2382/pomoc-groszki-na-lato.jpg

Potem zszywasz tył lub wszywasz zamek kryty z z tyłu.
Zszywasz ramiona.
Potem pomiędzy dwa przody - czyli części 2 - wszywasz przygotowaną listwę .

: - )
krystina
#32 krystina 2015-06-01 20:43
Ps. tu zakradł się mały błąd:
Realizacje projektów
W tym miejscu możesz samodzielnie dodać zdjęcia wykonanych przez Ciebie prac, które z przyjemnościa je obejrzymy
krystina
#31 krystina 2015-06-01 20:41
Do (2 i 4) doszyj element 5. Obrzuć na owerloku wykonany szew.
JAK??
element 5 ma sporo nacinków, elementy 2 i 4 mają tylko te, które dotyczą o wszycia rękawa; co zrobić z tym trójkącikiem???(tj. elementem nr 5)
Do (2, 4 i 5) dołącz element numer 6.



tu nie doszłam, ale też czuję trudności
krystina
#30 krystina 2015-06-01 20:24
Cytuję papavero:
Cytuję krystina:
Papavero, czy mogłabyś sprawdzić w wykroju 168-40 element wiersz 6 kolumna 6 zupełnie nie pasuje do reszty. A nazwa "sukienka Konopnickiej" bardzo pasuje. :-)

Yyyy, nie wiem co tam nie pasuje. Możesz zrobić print screena tego co widzisz? Bo może coś przy zapisie pliku się pokręciło.


nie pasowało przy klejeniu ;-)

kolejne pytanie:
Do (2 i 4) doszyj element 5. Obrzuć na owerloku wykonany szew.
JAK??

Do (2, 4 i 5) dołącz element numer 6.

tu nie doszłam, ale też czuję trudności
papavero
#29 papavero 2015-05-29 13:40
Cytuję krystina:
Papavero, czy mogłabyś sprawdzić w wykroju 168-40 element wiersz 6 kolumna 6 zupełnie nie pasuje do reszty. A nazwa "sukienka Konopnickiej" bardzo pasuje. :-)

Yyyy, nie wiem co tam nie pasuje. Możesz zrobić print screena tego co widzisz? Bo może coś przy zapisie pliku się pokręciło.
papavero
#28 papavero 2015-05-29 13:38
Cytuję Myza83:
Czy mi się wydaje, czy tą sukienkę uszyłaś z żorżety? Mnie tak kusi na ten fason, ale zastanawiam się jaki materiał będzie odpowiedni. Chcę trochę lejący, ale też nie za cienki, bo nie lubię podszewek. Zastanawiam się nad tkaniną podobną do punto, ale nieco cieńszą. Jak myślicie dziewczyny?

Krepa. Może być też żorżeta. Mam podszewkę więc nie przeszkadzało mi to, że jest przeźroczysta.

Co do dzianin, to trochę za dużo cięć jak na dzianiny. Co nie oznacza, że nie można.