Teoria czterech pór roku rozróżnia urodę na cztery typy określając je porami roku. Opiera się na zmianie barw ciepłych i zimnych w przyrodzie (nie ma nic wspólnego z temperaturami panującymi w każdej z pór roku): wiosną przeważają barwy ciepłe, pochodne żółtej, latem kolory są chłodne, jakby wyblakłe od upału, jesienią przeważają barwy ziemiste, zaś zimą przeważają kolory zimne, ale w przeciwieństwie do lata są czyste i kontrastowe.

Pojawiło nam się pojęcie ciepłych i zimnych barw. Do jego wyjaśnienia przydatne będą barwy podstawowe: żółty, czerwony i niebieski. Jako ciepłe określamy kolory mieszane z przewagą żółtego i czerwonego, a jako zimne te z przewagą niebieskiego. W związku z tym dla wiosny i jesieni charakterystyczne są ciepłe barwy, natomiast dla lata i zimy – barwy zimne.

Wynikałoby z tego, że żółty i czerwony jako ciepłe barwy powinny pasować wiośnie i jesieni, natomiast nie lecie i zimie, a niebieski powinien należeć do palety kolorystycznej tylko lata i zimy. Co oczywiście nie jest prawdą. Najważniejszą rzeczą jaką chcę Wam przekazać, jest to, że każdy typ urody może nosić wszystkie kolory, musi tylko dobrać odpowiedni odcień.

Poniżej przedstawiam odcienie czerwieni charakterystyczne dla każdej z pór roku. Jeśli będzie ona zawierała domieszkę niebieskiego, powstaną odcienie zimne, odpowiednie dla lata i zimy, pomimo tego, że jest to kolor ciepły.

Jeśli zimny niebieski będzie z domieszką żółci lub czerwieni, również powstaną ciepłe odcienie tego koloru, pasujące wiośnie i jesieni.

Wszystkie odcienie przyporządkowane danej porze roku pasują do siebie i można je bezkarnie łączyć.

Celem tego cyklu artykułów nie jest opisywanie jak rozpoznać poszczególne typy kolorystyczne, ponieważ takie informacje są szeroko dostępne. Chcę zaprezentować odpowiednie dla nich barwy i różnice między nimi. Zdarza się, że niektórym kobietom pasują również odcienie nie przypisane do jej pory roku, dlatego nie będę Was ograniczać mówiąc, że „skoro jesteś latem, to noś tylko barwy lata”, bo może się okazać, iż będziecie wyglądać korzystnie w kilku odcieniach innych typów kolorystycznych.
Gdy dany odcień pasuje do Twojego typu, skóra wygląda świeżo i delikatnie, oczy błyszczą i nabierają intensywnego koloru, a wargi zyskują naturalną czerwień. Gdy dany odcień nie pasuje, twarz jest blada i zmęczona, mogą być widoczne rozszerzone naczynka krwionośne, wargi są sine, a oczy podkrążone i pozbawione blasku.
Zachęcam do czytania kolejnych artykułów i „przymierzania” pokazanych w nich odcieni. Na pewno każda z Was znajdzie coś dla siebie.

Komentarze

Justyna Abramowicz
#3 Justyna Abramowicz 2015-03-26 08:46
Często kupując tkaninę, albo gotowe ubranie w sklepie wydaje się, że kolor jest idealny. Potem jednak okazuje się, że niestety, uwydatnia on wszelkie niedoskonałości cery, odbiera blask włosom i daje niekorzystne wrażenie ogólne. Winę ponosi oświetlenie.
imp18
#2 imp18 2011-09-13 13:40
A ja wciaż nie jestem przekonana jakim typem jestem :/ niby lato mi wychodziło, ale zawsze dziwiły mnie kolory, które niby mają mi pasować...
edinka
#1 edinka 2011-09-13 11:43
Nalezy też wziąc pod uwagę ,że nie każdy odcień z palety kolorystycznej będzie nam świetnie pasował - Poza 4 podstawowymi podziałami na pory roku - są podziały na stonowane lub głębokie typy
Np jasne lato ładniej będzie wyglądało w odcieniach jasnych i delikatnych,pastelowych. Natomiast typowo chłodne lato lepiej będzie wyglądało w odcieniach ciemniejszych.

Ale seria ciekawa , będę śledzić