Oto przykładowe modele, które można skonstruować dzięki tej serii artykułów.

Kliknij na obrazek, aby przejść do wykroju.       Kliknij na obrazek, aby przejść do wykroju.

W ostatnich krokach nauczyliśmy się jak przygotować poniższą formę na raglanową bluzkę. Nie powiedzieliśmy sobie jednak o bardzo ważnych aspektach raglanu, które dziś doprecyzujemy.

alt

Zaczniemy od dekoltu i paszek. Tak na rozgrzewkę, gdyż sprawa jest prosta. Przypominam, iż nasza konstrukcja opierała się o bluzkę z bardzo małym dekoltem. Również paszka była przemyślana do konkretnej bluzki. W zależności od tego, czy będziecie przygotowywać bardzo dopasowaną sukienkę czy szeroki płaszcz, głębokość paszki musicie ustalić już na tym etapie. Oto jaką bluzkę maltretowaliśmy od pierwszego artykułu z tej serii.

Aby zmienić podkrój pachy, należy to zrobić już na tym wczesnym etapie. Gdybyśmy postanowili, iż ma być ona głębsza, należy już teraz poprawić nasz "kadłubek" tak jak zostało to wykonane na czerwono poniżej.

Dekolt. Wcale nie musi zostać taki malutki. To oczywiste, że możesz mieć ochotę na dekolt okrągły, łódkę, serek lub jakikolwiek inny. Najlepszy moment do naszkicowania nowego dekoltu to chwila, gdy mamy już skonstruowane wszystkie linie, o których mowa w trzech pierwszych artykułach z serii. Spójrz, wszystko jest gotowe a na naszej bluzeczce pojawił się na czerwono nowy dekolt. To wszystko.

Troszkę więcej informacji należy przytoczyć do dwóch wartości, które w poprzednich artykułach pojawiły się jako stałe. Pierwsza z  nich to odległość naszej czerwonej linii z poniższego obrazka od boku. Odległość ta wyznaczona została na linii talii i podana wcześniej jako stała wartość. Słusznie część z Was zastanawiała się, dlaczego jest to stała liczba, gdyż w rzeczywistości samodzielnie będziecie musieli ją wyznaczyć. Nie ma konkretnego wzoru, dzięki któremu ją ustalimy. Musimy troszkę zastanowić się nad naszym modelem. Przypominam tylko, iż w naszych rozważaniach umieściliśmy ją dokładnie 6 cm od linii boku.

Czerwona linia to linia odległa od boku (mierząc na talii) dokładnie o 6 cm. Tak naprawdę to było małe oszustwo. Można ją narysować 6 cm od linii boku, pod warunkiem, że model przygotowywany jest dla modelki o idealnie tabelkowych wymiarach a bokiem bluzki wybierać będziemy niewiele. Tak naprawdę, to ta czerwona linia powinna zostać odmierzona od boku siatki konstrukcyjnej, której niestety na gotowej bluzce nie posiadamy. Aby ją odzyskać, przynajmniej w przybliżeniu, należy dorysować taką oto pomocniczą linię biegnącą od pachy do talii pionowo w dół (czerwona linia na rysunku). Od tej linii odmierzamy nasze 6 cm, na rysunku zaznaczone na zielono.

Czy zawsze jest to 6 cm? Otóż nie. W zależności od modelu i rozmiaru może to być zupełnie inna liczba. Poniżej widzimy kolorowe linie, które pokazują w jakie miejsce można przesunąć czerwoną linię. Oczywiście wyznaczone zostały w sposób przedstawiony powyżej. Jeśli będziemy konstruować koszulę, żakiet lub płaszcz, to nasze 6 cm zamieni się w zupełnie inny odcinek. A gdy będzie to kurtka męska, to spotkamy jeszcze inną wartość. Tak samo stanie się w przypadku przygotowywania szablonów na bardzo duże lub bardzo małe rozmiary. Nasze rozważania dotyczą rozmiaru pośrodku tabeli rozmiarów. Czym bardziej będziemy się zbliżać do jej końca lub początku, tym bardziej będziemy zmuszeni do dokonania korekty naszej magicznej liczby.

Liczba 6, która wyznacza nasz 6-cio centymetrowy odcinek została nazwana magiczną liczbą. Nazwa ta obowiązuje jedynie w tym artykule, żadna to fachowa nazwa, ale będzie nam łatwiej o tej liczbie porozmawiać nadając jej tymczasowe imię. Otóż nasza magiczna liczba przyjmuje takie oto wartości w zależności od tego jakie cudo chcecie skonstruować. Pamiętajcie, iż te wartości odnoszą się do środka tabeli rozmiarów.

Magiczna liczba 6 cm Przód Tył
Dziecięca kurteczka 5,5 cm 6,5 cm
Bluzka dzianinowa damska 6,0 cm 6,0 cm
Żakiet damski 6,5 cm 7,5 cm
Kurtka damska 8,0 cm 9,0 cm
Kurtka męska 10,0 cm 14,0 cm

A co w przypadku dużych lub małych rozmiarów? Korekta naszej magicznej liczby przy skrajnych rozmiarach o 1-2cm pozwoli nam dopasować raglan do swoich potrzeb.

 

Idąc tropem magicznej liczby napotykamy w konstrukcji na podobną sytuację przy ramieniu. Pamiętacie odcinek 12 cm? Wyznaczał on nam kąt nachylenia rękawa względem bluzki. Tak naprawdę mamy tutaj nie jedną liczbę o dokładnej wartości 12 cm. Musimy wybrać liczbę od 1 cm do 12 cm i takiej długości odcinek narysować. Między innymi od wartości długości tego odcinka zależy, pod jakim kątem swobodne ułożenie ręki będzie powodowało, iż tkanina swobodnie się ułoży na ciele. Czerwona linia została narysowana za pomocą odcinka 12 cm, tak jak w poprzednich lekcjach z tej serii. Zielona dzięki wybraniu odcinka o długości 7 cm, niebieska 3 cm. Możecie wybrać dowolną długość dla tego odcinka, może to być jedna z przytoczonych lub zupełnie inna z przedziału  od 1cm do 12cm. Czyli 5,74 cm też.

To teraz, jak już się skomplikowało bardziej, pocieszę Was na koniec. To wcale nie jest tak, iż te wartości, wpisane w tabelce lub wypisane powyżej zapewnią sukces za pierwszym razem. Do każdego modelu, do każdej tkaniny czy dzianiny należy umiejętnie dobrać te wartości. Od nich zależy jak będzie wyglądała Wasza odzież oraz jak swobodnie będzie się można w niej poruszać. Takie wyczucie i umiejętność dobrania prawidłowego raglanu do posiadanego materiału przyjdzie z czasem, wystarczy przećwiczyć to na kilku bluzkach a potem będzie Wam naprawdę łatwo i przyjemnie szyło się raglany z własnych konstrukcji.

 

Poprzedni artykuł z tej serii:

Przygotowanie raglanu cz.I

Przygotowanie raglanu cz.II

Przygotowanie raglanu cz.III

Komentarze

bogumia
#2 bogumia 2013-03-04 19:22
dzięki za lekcje napewno się przyda :-)
Katarzyna
#1 Katarzyna 2013-03-04 14:07
no to nie pozostaje nic innego jak zabraćsie do roboty i próbować :-)