Rozpocznę od obrazka, który otrzymaliśmy już w poprzednim artykule. Oto charakterystycznie ułożony przód oraz tył naszej formy.

Kliknij aby powiększyć

Krok pierwszy naszej dzisiejszej lekcji to przedłużenie osi symetrii przodu bluzki do góry. Ten krok narysowany został na czerwono, linia ta ma określoną długość, która obliczona zostanie na podstawie pomiaru A dokonanego ostatnim razem.

Kliknij aby powiększyć

Aby ułatwić nam oglądanie obrazków wykadruję kolejne tak, aby pokazywały jedynie niezbędne pole robocze. Wróćmy jednak do czerwonej linii. Jej długość to połowa wymiaru A plus luz. Dlaczego luz? Otóż przypomnijcie sobie, że ten wymiar został zmierzony dokładnie po głowie, na styk. Kaptur chcielibyśmy mieć nieco luźniejszy, aby łatwiej było nam ruszać głową. Stąd luz. Połowa wymiaru A zmierzona na mojej Dajanie to 35 cm. Nie chcę, aby kaptur był jakoś szczególnie szeroki, dlatego dodam jej 3 cm luzu. Stąd długość czerwonego odcinka poniżej to 35+3=38 cm.

Kliknij aby powiększyć

Od razu rysujemy odcinek prostopadły do poprzedniej linii skierowany na prawo. Rysujemy go do brzegu naszego elementu, czyli do środka pleców.

Kliknij aby powiększyć

Poziomą linię przedłużamy w lewo. O ile? Otóż o tyle, aby cały poziomy odcinek był połową szerokości naszego kaptura wraz z niezbędnym luzem. Mówiąc szerokość kaptura myślimy o wymiarze B, który w przypadku Dajany wyniósł 40cm. Konstruujemy połowę kaptura, dlatego do wyznaczenia tego odcinka przyjmuję 20cm. Plus luz w wysokości około 2cm, aby kaptur zmieścił nie tylko naszą głowę na styk, ale również moje loki, spinkę do włosów czy po prostu nie był za bardzo opięty. Mamy 20+2=22cm.

Kliknij aby powiększyć

Od lewego końca poprzedniej linii prowadzimy nowy pomocniczy odcinek pionowo w dół. Odcinek długości ok. 2,5cm.

Kliknij aby powiększyć

Łączymy poziomy pomocniczy odcinek z dekoltem przodu.

Kliknij aby powiększyć

W chwili obecnej rysujemy przerywaną pomocniczą niebieską linię. Linia ta wychodzi od styku boku z paszką tyłu. Od razu rysujemy czerwony odcinek o długości 6cm, którego początek leży na środku tyłu. Zauważ proszę drogi Czytelniku, że na lewym końcu tego nowego pomocniczego odcinka namalowałam żółtą kropkę. Drugą taką samą umieściłam na przecięciu ramienia tyłu i pomocniczej pionowej linii będącej przedłużeniem środka przodu.

Kliknij aby powiększyć

 W chwili obecnej łączymy dwie żółte kropki i przedłużamy ten odcinek aż do poziomej linii pomocniczej.

Kliknij aby powiększyć

Do uprzednio narysowanego odcinka dorysowujemy kolejny. Tym razem o długości 6 cm, prostopadle do poprzedniego oraz tak, aby symetrycznie wystawał po obu stronach po 3cm. A gdzie dokładnie? Otóż widać to na powiększeniu, że umieścić go należy ok. 2,5 cm poniżej końca poprzedniego odcinka.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

W odległości około 11 cm od dekoltu z tyłu rysujemy kolejny pomocniczy poziomy odcinek. Tym razem o długości 2,5 do 3cm.

Kliknij aby powiększyć

Potrzebne będą nam jeszcze dwa pomocnicze odcinki, które narysujemy w jednym kroku. Poziomy czerwony o długości 1,5cm wychodzący ze styku ramienia i dekoltu przodu. Pionowy zielony o długości około 7 cm wychodzący ze środka czerwonego odcinka.

Kliknij aby powiększyć

 I to wszystko na dziś. Mamy przygotowaną siatkę konstrukcyjną do naszego kaptura. I to nie do jednego kaptura, ale do dwóch. Na bazie tej siatki konstrukcyjnej pokażę Wam jak przygotować dwa różne modele. Zaczniemy oczywiście od prostszej wersji, na dobry początek. Ale to już za tydzień, zapraszam i zachęcam do zastanowienia się, gdzie powyżej znajduje się kaptur.

Komentarze

papavero
#2 papavero 2015-05-11 16:22
Ale przecież tutaj nie ma strasznej geometrii. Wystarczy w odpowiedniej kolejności rysować zadane odcinki. Spróbuj Aga.
Aga
#1 Aga 2015-05-11 15:13
Ło matko. Ale cóż, zawsze byłam noga z geometrii.