Dziesiejsza lektura jest kontynuacją artykułu, który znajduje się w tym miejscu. Jeśli więc cokolwiek z tego artykułu wyda Ci się niejasne a terminy nieznane, odsyłam do poczytania pierwszej części. 

Dziś zajmiemy się stopniowaniem według wzrostów, stopniowanie według obwodów zostało już omówione w poprzedniej części.

Jeśli mamy przygotowany szablon podstawowy to możemy przystąpić do stopniowania naszej spódnicy, tym razem według wzrostów.  Oto nasza prosta spódniczka, która posłuży jako przykład. Wykrój jest w rozmiarze 40 z naszej standardowej tabeli, tak więc modelka ma w biodrach 100 cm oraz 168 cm wzrostu. Rozmiar naszej spódniczki zapiszemy w postaci 168/100 (czyli wzrost/obwód bioder). Stopniować będziemy według wzrostów, przy czym zakłada się, iż wzrost zmienia się co 6 cm.

Tak więc rozmiar większy od 168/100 to rozmiar 174/100. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, iż wzrost kobiet może się różnić o mniej niż 6 cm... może to być 2 lub 3 cm, różnica może być nawet kilkumilimetrowa... jednak do naszych ćwiczeń wykorzystujemy wzorcowe modelki, a tu statystycznie wyznaczono, iż różnią się one wzrostem dokładnie o 6 cm. We wszystkich obwodach mają tyle samo!

Dla przeprowadzenia przykładowego stopniowania wybrać musimy rozmiary, jakie chcemy otrzymać. Tak naprawdę nie ma znaczenia jakie one bedą, po prostu wybieram dwa przypadkowe... 156/100 oraz 174/100. Jeśli prześledzisz taką zmianę, będziesz mogła/mógł przeprowadzić stopniowanie do każdego dowolnego wzrostu.

Spójrzmy na początek na nasz wykrój. Po lewej stronie widoczny jest przód spódnicy a po prawej jej tył. Na wykroju zaznaczyłam kilka punktów. Znajdują się one na linii talii, na linii bioder oraz na dole spódnicy. Punkty te posłużą nam do powiększenia oraz zmniejszenia spódniczki.

Punkty, które zaznaczyłam, jak już wspomniałam wcześniej, posłużą nam do powiększenia lub zmniejszenia, (czyli do zestopniowania) naszej spódniczki do wybranego rozmiaru. W zależności od tego, czy będziemy stopniowali według obwodów, czy według wzrostów punkty te będę przesuwane w inne miejsca. Zajmijmy się teraz stopniowaniem według wzrostu. Tak więc na początek z naszego rozmiaru 168/100 zrobimy 174/100.  Na poniższym obrazku przedstawiono wektory, zgodnie, z którymi należy przesunąć czerwone punkty.

Kliknij na obrazku, aby go powiększyć :)


Stopniowanie według wzrostów jest o wiele łatwiejsze niż stopniowanie według obwodów, które śledziliśmy w poprzedniej odsłonie z tej serii artykułów. Przesuwamy o wiele mniej punktów oraz przesuwamy je tylko w dół. Jeśli więc prześledziliście dokładnie poprzedni artykuł ten nie powinien sprawić żadnych problemów. Dla jasności w powiększeniu przesuniemy jeden punkt, tak aby każdy mógł to dokładnie obejrzeć. Zielony punkt powstał właśnie poprzez przesunięcie punktu czerwonego o 0,3 cm w dół, czyli w kierunku, który wskazywał wektor.

 

Oczywiście opowiem Wam również jak otrzymać mniejsze rozmiary. Zanim jednak przejdziemy do rozmiarów 156/100 spójrzmy na poniższy rysunek, gdzie przesunięte zostały wszystkie punkty. Zielone punkty wyznaczają nam rozmiar 174/100.

Kliknij na obrazek aby zobaczyć powiększenie

Wystarczy je połączyć, niemal dokładnie takimi samymi liniami, jakimi połączyliśmy przy konstrukcji czerwone punkty i spódnica w identycznym kroju ale w większym rozmiarze gotowa. Raz jeszcze przypominam, iż na czarno narysowany został rozmiar 168/100 natomiast na zielono 174/100.

Kliknij, aby zobaczyć obrazek w powiększeniu :)

Na zielono wymodelowana spódnica w rozmiarze 174/100. Do uzyskania tych linii wykorzystaj wykrój w rozmiarze 168/100. Aby w prosty i łatwy sposób wymodelować bok  i dół w nowym rozmiarze, wystarczy odbić sobie na grubszy papier bądź tekturkę bok i dół z rozmiaru 168/100 (z zaznaczonym miejscem linii bioder), przyłożyć tekturkę do punktów wyznaczających nowy rozmiar w taki sposób, aby nałożyły się linie bioder oraz pozostałe punkty leżały na przedłużeniu tego boku i przerysować kształt z tekturki. Jeśli spróbujesz to wykonać, zobaczysz, że boki tej spódnicy różnią się po trochę na każdym z końców, i tylko tę różnicę należy skorygować. W ten prosty sposób otrzymujemy rozmiar 174/100, na naszym rysunku namalowany w kolorze zielonym.

Każdy konstruktor powinien w tym miejscu sprawdzić, czy boki są równej długości, aby tył idealnie zszył się z przodem.

Oczywiście nie zapomnimy o niższych osobach, które zechcą nasze wykroje poprawić do swojego wzrostu. Zobaczcie jak działa to w drugą stronę. Zmniejszamy naszą spódnicę od razu o dwa rozmiary. Aby tego dokonać musimy wrócić do następującego miejsca, gdzie zapisany został za pomocą wektorów przepis na stopniowanie.

Kliknij na obrazku, aby go powiększyć :)

Pamiętamy, iż przepis ten mówi nam, jak zwiększyć wykrój o jeden rozmiar. My chcemy zrobić coś dokładnie przeciwnego, więc będziemy postępowali odwrotnie, niż każe przepis.  Jeśli każe nam obniżyć jakiś punkt, my go podwyższymy. Wracamy raz jeszcze do naszego jednego przykładowego punktu, niech będzie nim punkt leżący na linii bioder na przodzie naszej spódnicy. Tym razem prześledzimy jak należy odczytać instrukcję w celu zmniejszenia o jeden rozmiar. Obrazek celowo pokazuje oba rozmiary, które utworzyliśmy do tej pory, tak aby każdy mógł zobaczyć, gdzie i jak dokładnie powstaje mniejszy rozmiar. Spójrz najpierw na rysunek, a następnie przeczytaj, co dokładnie się stało.

Przypomnę tylko, iż kolor czerwony oznacza punkt na linii bioder w rozmiarze 168/100. Kolor zielony powstał w wyniku stopniowania rozmiaru 168/100 do rozmiaru  174/100  i  oznacza punkt na linii bioder w rozmiarze 174/100. Punkt niebieski to punkt na linii bioder w rozmiarze 156/100. W tym miejscu powstanie on w wyniku stopniowania rozmiaru 168/100 do rozmiaru156/100. Przeczytaj uważnie, w jaki sposób to się stało:

  1. Tym razem stopniujemy od razu o dwa rozmiary. Z tego powodu, nasze punkty zostają przesunięte o dwukrotną wartość tego, co mówi nam wektor. W tym przypadku, wektor wskazywał, iż punkt musi zostać przesunięty o 0,3 cm w pionie. W związku z tym, iż stopniujemy o dwa rozmiary, wartości te pomnożyliśmy razy dwa i w efekcie tego przesunęliśmy nasz punkt o  0,6 cm w pionie.
  2. Zmniejszamy naszą spódnicę, więc przesuwamy nasz punkt w przeciwną stronę, niż wskazuje wektor. Tak więc nasz punkt został przesunięty  w górę.

 Oto jak wyglądają wszystkie przesunięte wektory oraz spódnica wymodelowana za ich pomocą. Modelowanie przebiega analogicznie jak w przypadku stopniowania w górę.

Kliknij na obrazek, aby zobaczyć go w powiększeniu :)

Za pierwszym razem sprawi to nieco trudności i pochłonie dłuższą chwilę, jednak stopniowanie odzieży jest bardzo przyjemną czynnością, z którą powinniście sobie poradzić po cierpliwych próbach. Mam nadzieję, że ułatwi Wam ta lekcja problemy z niektórymi wykrojami, szczególnie osobom, które znalazły gotowy wykrój i chciałyby go zmniejszyć lub zwiększyć do własnych potrzeb. O stopniowaniu odzieży będę opowiadać jeszcze nie raz, dlatego zachęcam do dalszej lektury na naszym portalu.

Powodzenia przy stopniowaniu! I jak zawsze czekamy na pytania, które pomogą nam zredagować artykuł w przystępniejszy sposób.

Komentarze

papavero
#15 papavero 2013-07-09 00:32
Cytuję madalena87:
Jesli wykroje sa stworzone dla roz o wzrosłyście 168 cm a ja mam 165 to przesuwam wektory na linii bioder o 0,15cm a na dole o 1 cm ? Czy przy tak małej różnicy wzrostu jest sens przesuwać ten wektor na lini bioder o 0.15 cm , będzie to widoczne

Przy tak małej różnicy, a w dodatku przy spódnicy, to ja bym się zastanawiała czy warto stopniować. Szyjesz i tak miarowo z gotowca, więc lepiej zmierzyć długość spódnicy, sprawdzić na sobie czy będzie ok. Rozsądnie też sprawdzić, czy biodra masz na takiej wysokości jak w standardzie, około 21 cm od talii, i jeśli masz inaczej, to od razu wymodelować je w innym miejscu przesuwając o wektor, który wyjdzie Ci z pomiarów.
madalena87
#14 madalena87 2013-07-09 00:26
Jesli wykroje sa stworzone dla roz o wzrosłyście 168 cm a ja mam 165 to przesuwam wektory na linii bioder o 0,15cm a na dole o 1 cm ? Czy przy tak małej różnicy wzrostu jest sens przesuwać ten wektor na lini bioder o 0.15 cm , będzie to widoczne
papavero
#13 papavero 2013-01-25 15:50
Cytuję szpulka:
Mam wykrój koszuli 38. Ja nosze 34. Czyli mam rozumieć, że zmianie ulegnie tylko tył, przody i rekawy, kareczek tyłu? Jak zmiejszyć ten wykrój :(

Zmianie ulegnie każdy element. Musisz zmniejszyć szablon o 2 rozmiary. W zależności od tego, jakie cięcia posiada koszula należy wybrać jeden z przewodników z lekcji konstrukcji //www.papavero.pl/lekcje-konstrukcji-odziey.html
szpulka
#12 szpulka 2013-01-25 15:37
Mam wykrój koszuli 38. Ja nosze 34. Czyli mam rozumieć, że zmianie ulegnie tylko tył, przody i rekawy, kareczek tyłu? Jak zmiejszyć ten wykrój :(
papavero
#11 papavero 2011-07-07 08:51
Ależ proszę bardzo, oto pytania na sprawdzian:

Pytanie numer 1.
Pytanie numer 2.
Pytanie numer 3.
Katarzyna
#10 Katarzyna 2011-07-06 22:27
to ja poproszę o pytania na sprawdzian :lol:
papavero
#9 papavero 2011-07-06 21:12
net jest, tylko jakoś przewodowyczy jakoś tak, chyba że się zmieniło a ja wprowadzam w błąd :) więc jak rena sobie ustali z Rafałem kabelek do laptopa, to będzie :P
Aga
#8 Aga 2011-07-06 19:24
Ale Papavero ma net dopiero załatwić, chyba że sobie zapiszesz:)
rena
#7 rena 2011-07-06 15:14
to dobrze,wezmę ze sobą laptopa,schowam w rękawie :lol:
papavero
#6 papavero 2011-07-06 14:59
ale można mieć ściągi :P