Oto szal, który można przygotować na podstawie poniższego przewodnika. Wybierając piękną tkaninę, otrzymasz szal idealny do swojej urody.

  Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

PRZEPIS NA PIĘKNY SZAL 

Składniki:

  • 0,6 mb wzorzystego szyfonu o szerokości 1,5 m.
  • Nici w kolorze powyższego materiału

Narzędzia:

  • Nożyce, ważne aby były ostre
  • Maszyna do szycia
  • Żelazko

Krok pierwszy to oczywiście przygotowanie prostokąta z naszego materiału. Wymiary zależą wyłącznie od Ciebie. Jeśli będzie to na przykład prostokąt o wymiarach 150cm x 50cm otrzymasz całkiem zgrabny szal do przewiązania na szyi. Jeśli masz ochotę na apaszkę, należy wyciąć kwadrat o boku np. 40cm. Wszystko zależy od Twojej pomysłowości. Do przygotowanych przez nas egzemplarzy potrzebowaliśmy kawałki materiału o wymiarach 150cm x 50cm.

 Wycinanie materiału   Spójrzcie na zdjęcie obok. My wycięliśmy nasze szale z dużo większego kawałka. Zanim jednak przystąpiliśmy do cięcia, za pomocą linijki narysowaliśmy sobie na tkaninie (różowym markerem, znikającym po 24h) prostokąt o zadanych wymiarach.  Jeśli zakupiony przez Ciebie materiał posiada już odpowiednie wymiary, przed przystąpieniem do wykonania szala sprawdź, czy został prosto ucięty przez sprzedawcę. Jeśli nie, wyrównaj ewentualne nierówności. PAMIĘTAJ tylko, aby Twój prostokąt był szerszy o 4 cm i dłuższy o 4 cm niż gotowy szal.
 Zagięty materiał, nauka szycia  

 

W powyższy sposób uzyskaliśmy kawałek materiału, z którym możemy przystąpić do dalszej pracy. Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem maszyny do szycia, zaprasuj teraz brzegi materiału na szerokość około dwóch centymetrów (spójrz na fotografię obok). W ten sposób będzie Ci wygodniej wykonać pierwsze szwy.

 Przeszyty szew, nauka szycia  

 

Przeszyj teraz naokoło naszego szala jak najbliżej zagięcia materiału. Spójrz na obrazek, który pokaże Ci dokładnie, w którym miejscu należy przeszyć.  Zauważyłeś już, że na naszym zdjęciu obok pojawił się całkiem inny materiał, niż nasz szal. Również nici nie są dobrane kolorystycznie, a wręcz przeciwnie bardzo się wyróżniają. Spowodowane jest to tym, że chcemy abyś mógł dokładnie przyjrzeć się naszej pomocy. W naszych kolejnych lekcjach również będziemy stosowali taki zabieg, za każdym razem dokładnie w tym samym celu, czyli po to, aby łatwiej było zrozumieć, co dzieje się na obrazku. 

 Wycinamy niepotrzebny zapas, nauka szycia  

 

Tym razem znów powracamy do nożyczek. Obcinamy niepotrzebnie duży zapas tak jak na zdjęciu obok. Mógłbyś w tej chwili zapytać, po co było dodawać tyle materiału, jeśli teraz go obcinamy. Odpowiedź jest prosta, po to aby łatwiej i wygodniej było nam szyć wzdłuż zgięcia.

 Zaprasowujemy brzeg, nauka szycia  

 

Teraz możemy przystąpić do zaprasowania przygotowanych wcześniej brzegów. Spójrzmy na zdjęcie, w ten sposób otrzymujemy dwukrotnie zagięty brzeg materiału, co pozwala nam nie martwić się obrzucaniem brzegów na owerloku. Zaprasowujemy zagięcie, aby łatwiej nam było je przeszyć i przechodzimy do kolejnego kroku.

 Drugie przeszycie,  nauka szycia  

 

Pozostało nam teraz jeszcze raz zasiąść do maszyny. W sposób widoczny na kolejnym zdjęciu przeszywamy nasz szal wokół, szyjąc dokładnie po poprzednim szwie. Dla ułatwienia tym razem wybrałam pomarańczową nitkę. Przed stopką maszyny widać nasz poprzedni beżowy ścieg. Za stopką widać, iż przeszyłam dokładnie po nim, pomarańczową nicią.

 Prasowani gotowego szala, nauka szycia.  

 

Teraz jeszcze tylko prasowanie, i nasz szal jest gotowy.

 

PRZYDATNE RADY

Podwinięcie sukni wykonanej z delikatnego lub przeźroczystego materiału nie pozwala nam czasem na użycie owerloka. Jeśli więc nie chcemy aby ścieg owerlokowy był widoczny mamy wtedy problem jak zakończyć taką suknię, aby się nie strzępił dół. Możemy w takich przypadkach wykorzystać podany powyżej sposób wykonania apaszki do podwinięcia takiej sukni. Również w przypadku gdy nie posiadamy owerloka jest to idealny sposób na wykończenie niektórych brzegów naszych wyrobów.

 

 

Komentarze

papavero
#32 papavero 2021-03-01 08:47
Cytuję UlaSza:
A w sukience pośpiesznej, kołnierz czy komin, podłożony jest na prawą stronę? bo po wyłożeniu na wierzch nie widać w ogóle szycia, pojęcia nie mam jak to zrobić, proszę o podpowiedź :3

@UlaSza w tej sukience można wykonać kołnierz na dwa sposoby. Pierwszy to pojedynczy kołnierz. Wtedy lewa strona materiału jest widoczna a brzeg należy wykończyć lamówką lub jeśli pozwala na to materiał zostawić surowy brzeg. Można też wykonać obłożenie, czyli cały kołnierz będzie podwójny.
UlaSza
#31 UlaSza 2021-02-28 17:51
A w sukience pośpiesznej, kołnierz czy komin, podłożony jest na prawą stronę? bo po wyłożeniu na wierzch nie widać w ogóle szycia, pojęcia nie mam jak to zrobić, proszę o podpowiedź :3
kashmirr
#30 kashmirr 2019-01-18 16:46
Ja stosuję do takich tkanin specjalną stopkę do podwijania.
papavero
#29 papavero 2018-02-26 08:37
Cytuję mjusz:
Rozumiem, że do szyfonu używa się ściegu prostego? :) Pozdrawiam :)

@mjusz do podwinięcia brzegów tak.
mjusz
#28 mjusz 2018-02-25 00:18
Rozumiem, że do szyfonu używa się ściegu prostego? :) Pozdrawiam :)
papavero
#27 papavero 2017-12-12 11:47
Cytuję aneta:
jaki jest fajny sposób na wykończenie rogów ,żeby się nie strzępiły, ktoś mi mówił żeby przytapiać końce nici zapalniczką ?
w apaszce lub szaliczku dla mnie najgorsze są te rogi :)

Najprościej to po prostu wykończyć jeden bok. A przy kolejnym po prostu dwa razy zawinąć tą już piękną końcówkę. To wystarczy.
aneta
#26 aneta 2017-12-12 11:37
jaki jest fajny sposób na wykończenie rogów ,żeby się nie strzępiły, ktoś mi mówił żeby przytapiać końce nici zapalniczką ?
w apaszce lub szaliczku dla mnie najgorsze są te rogi :)
KamilaKasz
#25 KamilaKasz 2017-12-12 10:30
Cytuję papavero:
Oto pierwszy papaverowy artykuł ukazujący tajniki szycia. Opublikowany prawie 9 lat temu. Kawał czasu, prawda?

Och pamietam stare dobre czasy, ale mysle, ze rozwieniete Papavero jest lepsze i oby wiecej takich artykulow o szyciu prostych rzeczy, szalik, pasek, czapeczka, w sumie to mozna powielac te artykuly, dla jednych bedzie to nowosc dloa innych mily przerywnik
Dorotkas
#24 Dorotkas 2017-12-12 09:51
Takie artykuły sa bardzo pomocne dla początkujacych :-)
1
papavero
#23 papavero 2017-12-12 09:27
Oto pierwszy papaverowy artykuł ukazujący tajniki szycia. Opublikowany prawie 9 lat temu. Kawał czasu, prawda?