Jak zwykle rozpoczynamy od tego, co już mamy, znamy i wiemy. W poprzednim tygodniu wykonaliśmy nasze rękawiczki, a dokładniej ich największy element. Dziś pora na kolejny krok.

Kliknij aby powiększyćKliknij aby powiększyć

Nasza praca znów rozpoczyna się od narysowania prostokąta. Tym razem dane podane będą w centymetrach bez komplikowania sobie życia wzorami. Nasz prostokąt ma szerokość 5,2cm oraz wysokość 12,7cm. Od razu dzielimy go na pół w pionie.

Kliknij aby powiększyć

Tym razem podzielimy sobie nasz prostokąt poziomymi liniami. Pierwsza jest w odległości 4cm od góry, druga 6,8 cm od góry, a trzecia 2,6cm od dołu. 

Kliknij aby powiększyć

 Następne do narysowania są dwa pomocnicze odcinki. Oba w odległości 1,1cm od środka naszego prostokąta. Obie mają 2,2cm długości.

Kliknij aby powiększyć

 Dwa odcinki z poprzedniego kroku przecinamy dokładnie w połowie. Nasza nowa czerwona linia ma dokładnie 4,4cm i znajduje się dokładnie 1,1 cm poniżej góry całego obrazka. 

Kliknij aby powiększyć

Tym razem zaznaczymy tylko trzy punkty. Dwa czerwone na górze i jeden zielony na dole obrazka. Będą to środki okręgów, które możemy już teraz naszkicować za pomocą cyrkla. 

Kliknij aby powiększyć

Czerwone okręgi mają promień długości 1,1cm natomiast zielony posiada promień o długości 2,6cm. 

Kliknij aby powiększyć

Tym razem musimy narysować linię pomocniczą po prawej stronie naszego prostokąta. Nie ma znaczenia jak długa będzie ta linia, pozwoli ona nam jedynie wyznaczyć za chwilę jeden potrzebny punkt. Narysuj ją nieco dłuższą. 

Kliknij aby powiększyć

Da kolejne odcinki mają już oznaczoną długość. Oba po 0,8 cm. Narysuj je i możemy przejść dalej. 

Kliknij aby powiększyć

 Z prawej strony w odległości 0,8cm od boku wielkiego prostokąta na jednej z poziomych linii wewnętrznych zaznaczymy punkt. Widzisz go? Od tego punku narysujemy sobie teraz odcinek biegnący do góry...

Kliknij aby powiększyć

 Spójrz, iż nowy odcinek biegnie pod kątem i styka się z pomocniczą linią powyżej. Nie wiemy, w którym punkcie, ale wiemy, iż nowy odcinek jest długości 3,0cm. Teraz mamy już wszystkie pomocnicze linie. Możemy narysować formę kolejnej części rękawiczki.

Kliknij aby powiększyć

Narysuj formę elementu okrywającego kciuk zgodnie z poniższym obrazkiem. Zauważ, że na rysunku poniżej nadal uprzednio narysowany odcinek jest koloru czerwonego. Czy potrafisz rozwikłać zagadkę i powiedzieć, z czym będzie się zszywać ten odcinek? Czy trzeba tutaj naciąć tkaninę?

Kliknij aby powiększyć

 Raz jeszcze nasz kciuk. Tym razem na szaro została pokolorowana cała forma. Proste?  A jeśli macie takie rękawiczki w domu to powiedzcie, czy czegoś jeszce przypadkiem nie brakuje?

Kliknij aby powiększyć

Komentarze

regina16
#3 regina16 2020-03-21 16:54
Rękawiczki teraz niezbędne. Ktoś szył ? Z tkaniny mogą być, czy tylko rozciągliwa dzianina?
Aga
#2 Aga 2017-09-27 14:23
Zabieramy się za kciuk. Przecież nie powiemy, że za palca:)
aneta
#1 aneta 2013-12-09 16:41
brakuje klinów międzypalcowych ,