Nie zajmujemy się konstrukcją a jedynie modelowaniem. Oznacza to, że przekształcamy podstawowy model w taki, który pragniemy uszyć. W dwóch poprzednich odcinkach przygotowaliśmy górę sukienki oraz wymodelowaliśmy w niej zaszewki.  Dziś zajmiemy się modelowaniem obszernego dołu. Zadbamy o to, aby fale pojawiły się na nim dokładnie tam, gdzie chcemy. Zaczynamy od odrysowania dołu sukienki podstawowej. W poniższym przypadku od razu poszerzyłam go na dole po kilka centymetrów, otrzymując spódnicę trapezową. Te kilka centymetrów to nie jest przypadkowa ich ilość. Około 6-7cm poszerzenie na linii kolan tworzy nam spódnicę trapezową. Tyle wystarczy, reszta za chwilę.

Modelowanie poszerzonego dołu spódnicy.

Osobno zajmę się przygotowaniem przodu i tyłu. Przynajmniej do pewnego momentu. Oto przód. Czerwony odcinek łączy czubek zaszewki z dołem spódnicy.

Modelowanie poszerzonego dołu spódnicy.

Rozcinam wzdłuż czerwonej linii naszą formę.

Modelowanie poszerzonego dołu spódnicy.

Składam szablon pozbywając się zaszewki. Od razu na czerwono modeluję poszerzony dół spódnicy.

Modelowanie poszerzonego dołu spódnicy.

Oto połowa przodu z zaszewką zamienioną na poszerzony dół.

Modelowanie poszerzonego dołu spódnicy.

Dół przodu naszej sukienki jest asymetryczny. Dlatego moje dalsze poczynania zostaną przeprowadzone na całym przodzie a nie jego powyższej połowie.

Modelowanie poszerzonego dołu spódnicy.

Całość naszej spódnicy to dwa tyły (dwie połówki tyłu) oraz cały przód. Na rysunku poniżej widzimy kolejno: połowę tyłu, cały przód i drugą połówkę tyłu. Czerwone linie na tyłach pozwolą nam pozbyć się zaszewek na korzyść poszerzenia dołu. Zrobimy to w analogiczny sposób jak w przypadku powyższej pracy z przodem. Zielona i niebieska linia pokazują nam do którego miejsca zachodzą dwie asymetryczne części przodu. Zauważcie proszę, że one na siebie zachodzą. Zielona i niebieska linia powstały w tym miejscu, w którym miałam je ochotę narysować. Rysując je w innej konfiguracji otrzymamy po prostu inny model. Wszystko zależy od Waszej wyobraźni. Tylko nie przesadźcie z golizną.

Modelowanie poszerzonego dołu spódnicy.

W obu tyłach rozcięłam wzdłuż czerwonych linii. Dodatkowo pokolorowałam elementy, tak aby było mi o nich łatwiej opowiadać. Odrysowałam dwa osobne przody. To, czego mi jeszcze brakuje, to objętości. Spódnicę muszę naprawdę dużo poszerzyć. Zanim jednak to zrobię, poukładam sobie wszystkie elementy nieco inaczej.

Modelowanie poszerzonego dołu spódnicy.

Układam wszystkie elementy w taki sposób, aby pozbyć się wszelkich zaszewek i szwów w górnej części spódnicy. Otrzymuję lewy przód wraz z lewym tyłem spódnicy jako jeden zbiór klocków po lewej stronie. Po prawej widzimy prawą stronę spódnicy, którą poskładałam z prawego przodu oraz prawego tyłu spódnicy. Nie stało się nic specjalnie trudnego. Po prostu poukładałam sobie części nieco inaczej. Teraz mam zamiar poszerzyć moją spódnicę na dole. Będę to robiła pomiędzy tymi elementami. Same przody (białe elementy) również pragnę poszerzyć i dodać im fal na środku. W tym celu zaznaczyłam przez ich środek miejsca, wzdłuż których rozetnę formę i w których dodam spódnicy objętości. To ode mnie zależy, gdzie te fale powstaną.

Modelowanie poszerzonego dołu spódnicy.

Tył miałam już wcześniej pokolorowany. Zarówno ten z prawej jak i lewej strony. Powyżej podzieliłam oba przody na kilka segmentów. Każdy z nich pokoloruję tak, abyśmy mogli je bez problemu odróżnić od siebie. I teraz nastąpi rzecz najważniejsza, dodam tyle w obwodzie dołu spódnicy, ile mi się podoba.

Modelowanie poszerzonego dołu spódnicy.

A dodam w taki sposób, że poukładam nasze kolorowe klocki w taki sposób, aby przy talii dotykały się rogami a na dole rozsunęły się o tyle, o ile potrzebuję. Utworzą takie oto wielkie "wachlarze". W mojej sukience, do tego co było widoczne powyżej, w każdym miejscu dodałam po 40 cm. To naprawdę dużo. Ale dzięki temu spódnica jest bardzo okazała.

Modelowanie poszerzonego dołu spódnicy.

Oczywiście z tkaniny nie wytnę takich wachlarzy. Na ich podstawie przygotuję piękną formę. Poniżej pozbyłam się tęczowych barw i pokolorowałam wszystkie elementy na szaro. Ważne jest bowiem to, co narysowałam teraz kolorem czerwonym. Pięknie wymodelowany dół. Niektóre z elementów zostały nieco przycięte, w innych miejscach dodałam trochę poza szare obrysy. Ważne jest to, że czerwona krzywa jest gładka i lekko przechodzi w okolicach dołu wyznaczonego przez pomocnicze szare klocki.

Modelowanie poszerzonego dołu spódnicy.

Po wymazaniu wszelkich pomocniczych linii i krzywych, otrzymujemy takie oto elementy do wycięcia z tkaniny. Oczywiście brakuje im dodatków na szwy i podłożenie.

Modelowanie poszerzonego dołu spódnicy.

Dzięki tej krótkiej serii o modelowaniu możecie samodzielnie przygotować taką oto sukienkę. Jest śliczna, nieprawdaż?

Modelowanie poszerzonego dołu spódnicy. Modelowanie poszerzonego dołu spódnicy.

Komentarze

marrcelinnka
#2 marrcelinnka 2015-06-29 17:05
I teraz będę mogła uszyć tę sukienkę w moim rozmiarze! Dziękuję!
Danusia24
#1 Danusia24 2015-06-29 10:22
Dziękuję za wszystkie lekcje modelowania sukienki, bardzo cenne uwagi, szczególnie dla takich osób jak ja, czyli osób, dla których szycie to nie zawód a piękne hobby. :-)