Pamiętacie lekcje konstrukcji o stójce? Była, niemal trzy lata temu. wtedy poznaliśmy sposób przygotowania tego szarego egzemplarza poniżej. Możemy go wszyć do niemal każdego modelu, który stójkę przewiduje. Jeżeli macie ochotę o niej przeczytać, wystarczy kliknąć na obrazek. A co z niebieską? Czy widzicie różnicę pomiędzy nimi? Otóż szara miała przód zadarty do góry, w niebieskiej jest zupełnie inaczej. Dlatego dzisiejszą lekcję rozpoczniemy od zadania domowego. Jaki wpływ na wygląd stójki ma to zupełnie inne wygięcie?

Kliknij aby powiększyćKliknij aby powiększyć

Zacznijmy konstrukcję naszej stójki. Na początek rysujemy dwa odcinki. Niebieski o długości takiej, jak podkrój naszego dekoltu, do którego stójka zostanie przyszyta. Oczywiście mierzymy tylko połowę całego dekoltu, gdyż konstruujemy pół stójki. Czerwony odcinek jest prostopadły do niebieskiego. Jego długość waha się od 2,5 do 6 cm. Czym dłuższy odcinek wybierzemy, tym więcej wygniemy naszą stójkę.

Kliknij aby powiększyć

Kolejny etap to narysowanie odcinka pomocniczego. Jego długość to przynajmniej kilka centymetrów. Jest prostopadły do poprzedniego.

Kliknij aby powiększyć

A teraz modelujemy dół naszej stójki. Piękna kreska wykonana za pomocą krzywika. Cały czerwony kształt to dół naszej stójki. czyli ten kawałek, który zostanie przyszyty do dekoltu płaszcza, żakietu czy kurtki.

Kliknij aby powiększyć

Czas zadecydować o tym, jak wysoka powinna być nasza stójka. Jak wspomniałam powyżej, stójka ta wszywana będzie raczej do odzieży ciężkiej. Dlatego jej wysokość raczej nie będzie malutka. Od 3,5 cm do mniej więcej 7. Więcej trudno będzie zmieścić pod brodą, ale jeżeli Wasza łabędzia szyja na to pozwoli, to można też więcej. Wysokość stójki rysujemy po obu jej końcach. Na moim rysunku są to czerwone odcinki umiejscowione pod kątem prostym do dołu stójki.

Kliknij aby powiększyć

Teraz rysujemy, za pomocą ekierki, dwa pomocnicze kąty proste.

Kliknij aby powiększyć

Na koniec krzywik i pięknie wymodelowana góra naszej stójki.

Kliknij aby powiększyć

Oto ona na naszym pomocniczym rysunku. Pokolorowana na szaro.

Kliknij aby powiększyć

Teraz wystarczy tylko dodać dodatek na szew i zaznaczyć nacinki. W moim przypadku na dole mamy dwa nacinki. pierwszy po lewej ukazuje miejsce zszycia z listwą na zapięcie a drugi znajduje się na ramieniu. Czy poznajecie ten element? Oczywiście to stójka do ostatniej parki widocznej obok. Jej zdjęcie powinno Wam pomóc w rozszyfrowaniu zadania domowego.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Komentarze

papavero
#1 papavero 2015-08-31 11:35
A ja właśnie zauważyłam, że na mojej stójce czai się jeszcze pomocnicza niteczka do wyprucia. Muszę ją usunąć czym prędzej ;-)