Dostępne rozmiary:  Jeśli chcesz przypomnieć sobie naszą tabelę rozmiarów, zajrzyj tutaj. Ten model został przygotowany  w rozmiarach 174-32 do 174-52.

Materiał: szerokość 150 cm, długość dla rozmiaru 52: 185 cm.

Dodatki krawieckie: Nici, zamek do wszycia w kołnierz. W przypadku tkaniny może okazać się, że zamek będzie też potrzebny na boku, pamiętajcie o tym.

Luz: luz na wysokości  biustu 6cm

Zamienimy dzianinę na tkaninę.

Aby to zrobić, w tym przypadku, musimy wymienić przede wszystkim rękaw. Ten dzianinowy miał niższą główkę, a w przypadku tkanin dobrze to wyglądać nie będzie. Dlatego wymienimy rękaw. Stary po lewej narysowany kolorem czarnym. Po prawej różowy nowy tkaninowy rękaw. Czy widzicie różnicę?

Kliknij aby powiększyć

Gdy szyliśmy sukienkę z dzianiny, kieszeń została wykończona ściągaczem. W przypadku tkaniny możemy pozwolić sobie na wykończenie kieszeni czymś nierozciągliwym. Tą samą lub zupełnie inną tkaniną. W takim przypadku będziemy potrzebowali kawałka kieszeni. Odpowiednio wygięty element znajdziecie na szablonie. Ale jeśli komuś przyjdzie do głowy, aby do tkaninowej sukienki wszyć tutaj ściągacz, to proszę bardzo.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Na tym mogłabym zakończyć opowieść o tkaninowej sukience, gdyby nie pewne wygięte skraweczki, które znajdziecie na szablonie. Oto one. Na zielono zamalowałam przód, na czerwono tył. Jest to korekta paszki. W przypadku tkaniny chcielibyśmy wszyć nieco szerszy rękaw pod pachą. Nieco głębsze paszki umożliwią nam swobodne ruchy. Wszystko po to, aby sukienka była wygodna i dobrze leżała. Na przymiarce na pewno ją dopracujecie, ale zanim wytniecie, o tyle na pewno trzeba skorygować szablon.

Kliknij aby powiększyć

Już mówię, w jaki sposób zostały przygotowane powyższe elementy. Zobaczmy to na przykładzie tyłu. Ten element do korekty należy przyłożyć do brzegu szablonu, czyli jego górny łuk powinien pokryć się z dodatkiem na szew dołu paszki. Bierzemy nożyczki do papieru i dokładnie tyle odcinamy z szablonu sukienki. Odcinamy dokładnie taki kształt jaki widzicie w dzisiejszych pdf-ach. I teraz musicie mi na słowo uwierzyć, że ten poprawiony szablon ma dodatki na szwy w tym miejscu. Tylko pytanie jest zasadnicze, jakie tam są dodatki na szwy? Dokładnie takie, jak w całym elemencie. A przypominam, w dzianinie stosujemy mniejsze dodatki. Na szablonie w tym przypadku jest to 7 mm. Jeśli wycinacie całą sukienkę z tkaniny, to do KAŻDEGO elementu należy dodać brakujące  3 mm. Po prostu tniemy nieco dalej niż szablon. Inaczej szwy będą musiały być bliżej brzegu tkaniny, a to też nie będzie po naszej myśli.

Kliknij aby powiększyć

Na koniec przypomnę tylko, jak wyglądała sukienka dzianinowa. Tkaninowa wizualnie będzie identyczna. Z tym małym wyjątkiem, że kształty powyższych elementów będą nieco inne. Teraz z niecierpliwością czekam na Wasze tkaninowe cuda.

Kliknij aby powiększyćKliknij aby powiększyćKliknij aby powiększyć

Teraz rzecz najważniejsza, czyli wykrój do pobrania.

Wydrukuj go i spraw sobie nowy ciuszek. Pamiętaj jednak, iż wykrój ten służyć ma Twojej osobistej przyjemności. Wszelkie prawa do niego są zastrzeżone przez nasz portal. Tłumaczenie, przedruk, powielanie oraz szycie na podstawie zamieszczonych wykrojów konfekcji w celach handlowych bez zezwolenia przez www.papavero.pl zabronione. Papavero.pl nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe na skutek użycia niewłaściwych materiałów, niezgodnych z instrukcjami wykonania modeli oraz za nieprawidłową, nieodpowiadającą intencjom papavero.pl interpretację prezentowanych modeli i fasonów.

Na początek pobierz wykrój. Wydrukować możesz go za pomocą zwykłej domowej drukarki na kartkach papieru w formacie A4. Po wydrukowaniu arkuszy A4 musisz ułożyć je na dużym stole lub podłodze według poniższego wzoru, skleić taśmą klejącą a następnie wyciąć poszczególne elementy. Prawda, że proste? Nie musisz męczyć się z przerysowywaniem, nie musisz pamiętać o naniesieniu wszystkich znaczników gdyż zrobiliśmy to za Ciebie. Teraz wystarczy poszczególne części wykroju ułożyć na tkaninie i przystąpić do krojenia. Nie musisz nawet martwić się o dodatki na szwy i podłożenia, zostały one uwzględnione już na wykroju, tkaninę tniesz po prostu wzdłuż brzegów wykroju, i gotowe!

UWAGA: wydrukuj najpierw pierwszą stronę! Na niej bowiem został umieszczony kontrolny kwadrat o wymiarach 10x10 cm. Sprawdź linijką, czy na Twoim wydruku posiada on dokładnie te wymiary. Jeśli nie, sprawdź  ustawienia drukowania na swoim komputerze, gdyż mogą one mieć wpływ na rozmiar wydruku. Jeśli wszystko jest w porządku, wydrukuj wszystkie strony z wykrojem.

Kliknij aby powiększyć

Tylko zalogowani papaverowicze mogą pobierać wykroje. Zaloguj się lub załóż konto

Krojenie to najprzyjemniejsza część.

Poniżej, dla ułatwienia procesu krojenia, znajdziesz spis elementów, informację ile razy należy je wykroić z materiału oraz rysunek ilustrujący przykładowe ułożenie elementów na materiale.

Kroimy następujące części z materiału:

 • 1 rękaw 1 raz ze złożonego materiału,
 • 2 kieszeń 2 razy ze złożonego materiału,
 • pozostałe elementy sukienki wytnij z poprzedniego modelu, który jest bazą do uszycia tego. Link do niego znajdziesz na samym dole w artykułach powiązanych. Pamiętaj o korekcie paszki w sukience.

Kliknij aby powiększyć

Przepis szycia.

Przepis szycia pomoże początkującym osobom przy tworzeniu nowej części garderoby. Oto kolejne etapy pracy z powyższym modelem.

 1. Wytnij wszystkie elementy z tkaniny. Pamiętaj o korekcie paszek, innym rękawie do tkaniny oraz POWIĘKSZENIU DODATKÓW NA SZWY, gdyż w tkaninie potrzebujemy ich szerokich przynajmniej na 1 cm.
 2. Zszyj zaszewki na przodzie.
 3. Przyszyj element numer 2 do przodu.
 4. Naszyj kieszeń, układając ją pod spodem przodu.
 5. Zszyj ramiona sukienki oraz środek tyłu.
 6. Wszyj rękawy na otwartych paszkach.
 7. Zszyj rękawy oraz boki sukienki.
 8. Przymierz sukienkę wykonaj ewentualne poprawki.
 9. Wszyj kołnierz, wstaw zamek.