Niebawem się spotykamy

W roku 2016 przygotowaliśmy dwa fantastyczne szkolenia. Pierwsze w Sokołowsku. Spędzimy ze sobą dużo pracowitych chwil. Jesienią spotkamy się we Wrocławiu. Koniecznie powiedz nam, gdzie masz ochotę zgłębiać wiedzę.

Zasady gry

Postaram się opisać je jak najprościej. Oczywiście jeżeli będziecie mieli wątpliwości lub pytania z przyjemnością na nie odpowiem. Znaczna część tego tekstu dotyczy przewodników, które na pewno zechcecie napisać. Pamiętajcie,  że w przypadku czarnej listy przewodniki dotyczyć będą całych sztuk odzieży. To wy zadecydujecie jak będą szczegółowe, ale powinny przedstawiać cały proces szycia. Nieco krócej opisałam zasady pisania na inne tematy, ale zachęcam do przeczytania właśnie tego kawałka. Nie tylko przewodnikami żyjemy, ja również chciałabym przeczytać o czymś innym niż sposobie zszywania boków w spódnicy. I na pewno ciekawe krawieckie tematy będą przez nas hojniej obdarowywane punktami, jeśli tylko z przyjemnością będzie się je czytać. A przecież będziecie pisać o swoich pasjach i zainteresowaniach, takie rzeczy zazwyczaj czyta się z dziką radością.

Pytania i odpowiedzi.

Zazwyczaj artykuł uzupełnia się na samym końcu. Tutaj jednak na samym początku będę dopisywała Wasze pytania i wątpliwości na nie. Myślę, że sprawy, o które pytacie, to te o których ja zapomniałam a dla Was są najważniejsze. Stąd to właśnie miejsce na samym początku.

 1. Czy punkty można komuś oddać? Generalnie chciałabym się na kursie spotkać z osobami, które chcą coś dać od siebie, aby potem móc skorzystać z naszej pomocy. Dlatego jest to dla mnie trudne pytanie. Pół nocy nieprzespanej daje nam taką oto regułę. Można, ale tylko te uzyskane w bieżącym roku, zaległych nie. Dodatkowo, zapisując się na wybrany kurs, tylko 20% punktów można mieć od kogoś, na resztę punktów trzeba zapracować samodzielnie. Jeśli jednak jakaś para (koleżanek, ukochanych bądź znajomych) chce od samego początku zbierać punkty dla jednej osoby, to musi mi to powiedzieć zanim zacznie zabawę w akcji. To tak na wypadek, gdyby pytający Tatusiek chciał np. pisać dla nas o czymś związanym z modą na rzecz swojej żony. Taka para zostanie w tabeli ujęta jako jedna nierozerwalna pozycja. Nierozerwalna, bo nie będę tych punktów potem dzielić na pół, rozwody w grę nie wchodzą.
 2. Czy mogę zgłosić artykuły z mojego bloga? Tutaj reguła jest dość prosta. W zabawie nie będą brały udziału artykuły, które już gdzieś wcześniej zostały opublikowane. Czyli trzeba je na początek umieścić na papavero.pl. Po ich publikacji bez problemu będzie można je umieścić na swojej stronie. Ustalę jednak z adminem, bo chciał mieć tu wpływ, jaki okres będziecie musieli poczekać. Będzie to kilka dni, ale zawsze będzie to opóźnienie w stosunku do naszego portalu. Dodatkowo będziemy wdzięczni za umieszczenie przy takim artykule na Waszych stronach logo akcji.
 3. Czy coś będę musiała zapłacić?  Przy każdym kursie, w którym będzie można wykorzystać punkty, dokładnie opiszę ile punktów potrzeba, aby się na niego zapisać. Wszystkie koszty związane z kursem pokryje Fundacja PAPAVERO. Jeśli kurs odbędzie się np. w sali szkoleniowej we Wrocławiu, opłacone zostaną sale, ciepła herbatka dla kursantów. Jeśli kurs odbędzie się w miejscu, które zapewnia noclegi, jak w przypadku kursów w Sokołowsku, Fundacja PAPAVERO pokryje koszty sali, zakwaterowania i wyżywienia. W każdym przypadku, przy każdym kursie, będzie szczegółowo opisane co wchodzi w skład szkolenia i za co zapłacimy. Oczywiście na każdy z kursów będziecie musieli dojechać we własnym zakresie. Nie przewidujemy żadnych zwrotów kosztów.
 4. Czy mogę część zapłacić gotówką a część punktami? Tak, policzymy proporcjonalnie ile brakuje punktów. Na tej podstawie zostanie wyliczona należna kwota.
 5. Dodatkowe punkty admina. Admin postanowił, że od siebie przyzna 100 punktów za artykuł, który mu się spodoba. Kto tam admina wie co mu się spodoba. Ale powiem Wam, że stwierdził to, gdy mu pokazałam tego oto dinozuara JoankiZ.
 6. Dodatkowe punkty szefowej. Za każdy pobrany i wykorzystany papaverowy szablon można dostać 1 punkt. Oczywiście tylko 1 punkt za dany model. Nie ma znaczenia kiedy go uszyliście, może nawet zanim ja pomyślałam o czarnej liście. W tym celu trzeba po prostu wrzucić zdjęcie pod odpowiednim artykułem w realizacjach i samodzielnie zrobić listę modeli, bo szefowa leniwa, nie może tego liczyć, ale sprawdzi na wyrywki ;-). Punkty podliczymy na koniec czerwca 2016. Tutaj pula na osobę to również max 100 punktów. Ale na osobę, admin ma do dyspozycji tylko 100 punktów.
 7. Czy ilość miejsc jest ograniczona? Tak. Na kursie nie może być więcej niż kilkanaście osób. Ale spokojnie, jeśli się nie zmieścimy, to ustalimy sobie dodatkowe terminy szkoleń.

Sposób przyznawania punktów.

Punkty zostaną przyznane za każdy artykuł, który pojawi się na papavero.pl w ramach akcji krawieckiej czarnej listy. Za każdy artykuł będzie można otrzymać do 40 punktów. Każdy artykuł zostanie oceniony przeze mnie oraz przez papaverową społeczność w następujących kategoriach i wysokościach punktów. Oto skrótowy opis, po szerszy zapraszam do dalszej części artykułu.

   • 0-10 punktów przyzna społeczność. W tym celu należy ocenić artykuł. Będzie to mógł zrobić każdy. Każdy z Czytelników będzie więc miał wpływ na to, jak zostanie oceniony Twój artykuł. Pamiętaj o tym pisząc tekst. Warto aby był on prosty, przejrzysty i przyjemny w odbiorze.
   • 1, 5 lub 10 punktów za wybrany model. Jeśli przewodnik dotyczyć będzie papaverowego modelu, którego szablon znajduje się na stronie, otrzymasz 5 punktów. Dodatkowe 5, jeśli będziesz pierwszą osobą, która wykona i prześle przewodnik właśnie do tego wybranego i opisanego modelu. 
   • 0-10 punktów za poziom trudności. W skrócie oznacza to, że mniej punktów otrzymasz za uszycie fartuszka kuchennego a znacznie więcej za uszycie i udokumentowanie procesu wykonania żakietu. Ale jeśli w kuchennym fartuszku pokażesz dwie metody wszycia kieszeni lub wykończenia dołu... to oczywiście uwzględnimy starania dodatkowymi punktami.
   • 0-10 punktów za aspekty techniczne. Tutaj ocenimy jakość techniczną Twojego artykułu. Nie musisz się obawiać, nie oczekujemy zdjęć na miarę mistrza obiektywu. Jeśli spełnisz podstawowe, niezbyt wygórowane założenia, możesz spać spokojnie o komplet punktów.

Punkty przyznawane przez społeczność.

Pod każdym artykułem znajduje się system oceny artykułów. Wystarczy kliknąć łapkę w górę lub w dół stwierdzając, czy artykuł jest przydatny czy nie. Procentowa ocena zostanie przeliczona, zgodnie z matematycznymi zasadami, na punkty. Oczywiście ocena 0% oznacza 0 punktów od papaverowej społeczności a 100% punktów 10. Analogicznie 76 % to 8 punktów. Za 1/4 oceny artykułu jesteście więc odpowiedzialni Wy. To Wy zadecydujecie, czy artykuł się podobał, czy był pomocny i rzetelny. Dodatkowo każdy z Was może sprawdzić ile razy artykuł został przeczytany przez innych. To również informacja dla Was, które artykuły są popularne i warte uwagi. A czym będzie się kierowała publiczność dając łapkę w górę lub w dół? No cóż, tego nawet najstarsi górale nie wiedzą, więc niczego podpowiedzieć nie mogę. No chyba, że publiczność zostawi pod Waszym artykułem jakąś informację, że podobało się to lub nie podobało coś innego. Ale klikać łapki będą mogli według własnego uznania i sumienia krawieckiego.

Głosowanie na artykuł

Punkty za wybrany model.

To chyba najprostsze kryterium. Oto jak będzie wyglądała punktacja. Tutaj nie będzie niespodzianek, już na starcie będziecie wiedzieli, ile punktów Wam przysługuje.

   • 1 pkt - gdy model nie będzie papaverowy. Można sfotografować proces produkcji czegoś, co powstało na bazie szablonu np. z burdy lub innego czasopisma. Nie ukrywamy nazw innych czasopism, piszemy w takim przypadku również miesiąc wydania, numer modelu. Przyda się na pewno do poczytania. Przyda się też tym, co takie czasopismo mają lub zechcą kupić. Poszerzamy horyzonty jak tylko możemy, ale w tym przypadku liczymy się z tym, że punktów jest nieco mniej.
   • 5 pkt - gdy model jest uszyty z papaverowego szablonu. Proszę o wskazanie, który to model. Artykuły zostaną ze sobą powiązane. Po pierwsze wszyscy będą mogli przejść do Waszego przewodnika wprost z szablonu do pobrania. A po drugie, najważniejsze, jeśli będziecie pierwsi z takim przewodnikiem to:
   • 10 pkt - dla osoby, która stworzy jako pierwsza przewodnik do konkretnego szablonu. Gdyby szablonów było pięć na krzyż, to byłoby to bardzo niesprawiedliwe. Ale szablonów na stronie mamy już prawie 600, każdy znajdzie coś dla siebie. Pamiętajcie tylko, że do niektórych przewodniki już są. Trzeba zerknąć do lekcji szycia w chwili obecnej, a w niedługim czasie postaram się oznaczyć te, które z tego powodu nie biorą udziału w tej wysokości punktów do zdobycia. Musicie mi na to dać troszkę czasu. Ale dopiszę lekcje do artykułów tak jak poniżej.

Zerknijmy na jeden z szablonów do pobrania. Pod zdjęciami prezentującymi Wasze realizacje widnieją czasami artykuły powiązane. W tym miejscu pojawią się linki do Waszych przewodników. W przypadku tych koronkowych damskich bokserek taki przewodnik już jest. Nie oznacza to, że nie możecie przygotować go lepiej. Możecie. Ale to wiąże się z mniejszą ilością punktów za wybrany model.

Głosowanie na artykuł

Punkty za poziom trudności.

Chciałabym, abyście potraktowali poniższą tabelkę bardzo informacyjnie. To mniej więcej widełki, których należy się spodziewać. Jeśli jednak Wasz przewodnik będzie opowiadał o prostym modelu, ale jego precyzja, kilka sposobów lub ciekawe podejście do tematu okaże się fajne, postaram się wynagrodzić to większą ilością punktów niż wskazuje tabelka. Tak samo w przypadku, gdy temat zostanie pięknie wyczerpany, gdy sukienka zostanie uszyta wraz z podszewką to macie raczej szansę na dychę niż mniej. Tak samo, jeśli bluzka będzie koszulą z kołnierzykiem i zapięciem, to już więcej niż bluzka, punktów będzie więcej.  Ale jeśli ktoś wybierze trudny model, i np. opis szycia żakietu będzie się sprowadzał do stwierdzenia "wytnij wszystko oklej i pozszywaj" to jego przewodnik, jeśli już jakimś cudem trafi na stronę, nie dostanie w tej kategorii ani jednego punktu. Mam nadzieję, że mój zamysł w tej kwestii jest zrozumiały. I tak, postaram się raczej być rozrzutna niż surowa w tej kwestii, ale jakieś narzędzie mobilizacji być musi.

LpElement odzieżySzacunkowa liczba punktów.
1 Żakiety i płaszcze 5-10
2  Spodnie  3-9
3  Sukienki  4-8
4  Bluzki  3-7
5  Spódnice  2-6
6  Proste elementy, paski, czapki itp. 1-5

Punkty za aspekty techniczne.

A chodzi o to, aby niczego nie brakowało i wszystko było jasne. Oto proste wytyczne wraz z odpowiednią punktacją.

   • 3pkt. W tym miejscu ważne jest to aby zdjęcia były zrozumiałe. Nie oczekuję, że nauczycie się fotografii na poziomie mistrzowskim, ale zdjęcia słabej jakości to niezbyt dobry pomysł. Nie może być tak, że z lupą będziemy oglądać artykuł, i zgadywać czy na zdjęciu jest autorka czy zachód słońca. To po pierwsze.
   • 2 pkt. Sprawa druga to przygotowanie artykułu. Jeśli będziecie przysyłać artykuły do mnie, i nie chcecie, abym dostała oczopląsu, zdjęcia muszą zostać odpowiednio nazwane i ponumerowane w takiej kolejności, w jakiej powinny zostać wrzucone w artykule. Aby był porządek ustalimy taki oto schemat nazewnictwa plików. LOGIN_NR.jpg. Login, czyli Wasza nazwa użytkownika. Nr to numer zdjęcia. No to w pierwszym przeze mnie napisanym artykule pierwsze zdjęcie będzie się nazywało papavero_1.jpg. Jeśli tych zdjęć będzie dziesięć, ostatnie będzie miało nazwę papavero_10.jpg. A jak przyjdzie mi ochota na kolejny artykuł, to zacznę numerować zdjęcia od numeru 11, czyli papavero_11.jpg. To tylko kwestia nazwania plików i ich ponumerowania, stąd tylko 2 punkty ale jakie łatwe do uzyskania. Jeżeli będziecie redagować artykuły samodzielnie na stronie, admin obiecał, że jeśli zaistnieje taka potrzeba to udostępni taką opcję, to oczywiście te punkty gratis dla Was.
   • 5 pkt. Tekst musi być w naszym ojczystym języku. Nie po polskiemu, nie Kali umieć kali zrobić. Wybaczam drobne poślizgi, sama je notorycznie zaliczam. Ale bardzo proszę o polskie litery, wielkie litery na początku zdania itp. Szyjemy, ale nasz język też jest dla nas ważny. Za to aż 5 pkt.

Zupełnie inny temat (około)krawiecki

Tak jak napisałam Wam poprzednio, nie oczekuję tylko przewodników krawieckich. Tak, opisałam je szczegółowo powyżej. Portal krawiecki jest po to, aby takie treści się pojawiały. Ale nie samym szyciem człowiek żyje. Dlatego w tym miejscu chciałabym Was zachęcić do napisania czegoś, co jest związane z szyciem i modą, ale nie koniecznie jest instrukcją szycia spódnicy czy wszywania zamka do spodni. Nie napiszę, co pragnę od Was uzyskać dokładnie. Tego nie jestem w stanie tutaj określić tak szczegółowo, jak w przypadku przewodników krawieckich. Chciałabym, abyście mnie pozytywnie zaskoczyli. To powinny być tematy związane z rękodziełem, szyciem lub nieco mniej pokrewne z naszymi zainteresowaniami. Może to być ciekawa historia jakiejś ikony mody, może być opis fabryki produkującej koronki... a może coś, o czym ja nigdy bym nie pomyślała, a jest związane z nami, krawcowymi, szwaczkami i miłośniczkami szycia rzeczy wszelakich. W tym przypadku zasady będą o wiele prostsze. A postępować należy tak:

   • Zaproponuj temat. Zrób to proszę pisząc do mnie na priv poprzez wiadomości prywatne na stronie, napisz e-mail lub po prostu zaproponuj temat w komentarzu poniżej. Powiedz co Ci w duszy gra, potwierdzę, że taki temat może się u nas pojawić.
   • Napisz artykuł, wyślij do nas. Zadbaj o język ojczysty i dobrą jakość zdjęć.
   • Punktacja będzie taka sama. Użytkownicy przyznają od 0-10 punktów. My dodamy od siebie od 0-30.

Termin ważności punktów

Wszystko się może zdarzyć. Brak czasu lub inne wypadki losowe też. Dlatego zakładam, że jeśli nie uda Wam się zapisać na kurs w tym roku, to może zechcecie to przełożyć na następny. Dlatego punkty w tej zabawie będą ważne do końca następnego roku, licząc od daty ich otrzymania. Czyli ten punkt przyznany dziś ma termin ważności do końca 2017.

Terminy kursów

Jeszcze w tym tygodniu opublikuję terminy kursów na ten rok. Przy każdym z nich umieszczę dokładną liczbę punktów, które należy zgromadzić, aby się na niego zapisać. Tutaj muszę ustalić grafik z wybranymi salami szkoleniowymi, więc proszę o troszeczkę cierpliwości.

 

To co najważniejsze, czyli tabelka z punktami

Tutaj będę wpisywała wszystkie punkty. Lista, mam nadzieję, będzie się szybko zapełniała. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku spotkam się z kilkoma grupami chętnymi na naukę konstrukcji odzieży. Gorąco do tego zachęcam, to naprawdę fajna umiejętność. I proszę nie obawiać się tego mojego powyższego wypracowania. Napisałam je szczególnie dla siebie, aby pamiętać za co powinnam przyznawać punkty, aby nikogo nie skrzywdzić zbyt małą ich ilością. Zobaczycie, że nie taki diabeł straszny, jak punkty go opisują.

LpUżytkownik wpisany na Czarną listęLink do artykułuOpisPunkty
1 Mgiełka Farbowanie.  Farbowanie tkanin metodą na zimno  40,
2  Katkos123  Wpuszczane kieszenie, Obłożenie dekoltu,  Wykonanie kieszeni w szwie, a dokładniej w zaszewce. wykorzystane
     Obłożenie dekoltu, Wykonanie obłożenia w sukience z rękawami. wykorzystane
     Marszczony dekolt, Przygotowanie marszczonego dekoltu. wykorzystane
     Narożnik piękny i gładki, Sposób wykonania pięknego narożnika w odzieży. wykorzystane
3 Joanna205  Sukienka nie(ostatnia),  Lekcja szycia sukienki z kołnierzem,  wykorzystane
3    Szyjemy koszulkę polo, Pięknie opisany sposób wykonania zapięcia polo, wykorzystane
4  Iwon04  Przemodelowanie wykroju  Lekcja przemodelowania sukienki żakardowej na istne cudo. wykorzystane 
5  KamilaKasz  Pufka, Lekcja wykonania całej pufki.  39
     Tygrysek, Lekcja wykonania bardzo fajnego mebelka.  40
 6  Sasula  Sowa, Instrukcja wykonania sówki wraz z szablonem do pobrania.  40
 7  Rajek Kieszeń naszywana, Instrukcja wykonania naszywanej kieszeni.  30+?

Komentarze

lefcio
#84 lefcio 2016-11-30 20:11
Najtrudniej to jest dogadać się odnośnie urlopu z kilkoma pracodawcami. A mało czasu to ja mam do 7 grudnia, kiedy to moja grupa teatralna, którą aktualnie przygotowuje do występu, ma premierę przedstawienia nad którym teraz pracujemy a jeszcze trochę rekwizytów nam brakuje i niektórzy jeszcze nie opanowali perfekcyjnie swoich kwestii.
papavero
#83 papavero 2016-11-30 19:52
Cytuję lefcio:
Do sierpnia kuuuuupa czasu.

Trzeba urlop załatwić, walizki spakować, krzywiki zaostrzyć, ołówki naoliwić... wcale nie tak dużo tego czasu.
lefcio
#82 lefcio 2016-11-30 19:46
Do sierpnia kuuuuupa czasu.
papavero
#81 papavero 2016-11-30 19:31
Cytuję lefcio:
No nie, ją się tak nie bawię. Tyle narozrabialam a tu ani śladu po mnie.

Lefcio, a Ty się piszesz na kurs w sierpniu 2017? To ja się baaaaardzo cieszę.
lefcio
#80 lefcio 2016-11-30 18:40
No nie, ją się tak nie bawię. Tyle narozrabialam a tu ani śladu po mnie.
lefcio
#79 lefcio 2016-10-22 16:13
Nikt nie aktualizuje listy?
lefcio
#78 lefcio 2016-09-28 18:00
No tak, a moich punktów jak nie było, tak nie ma
katkos123
#77 katkos123 2016-07-26 09:08
Cytuję femke:
Cytuję lefcio:
Cytuję papavero:
Cytuję Joanna205:
Cytuję Joanna205:
Ja się doliczylam 44 realizacji

Po dokładnym przeliczeniu wyszło mi 48 to i tak nieźle jak na mój krótki czas na Papavero ale @Katkos123 to ma dopiero wynik

Katkos to przodowniczka pracy po prostu.

jeszcze troche @katkos123 sie powykazuje, to @papavero będzie musiała dopłacic Katkosi, by zechciała przyjechac do Sokołowska.


Bingo!

Ale sie usmialam i prawie rozlalam z tego wszystkiego poranna kawe :D
femke
#76 femke 2016-07-26 09:05
Cytuję lefcio:
Cytuję papavero:
Cytuję Joanna205:
Cytuję Joanna205:
Ja się doliczylam 44 realizacji

Po dokładnym przeliczeniu wyszło mi 48 to i tak nieźle jak na mój krótki czas na Papavero ale @Katkos123 to ma dopiero wynik

Katkos to przodowniczka pracy po prostu.

jeszcze troche @katkos123 sie powykazuje, to @papavero będzie musiała dopłacic Katkosi, by zechciała przyjechac do Sokołowska.


Bingo!
lefcio
#75 lefcio 2016-07-26 09:03
Cytuję papavero:
Cytuję Joanna205:
Cytuję Joanna205:
Ja się doliczylam 44 realizacji

Po dokładnym przeliczeniu wyszło mi 48 to i tak nieźle jak na mój krótki czas na Papavero ale @Katkos123 to ma dopiero wynik

Katkos to przodowniczka pracy po prostu.

jeszcze troche @katkos123 sie powykazuje, to @papavero będzie musiała dopłacic Katkosi, by zechciała przyjechac do Sokołowska.