Marzy Ci się T-shirt?

Na początek obejrzyjmy sobie to, do czego dotrzemy po kilku lekcjach związanych z dzisiejszym tematem. Dzianinowy podkoszulek to nasz cel. Uszyty z dzianiny z szablonu bez jakichkolwiek zaszewek. Najprostsza rzecz do stworzenia na górną część ciała.

Kliknij aby powiększyćKliknij aby powiększyć

W takiej koszulce, optymistycznie zakładam, że będziecie  uprawiały jakiś sport. Ale to stwierdzam tylko na marginesie. Ważne jest to, że stworzymy sobie model, który ma krótkie rękawki, mały dekolt i dopasowany jest w talii jedynie bokami. Takich koszulek na pewno macie sporo w swoich szafach.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Zanim przejdziemy do konstrukcji, spróbujmy sobie wyobrazić, co jeszcze będziemy mogli przygotować z pomocą siatki konstrukcyjnej na dzianinową bluzkę bez zaszewki. Oto malutkie modyfikacje modelu podstawowego, czyli koszulka z dekoltem w serek oraz koszulka z długimi rękawami. Jako zadanie domowe proszę, abyście wrzucili w komentarzach rzeczy, które będziemy mogli stworzyć z pomocą skonstruowanej koszulki. Liczę na znacznie większe odstępstwa od wzorcowego T-shirta.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Do dzieła drodzy Państwo

Koniec leniuchowania, zabieramy się za pierwszą siatkę konstrukcyjną dotyczącą górnej części ciała. Na początek musimy się zmierzyć. Oczywiście nie będę Wam teraz opowiadała o tym, jak należy pobierać miarę z sylwetki. Tą część wiedzy mamy już za sobą. Wystarczy zajrzeć do serii artykułów o mierzeniu sylwetki, która znajduje się w tym miejscu. W naszym przykładzie posłużę się modelką wzorcową. Wybiorę rozmiar 36 z papaverowej tabeli rozmiarów. Wy przeliczycie wszelkie dane zgodnie ze swoimi wymiarami.

LpDane do konstrukcjiwymiar w cm
1 Wzrost (Zwo) 168
2  Obwód biustu (opx)  84
3  Obwód talii (ot)  70
4  Obwód bioder (ob)  92
5  Długość pleców (SyTy)  40
6 Obwód ramienia (or) 26,1
7 Łuk długości przodu do piersi (SySvXp) 32,1
8 Łuk długości przodu do talii (SySvXpTp) 50

Luzy odzieżowe czas wybrać

To, czym musimy zająć się już teraz, to kwestia wyboru luzów odzieżowych. Mówiąc prościej, musimy wiedzieć jak szeroką bluzkę chcemy skonstruować. Bluzka będzie bez zaszewki, ale może być zarówno bardzo przylegająca jak i bardzo luźna. To zależy od nas i to my musimy wybrać odpowiednie luzy. Spójrzcie prosze na poniższe bluzki. Pomijam ich fason, przyglądamy się jedynie luzom odzieżowym. Pierwsza bluzka jest bardzo przylegająca. Uszyta została z bardzo rozciągliwej dzianiny i mogłam sobie na to pozwolić, aby była bardzo wąska. Druga bluzka, którą ma na sobie śliczna blondynka, jest nieco szersza od jej obwodów. Wszystko przez to, że została uszyta z dzianiny, którą możecie obejrzeć na dowolnych męskich T-shirtach, mniej rozciągliwej a przez to wymagającej odrobiny luzu. A trzecia? A trzecia jest szeroka jak mało która. Różnią się właśnie za sprawą luzów odzieżowych. I to my musimy zadecydować o ile te nasze nowe bluzki będą od nas szersze lub węższe w przypadku bardzo rozciągliwych dzianin.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Nie zostawię Was z tymi luzami tak samopas. Oczywiście pomogę. Powiem ile to jest szeroko, ile luźno. Mniej więcej wskażę drogowskaz, ale sami będziecie musieli wyczuć ile dokładnie potrzebujecie centymetrów. Wszystko się okaże... po pierwszym przeszyciu. A jeśli ktoś już coś szył z papaverowych szablonów, to wie, że od jakiegoś czasu podaję Wam luz na obwodzie klatki piersiowej. Jest to luz na całym obwodzie, w całej bluzce, sukience czy żakiecie. W konstrukcji będzie wyglądało to nieco inaczej. Po pierwsze luz będziemy dodawali na połowie bluzki, gdyż konstruować będziemy tylko połowę. Druga połowa jest z założenia symetryczna, więc się nią nie przejmujemy. Wiadomo o czym mowa? Jeśli nie to proszę spójrzcie na poniższy obrazek. Mamy tutaj szablon na damski T-shirt. Jest to połowa bluzki, drugą połowę otrzymujemy krojąc ze złożenia dzianiny. I właśnie taką połowę szablonu będziemy konstruować. A do tego potrzebujemy siatkę odzieżową, która będzie dotyczyła tylko połowy naszego ciała. Dlatego właśnie mówiąc o luzach odzieżowych będziemy myśleć, za każdym razem, o połowie bluzki, sukienki lub żakietu. Dlatego jeśli raz jeszcze zajrzycie do któregoś z papaverowych szablonów, i będzie tam napisane, że luz na obwodzie wynosi 6 cm, to musicie wiedzieć, że do konstrukcji przyjęłam sobie luz 3 cm, gdyż konstruowałam tylko połowę. Jasne?

Kliknij aby powiększyć

Druga sprawa, to to gdzie dodajemy luzy odzieżowe. To nie jest tak, że wybieram luz i cały od razu dodaję do szerokości nie wiadomo gdzie i kiedy. Wszystko muszę przemyśleć dokładniej. Oto drogowskaz, czyli jak mniej więcej należy te luzy dodawać. Nie znamy jeszcze położenia odcinków nazwanych symbolami, ale potrafimy je sobie wyobrazić na sylwetce. Tył, przód i pacha, w ten sposób dzielimy naszą sylwetkę na wysokości piersi. Pamiętajmy jednak, że dzielimy połowę sylwetki, druga połowa nie jest dla konstruktora interesująca. My zajmujemy się tylko jedną połową ciała, jedna połową bluzki. Luzy dotyczą właśnie tej połowy. Osobno opisałam luzy do bardzo dopasowanej rzeczy bez rękawów. Osobno do takich z rękawami, jednak nadal będącymi dopasowaną odzieżą. A na końcu luzy do luźnych rzeczy. I te luzy, to ja dokładnie Wam podaję jakie należy uwzględnić z przodu, jakie na paszce a jakie z tyłu odzieży.

Odcinek na siatceBardzo dopasowana koszulka bez rękawówDopasowana koszulka z rękawemLuźna koszulka
 Tył, odcinek P1P2  0 do 0,5cm  0,5 do 1 cm  1 do 2,5 cm
 Pacha, odcinek P2P3  0,5 do 1 cm  1 do 2 cm  2 do 4 cm
 Przód, odcinek P3P4  1 do 1,5 cm  1 do 2 cm  2 do 3 cm

No to teraz patrzymy na bluzkę z poniższego zdjęcia. Jak myślicie, z której kolumny ofiarowałam jej luzy? Tak tak, z ostatniej. Jest to luźna koszulka. Dużo jej, więc niczego nie musiałam dopasowywać. Dorzuciłam do obwodu tyle, na ile miałam ochotę.

Kliknij aby powiększyć

A ta? Ta najprawdopodobniej mogłaby zostać przygotowana z uwzględnieniem luzów z kolumny przedostatniej. Jest dopasowana ale nie jakoś super bardzo. Ma rękawy (pomijamy milczeniem, że nie są to rękawy jak w typowym T-shirtcie). Trochę swobody modelka ma, rękawy też są, więc mniej więcej przedostatnia kolumna była tutaj wybrana do konstrukcji.

Kliknij aby powiększyć

Konstruktor ze skalpelem do luzów ujemnych

Tabela, którą Wam przedstawiłam jako drogowskaz do wyboru luzów, jest bardzo przydatną tabelką. W powyższych dwóch modelach, gdzie nie mieliśmy do czynienia z obcisłymi modelami, mogliśmy sobie z niej korzystać tak po prostu. Tabela została bowiem przygotowana jako wskazówka do luzów odzieżowych dodatnich. Do ujemnych luzów takiej tabeli Wam nie będę przedstawiała innej. Wykorzystamy dokładnie tą, ale złamiemy system i za pomocą małego triku, odchudzającego triku, wykorzystamy ją do przygotowania obcisłych dzianinowych modeli.

No to teraz spróbujmy rozszyfrować moją granatową bardzo prostą koszulkę. Jest z rękawem, jest też dopasowana. Tabelka z luzami wskazuje, że dopasowany model, (na połowie - tak tylko przypominam) sumę najmniejszych luzów na przodzie, tyle i paszce łącznie powinien mieć równą 2,5cm. A to daje 5 cm w obwodzie. A na wykroju jak byk napisane zostało, że moja bluzka ma 2 cm luzu w obwodzie. No to jak to się stało? Jak za pomocą tej tabelki uzyskałam mniejszy luz. I jak za pomocą tej tabelki uzyskać luz ujemny?

Kliknij aby powiększyć

I właśnie tutaj wykorzystamy magiczną sztuczkę. Na chwilę odchudzę Was tyle, że będziecie mi wdzięczne niezmiernie. Fajnie, prawda? Nauczę konstrukcji, usunę boczki. Ale tylko na chwilę, kłamstwo ma krótkie nogi, przy lustrze wszystko wyjdzie. Zobaczcie, co dzieje się z danymi do konstrukcji. Odchudzam się, zakładając, że mam mniejsze obwody. Odchudzam się o tyle procent, o ile rozciąga mi się dzianina. Weźcie ją po prostu do rąk, i sprawdźcie to empirycznie. Nie będziemy bawić się w ujemne luzy, zmniejszymy o ten procent naszą sylwetkę. A do wzorów nadal będziemy posługiwać się luzami z powyższej tabeli. No to o ile będziecie odchudzać swoje wymiary do pierwszej koszulki? To zależy od tego, jak bardzo rozciągliwą dzianinę posiadacie do testów.

LpDane do konstrukcjiwymiar w cmkorekta uwzględniająca rozciągliwość dzianiny
1 Wzrost (Zwo) 168  bez zmian
2  Obwód biustu (opx)  84  minus 5 do 15%
3  Obwód talii (ot)  70  minus 5 do 15%
4  Obwód bioder (ob)  92  minus 5 do 15%
5  Długość pleców (SyTy)  40  bez zmian
6 Obwód ramienia (or) 26,1  minus 5 do 15%
7 Łuk długości przodu do piersi (SySvXp) 32,1  bez zmian
8 Łuk długości przodu do talii (SySvXpTp) 50  bez zmian

Założenia do przykładowej bluzki

Ja wybrałam sobie ofiarę do przykładowej konstrukcji. Dziewczyna ma 168 cm wzrostu i nosi rozmiar 36. Poniżej raz jeszcze wymiary tej wymyślonej koleżanki. A co się znajduje w ostatniej kolumnie? Wymiary, które będę używała do stworzenia siatki konstrukcyjnej. Wymiary te są, w przypadku obwodów, o 15 procent mniejsze niż rzeczywiste wymiary mojej modelki. Dlaczego? A właśnie dlatego, że ja jej uszyję bluzkę z bardzo rozciągliwej dzianiny. I takie luzy mnie na początek zadawalają. Ale jeśli po uszyciu będzie marudzić, że bluzka nadal jest za szeroka, to pokusić się będę mogła o zmniejszenie tych wymiarów o kolejne kilka procent, ale to już po sprawdzeniu na przymiarce co i jak. Na razie musi mi wystarczyć te 15%, które biust zmniejszyły jej z 84 do 71,4 cm, w talii odchudziłam ją do 59,5 a w biodrach do 78,2 cm. Pewnie jest mi wdzięczna i dumna z tego, że w końcu ma poniżej 60 w talii. Zobaczycie za chwilę same, jak fajnie patrzy się na swoje nowe wymiary.

LpDane do konstrukcjiwymiar w cmWymiary do konstrukcji po korekcie wynikającej z rozciągliwości dzianiny
1 Wzrost (Zwo) 168  168
2  Obwód biustu (opx)  84  71,4
3  Obwód talii (ot)  70  59,5
4  Obwód bioder (ob)  92  78,2
5  Długość pleców (SyTy)  40  40
6 Obwód ramienia (or) 26,1  22,2
7 Łuk długości przodu do piersi (SySvXp) 32,1  32,1
8 Łuk długości przodu do talii (SySvXpTp) 50  50

Zadanie domowe

Wrzucenie zdjęć, o których mowa była na początku artykułu to część pierwsza. Część druga, to przygotowanie własnych danych i ustalenie luzów odzieżowych. To od Was zależy, czy przygotujecie sobie obcisłą dzianinową bluzkę czy bardzo szeroką tkaninową. Ważne jest to, abyśmy zrozumieli tą część. W razie pytań, podyskutujemy i uzupełnimy wiedzę. Proszę więc śmiało mówić i pisać, co budzi wątpliwości.

Komentarze

Deferra
#16 Deferra 2016-03-08 09:45
A ja marzę o tym by zrobić wykrój na zwyczajną bluzę dresową, która przy okazji ładnie by leżała ;) Mam w związku z tym pytanie - czy na dzianinę dresową(i takie jej zastosowanie)należy wybrać luzy na "luźną koszulkę"? Czy też modyfikować jakoś wymiary? A także jak opisać zależność między zmianami a rozciągliwością dzianiny?
noaga
#15 noaga 2016-02-02 22:29
Cytuję papavero:
Cytuję noaga:
Cytuję noaga:
[quote name="papavero"][quote name="noaga"]Super.... kiedy rysujemy????
.......
No jakby bok prosto narysować bez wcięcia w talii??? I nie różową..... :)
... nie ma zaszewek ani nic przecież... :)

i bez dekoltu...?

A spódnicę jak przekształcisz, aby wyszła męska?

Z trapezowej w kratkę byłby chyba całkiem niezły kilt.....? hę? :)
papavero
#14 papavero 2016-02-02 22:23
Cytuję noaga:
Cytuję noaga:
Cytuję papavero:
Cytuję noaga:
Super.... kiedy rysujemy????
Zakładam, że taką prostą to mogę z wymiarów wyrysować damską, męską i dziecięcą....? Czy nie do końca...?

Męską? Ja Ci dam męską! Chcesz ubrać faceta w damskie fatałaszki?

No jakby bok prosto narysować bez wcięcia w talii??? I nie różową..... :)
... nie ma zaszewek ani nic przecież... :)

i bez dekoltu...?

A spódnicę jak przekształcisz, aby wyszła męska?
noaga
#13 noaga 2016-02-02 22:19
Cytuję noaga:
Cytuję papavero:
Cytuję noaga:
Super.... kiedy rysujemy????
Zakładam, że taką prostą to mogę z wymiarów wyrysować damską, męską i dziecięcą....? Czy nie do końca...?

Męską? Ja Ci dam męską! Chcesz ubrać faceta w damskie fatałaszki?

No jakby bok prosto narysować bez wcięcia w talii??? I nie różową..... :)
... nie ma zaszewek ani nic przecież... :)

i bez dekoltu...?
noaga
#12 noaga 2016-02-02 22:19
Cytuję papavero:
Cytuję noaga:
Super.... kiedy rysujemy????
Zakładam, że taką prostą to mogę z wymiarów wyrysować damską, męską i dziecięcą....? Czy nie do końca...?

Męską? Ja Ci dam męską! Chcesz ubrać faceta w damskie fatałaszki?

No jakby bok prosto narysować bez wcięcia w talii??? I nie różową..... :)
... nie ma zaszewek ani nic przecież... :)
papavero
#11 papavero 2016-02-02 22:04
Cytuję sengalus:
Cytuję papavero:
Cytuję noaga:
Super.... kiedy rysujemy????
Zakładam, że taką prostą to mogę z wymiarów wyrysować damską, męską i dziecięcą....? Czy nie do końca...?

Męską? Ja Ci dam męską! Chcesz ubrać faceta w damskie fatałaszki?

A może facet tak lubi :P

No dobra, faceta niech tak ubiera. Ale niech mi się nie odważy ubrać tak mężczyzny :-)
sengalus
#10 sengalus 2016-02-02 21:59
Cytuję papavero:
Cytuję noaga:
Super.... kiedy rysujemy????
Zakładam, że taką prostą to mogę z wymiarów wyrysować damską, męską i dziecięcą....? Czy nie do końca...?

Męską? Ja Ci dam męską! Chcesz ubrać faceta w damskie fatałaszki?

A może facet tak lubi :P
papavero
#9 papavero 2016-02-02 21:56
Cytuję noaga:
Super.... kiedy rysujemy????
Zakładam, że taką prostą to mogę z wymiarów wyrysować damską, męską i dziecięcą....? Czy nie do końca...?

Męską? Ja Ci dam męską! Chcesz ubrać faceta w damskie fatałaszki?
noaga
#8 noaga 2016-02-02 21:42
Super.... kiedy rysujemy????
Zakładam, że taką prostą to mogę z wymiarów wyrysować damską, męską i dziecięcą....? Czy nie do końca...?
Liliana
#7 Liliana 2016-02-01 21:13
Ekhm jak tu o mnie mówią, ja z tego podkoszulka uszyję spodnie :D