Odcinek P2P3 (paszkę) dzielimy na część która należy do przodu oraz tą, którą potrzebujemy z tyłu. Dokładnie 1/3 paszki należy do przodu, czyli do tyłu zostaje nam 2/3 tego odcinka.

Kliknij aby powiększyć

Jak już mamy podzieloną paszkę, to możemy narysować linię boku. Oczywiście będziemy ją jeszcze modelować, wybierać coś na boku aby zawęzić bluzkę w talii. Ale na razie niech będzie to prosta pomocnicza linia w dół.

Kliknij aby powiększyć

Jak już mamy linię boku, możemy narysować dół bluzki. Spójrzcie proszę na poniższy czerwony odcinek. Leży on nieco pod kątem. Został narysowany tak, aby ze środkiem tyłu, czyli odcinkiem SB1 tworzył kąt prosty. Z lewej strony narysowałam go aż do boku... i w tym miejcu widzimy, że skrócił on nieco linię boku. I tego będziemy się trzymać również z przodu, ale o tym za tydzień.

Kliknij aby powiększyć

Teraz możemy nieco wymodelować bok tyłu naszej bluzki. Wstępnie zawężymy go na linii talii o 1 cm. Pamiętamy, że na razie przygotowujemy prosty klasyczny T-shirt. Dlatego nie zastanawiamy się, jak zawęzić bluzkę więcej. O tym porozmawiamy sobie nieco później.

Kliknij aby powiększyć

W tym miejscu zaznaczymy sobie punkt, przez który będzie przechodziło nasze ramie. Na razie musicie mi zaufać i narysować czerwoną kreseczkę przecinającą odcinek S1P2. Jak daleko od punktu S1? Otóż w zależności od tego, jakie mamy ramiona ta odległość będzie wynosiła 1 do 1,5 centymetra. 1 przy prostych ramionach, 1,5 przy widocznie opadających w dół. Wiem, że nie lubicie decyzji podjętej tak na oko. Dlatego jeśli przyjmiecie tutaj 1cm, to na przymiarce będziecie mogli porostu sprawdzić, czy nie warto zmienić tego kąta.

Kliknij aby powiększyć

Poniżej wcześniej zaznaczonego punktu pomalowałam odcinek do punktu P2. I podzieliłam go na pół rysując czerwoną kreseczkę. Tyle, że narysowałam ją na lewo i o długości 1,5cm. To ważne, gdyż koniec tej nowej czerwonej kreseczki pomoże nam przy modelowaniu paszki.

Kliknij aby powiększyć

Czynność powtórzyłam z zaznaczonym tym razem na zielono odcinkiem. Znalazłam jego połowę i narysowałam kreseczkę w lewo. Tym razem o długości 2 cm. W ten sposób jesteśmy przygotowani do modelowania paszki z tyłu. Brakuje nam już tylko ramienia.

Kliknij aby powiększyć

W odległości 5,6 cm od S znaczymy punkt S2. Długośc tego odcinka została wyliczona ze wzoru w poprzednim artykule. Aby nie przedłużać, ten pionowy czerwony odcinek ma długość 2cm. Zawsze dla każdego rozmiaru. Na jego końcu znajduje się punkt S3.

Kliknij aby powiększyć

Łączymy punkt S3 oraz R1. W ten sposób powstaje ramie, niestety jednak trochę za krótkie. Dlatego przedłużamy je o zielony odcinek długości 3 cm.

Kliknij aby powiększyć

Na czerwono wymodelowałam podkrój dekoltu tyłu. I na tym zakończymy pracę nad tą częścią siatki. Paszkę wymodelujemy dopiero wtedy, gdy zakończymy wstępne prace nad przodem.

Kliknij aby powiększyć

Komentarze

papavero
#8 papavero 2016-04-22 22:46
Cytuję malpa_zla:
Czyli dekolt plytki, ale bardzo szeroki moge spokojnie zrobic bez ryzyka napsucia? ;)

Raczej tak. Raczej, bo sylwetka może czasem wymagać jakichś dodatkowych korekt, które nie wynikają z tego o czym tutaj napisaliśmy a z innych odstępstw od standardu.
malpa_zla
#7 malpa_zla 2016-04-22 22:30
Czyli dekolt plytki, ale bardzo szeroki moge spokojnie zrobic bez ryzyka napsucia? ;)
papavero
#6 papavero 2016-02-29 10:17
Gotowe na kolejną część?
Anuśka83
#5 Anuśka83 2016-02-22 23:06
moja też już gotowa:) czekam na ciąg dalszy-wkręciłam się...
papavero
#4 papavero 2016-02-22 13:39
Cytuję aneta:
jak bym chciała łódkę ,to dekolt wydłużam i poszerzam dowolnie ? czy są jakieś zasady ?

Musimy na początek skonstruować bluzkę z małym dekoltem. A potem po prostu sobie wytniesz łódkę. Płytki dekolt będzie można ciachnąć dowolnie. Z głębokim trzeba będzie wykonać operacje, które opisywała Katarzyna w odstającym dekolcie oraz IWON04 przy modelowaniu sukienki ostatnio.
aneta
#3 aneta 2016-02-22 13:33
jak bym chciała łódkę ,to dekolt wydłużam i poszerzam dowolnie ? czy są jakieś zasady ?
papavero
#2 papavero 2016-02-22 10:51
Ale tak już?
Joanna205
#1 Joanna205 2016-02-22 09:49
Z :D robione