- Kategoria: Wykroje do pobrania
- Opublikowano: 10 maj 2016
Jedną chciałyście z kapturem. Drugą z wielkim wiszącym kołnierzem. A mi zamarzyła się taka zwykła prosta i szybka do uszycia narzutka z kołnierzem szalowym. Dzianinowa, wygodna, prosta w formie. Pasująca do wielu stylizacji. Niezbyt charakterystyczna, aby móc pod nią wrzucić białą koszulę lub jakiegoś cudaka. Do jeansów i do sukienki. Taka uniwersalna. I wyszedł mi taki oto model bez paska. No bo na pasek nie wystarczyło mi dzianiny. No może na prosty jeszcze by było, ale mi marzył się jakiś fikuśny. I pewnie dlatego osobiście uszyję sobie za jakiś czas jeszcze jedną. Pewnie śliwkową, bo chodzi za mną ostatnio ten kolor.

Dostępne rozmiary: Jeśli chcesz przypomnieć sobie naszą tabelę rozmiarów, zajrzyj tutaj. Ten model został przygotowany w rozmiarach 32 do 52.
Materiał: szerokość 150 cm, długość dla rozmiaru 52: 250cm.
Dodatki krawieckie: Nici.
Luz: Narzutka jest luźna. Może nie obszerna, nie zaliczymy jej do "oversizów". Ale jest luźna.
Ekspresowa krawcowa.
Wszystko w tej bluzce jest ekspresowe. Szablon został przygotowany w może pięć minut, no może maksymalnie sześć. Dłużej zeszło na przygotowywaniu pdfów. Przy szyciu ktoś się odgrażał, że uszyje ją w 15 minut... nie udało się, zeszło z 20. Taka to właśnie ekspresowa narzutka jest.
Szalowy kołnierz w cieniutkiej dzianinie? A dlaczego nie. Będzie fajnie otulał nasz kark. Na ostatnim zdjęciu widać nasz kołnierz postawiony do góry, wszystko po to, aby było widać jak wygląda po uszyciu.
Wąskie rękawy będą pięknie przylegały do rąk. A podwójny przód nie pozwoli latać jakimś obłożeniom tu i tam, bo został przyszyty pięknie do bocznego szwu i trzyma się tam dzielnie. Ot taka prosta w wykonaniu i bardzo potrzebna w szafie narzutka.
Aby uszyć taką koszulkę, koniecznie musisz przygotować dzianinę. Koniecznie rozciągliwą, aby móc włożyć ręce w wąskie rękawy. Ale jeśli wybierzesz dzianinę nieco bardziej stabilną, mniej rozciągliwą, to po prostu poszerz nieco rękawy. Najważniejsze w dzianinie jest to, aby podobał Ci się kolor. Proszę bardzo, oto wszystko, czego potrzebujesz do uszycia swojej bluzki.
Teraz rzecz najważniejsza, czyli wykrój do pobrania.
Wydrukuj go i spraw sobie nowy ciuszek. Pamiętaj jednak, iż wykrój ten służyć ma Twojej osobistej przyjemności. Wszelkie prawa do niego są zastrzeżone przez nasz portal. Tłumaczenie, przedruk, powielanie oraz szycie na podstawie zamieszczonych wykrojów konfekcji w celach handlowych bez zezwolenia przez www.papavero.pl zabronione. Papavero.pl nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe na skutek użycia niewłaściwych materiałów, niezgodnych z instrukcjami wykonania modeli oraz za nieprawidłową, nieodpowiadającą intencjom papavero.pl interpretację prezentowanych modeli i fasonów.
Na początek pobierz wykrój. Wydrukować możesz go za pomocą zwykłej domowej drukarki na kartkach papieru w formacie A4. Po wydrukowaniu arkuszy A4 musisz ułożyć je na dużym stole lub podłodze według poniższego wzoru, skleić taśmą klejącą a następnie wyciąć poszczególne elementy. Prawda, że proste? Nie musisz męczyć się z przerysowywaniem, nie musisz pamiętać o naniesieniu wszystkich znaczników gdyż zrobiliśmy to za Ciebie. Teraz wystarczy poszczególne części wykroju ułożyć na tkaninie i przystąpić do krojenia. Nie musisz nawet martwić się o dodatki na szwy i podłożenia, zostały one uwzględnione już na wykroju, tkaninę tniesz po prostu wzdłuż brzegów wykroju, i gotowe!
UWAGA: wydrukuj najpierw pierwszą stronę! Na niej bowiem został umieszczony kontrolny kwadrat o wymiarach 10x10 cm. Sprawdź linijką, czy na Twoim wydruku posiada on dokładnie te wymiary. Jeśli nie, sprawdź ustawienia drukowania na swoim komputerze, gdyż mogą one mieć wpływ na rozmiar wydruku. Jeśli wszystko jest w porządku, wydrukuj wszystkie strony z wykrojem.
Krojenie to najprzyjemniejsza część.
Poniżej, dla ułatwienia procesu krojenia, znajdziesz spis elementów, informację ile razy należy je wykroić z materiału oraz rysunek ilustrujący przykładowe ułożenie elementów na materiale.
Kroimy następujące części z materiału:
- 1 przód 2 razy ze złożonego materiału,
- 2 tył 1 raz, układając na złożeniu materiału,
- 3 rękaw 1 raz ze złożonego materiału,
Przepis szycia.
Przepis szycia pomoże początkującym osobom przy tworzeniu nowej części garderoby. Oto kolejne etapy pracy z powyższym modelem.
- Wytnij wszystkie elementy z dzianiny.
- Zszyj stójkę na środku tyłu, zarówno w wierzchniej warstwie jak i w obłożeniu.
- Zszyj ramiona przodu z tyłem oraz jednocześnie wszyj stójkę do podkroju dekoltu tyłu.
- Przyszyj obłożenie. Przymocuj je na ramionach i boku.
- Wszyj rękaw.
- Zszyj boki bluzki ujmując również obłożenie.
- Podwiń dół.
- Wyprasuj i gotowe.
Realizacje projektów
W tym miejscu możesz samodzielnie dodać zdjęcia wykonanych przez Ciebie prac, które z przyjemnością obejrzymy
Gendo!
Komentarze
Dziękuję, zrobiłam trochę większy nacinek.
A co do wdania, to w dzianinie nie jest aż tak potrzebne jak w tkaninie. Można sobie je pominąć, ale można też zrobić.
Cytuję Aga:
@Aga Reprezentujesz wyższą szkołę szycia. Ja takiego sprytnego sposobu nie praktykuję. Najlepiej wychodzi mi wszelkie wdawanie, kiedy sfastryguję (czasami coś upnę szpilkami) i dopasuję długości.
@papavero Czyli z tyłu jest wdanie. Dobrze wiedzieć.
@Frania Zależy, czy jest różnica. Nie przeszywam ramion do wdawania, ale szyję po części przodu, dół się sam wdaje wtedy.
@Aga Według wyszukiwarki jest to szablon na dzianinę: https://papavero.pl/search?catid=60&string=ekspresowa%20narzutka
Myślisz, że przy dzianinie trzeba coś wdawać?
Poza tym ramię tyłu jest (tkanina) / bywa (dzianina) dłuższe, więc ok. 1 cm to nic dziwnego.
@Frania, rozmiar 38/156, ramię tyłu jest dłuższe o 1,5 cm, w rozmiarze 48 - podobnie, może trochę więcej niż 1,5 cm. Dziękuję za wskazówki. Muszę to przećwiczyć.
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.