Piękno tasaka

Tak wygląda tasak. Przyznam szczerze, że nazwa tego krzywika bardzo mi się podoba. Sam krzywik również. Duży wypukły kształt. Bardzo wygodny w wielu miejscach przy modelowaniu form. Na początek obejrzyjmy tylko jego piękny kszatł. Za chwilę zobaczymy, w jakich najczęściej miejscach sprawdzi się ten egzemplarz.

Przykłady zastosowań

Chciałabym Wam pokazać, do czego służą poszczególne krzywiki. Zaczniemy od dzisiejszego tasaka i jego najważniejszego zadania. Główka rękawa i tasak to naprawdę idealne połączenie. Zauważci proszę, jak krzywik pasuje do poszczególnych miejsc na główce. W razie wątpliwości jak powinna wyglądać krzywizna w tym miejscu, zawsze można wydrukować poniższą ściągę i analogicznie przyłożyć krzywiki przy modelowaniu. Zapewniam, że taka pomoc na początku zmagań z konstrukcją posłuży jako dodatkowe wsparcie.

Kliknij aby powiększyć

Tasak pomoże wymodelować paszkę. Chciałabym, abyście zauważyli, że na tasaku nie ma całej krzywizny potrzebnej do paszki. Paszki różnią się pomiędzy modelami a także rozmiarami. Krzywizna tasaka przygotowana jest tak, aby wspomóc proces modelowania paszki. Znajdziecie na nim krzywizny, które najczęściej pojawiają się w tym miejscu. Na przykładowym rysunku widać, że tasak został przyłożony dwukrotnie do modelowania. Czyli dwa ruchy i paszka gotowa do przymiarki.

Kliknij aby powiększyć

Tasak jest również bardzo pomocny przy modelowaniu wszelkiego rodzaju pasków i karczków. Sięgamy wtedy po niego najchętniej. Poniżej widzimy jedną z takich operacji, którą omawiałam Wam wcześniej bardzo dokładnie. Karczek został wymodelowany a cały proses został opisany tutaj: papavero.pl/article?id=1075.

Kliknij aby powiększyć

Możliwości jest znacznie wiecej. Tasak to jeden z najczęściej używanych krzywików krawieckich. Powyżej pokazałam Wam te miejsca, w których jest najbardziej pomocny. A może ktoś z Was posiada już taki krzywik i powie, do czego go wykorzystuje? A kto nie ma, ten powinien czymprędzej taki przygarnąć. Przyda się nie tylko podczas konstrukcji od podstaw, ale również podczas poprawiania gotowych form odzieżowych.