Dostępne rozmiary:  Jeśli chcesz przypomnieć sobie naszą tabelę rozmiarów, zajrzyj tutaj. Ten model został przygotowany  w rozmiarach 162-32 do 180-52. Łącznie 55 rozmiarów.

Materiał: Do uszycia tego modelu wykorzystano len o szerokości 150cm. W tabeli przedstawiona została ilość materiału potrzebna do wykrojenia poszczególnych rozmiarów modelu. Wszystkie dane zostały podane w cm. Sprawdź ile materiału potrzebujesz na swój nowy strój.

 3234363840424446485052
156 150 150 150 150 160 160 160 165 170 170 175
162 160 160 160 165 165 165 175 175 175 175 175
168 165 165 165 165 175 180 185 185 185 185 185
174 175 175 175 175 185 190 190 190 190 190 190
180 180 180 180 190 200 200 200 200 200 200 200

Dodatki krawieckie: Nici, wkład odzieżowy, zamek kryty dł. 22cm

Luz: spódnico-spodnie dopasowane są jedynie przylegającym do ciała paskiem. Reszta jest szeroka

Różowe lniane spodnie

Uszyłam z tego lnu już dwie sukienki. Został mi naprawdę spory kawał, który wykorzystałam na te oto piękne spódnico-spodnie. Szerokie, swobodne i podobno bardzo modne ostatnimi czasy.

   Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Spodnie mają dwie kieszenie pod karczkiem z tyłu. Pojedyncze worki kieszeniowe zostały naszyte na nogawkę na lewej stronie. Ostatnie zdjęcie to dowód na to, że to rzeczywiście są spodnie. Dwie szerokie nogawki, które dodatkowo zostały poszerzone poprzez dodanie z przodu efektownych szerokich plis.

  Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Na koniec kilka kroków modelki w nowych spodniach. Zobaczcie jak układają się podczas ich noszenia. Piękne prawda? No chyba, że nie kochacie takiego fasonu, to proszę nie odpowiadać na to pytanie. Spódnico spodnie o tej długości będą dobrze wyglądać na szczupłych osobach. Te wysokie kobiety, tak jak nasza modelka o wzroście 180 cm, mogą pozwolić sobie na noszenie płaskiego obuwia do takich spodni. Te niskie powinny wrzucić na nogi buty na wysokim obcasie i również będą się prezentowały świetnie.

  Kliknij aby powiększyć  Kliknij aby powiększyć

Nici podczas szycia to rzecz oczywista. Wkład odzieżowy również. Tym razem do usztywnienia paska użyłam wkładu koszulowego. Lubię len, lubię to, że się gniecie. Ale nie mogę pozwolić na to, aby pasek jakkolwiek zmieniał swój kształt w trakcie noszenia spodni. Dlatego został nieco usztywniony nieelastycznym wkładem. W naszej ofercie znajdziecie dwa wkładu koszulowe, wybrałam ten mniej sztywny. Super sztywny wkład mógłby przeszkadzać modelce tworząc blachę zamiast paska. W naszych spodniach zamek kryty został wszyty na boku. Jeśli jednak wolicie go mieć z przodu lub z tyłu, nic nie stoi na przeszkodzie. Len, którego użyłam, został wyprodukowany w kamiennogórskim Świecie Lnu, który już nie raz Wam przedstawiałam. Bardzo fajny gatunkowo ciężki aczkolwiek fajnie układający się materiał. I ten kolor!

  Kliknij aby powiększyć  Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć  Kliknij aby powiększyć

Teraz rzecz najważniejsza, czyli wykrój do pobrania.

Wydrukuj go i spraw sobie nowy ciuszek. Pamiętaj jednak, iż wykrój ten służyć ma Twojej osobistej przyjemności. Wszelkie prawa do niego są zastrzeżone przez nasz portal. Tłumaczenie, przedruk, powielanie oraz szycie na podstawie zamieszczonych wykrojów konfekcji w celach handlowych bez zezwolenia przez www.papavero.pl zabronione. Papavero.pl nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe na skutek użycia niewłaściwych materiałów, niezgodnych z instrukcjami wykonania modeli oraz za nieprawidłową, nieodpowiadającą intencjom papavero.pl interpretację prezentowanych modeli i fasonów.

Na początek pobierz wykrój. Wydrukować możesz go za pomocą zwykłej domowej drukarki na kartkach papieru w formacie A4. Po wydrukowaniu arkuszy A4 musisz ułożyć je na dużym stole lub podłodze według poniższego wzoru, skleić taśmą klejącą a następnie wyciąć poszczególne elementy. Prawda, że proste? Nie musisz męczyć się z przerysowywaniem, nie musisz pamiętać o naniesieniu wszystkich znaczników gdyż zrobiliśmy to za Ciebie. Teraz wystarczy poszczególne części wykroju ułożyć na tkaninie i przystąpić do krojenia. Nie musisz nawet martwić się o dodatki na szwy i podłożenia, zostały one uwzględnione już na wykroju, tkaninę tniesz po prostu wzdłuż brzegów wykroju, i gotowe!

w_sie_16_02.jpg

Piękne różowe spódnico-spodnie wykonane z polskiego lnu.

Wybierz sposób dostawy

Parametry szablonu

Wzrost
Rozmiar

Dostęp do tego szablonu wymaga aktywnej subskrypcji

Zapoznaj się z naszą ofertą

UWAGA: wydrukuj najpierw pierwszą stronę! Na niej bowiem został umieszczony kontrolny kwadrat o wymiarach 10x10 cm. Sprawdź linijką, czy na Twoim wydruku posiada on dokładnie te wymiary. Jeśli nie, sprawdź  ustawienia drukowania na swoim komputerze, gdyż mogą one mieć wpływ na rozmiar wydruku. Jeśli wszystko jest w porządku, wydrukuj wszystkie strony z wykrojem.

 

Kliknij aby powiększyć

Krojenie to najprzyjemniejsza część.

Poniżej, dla ułatwienia procesu krojenia, znajdziesz spis elementów, informację ile razy należy je wykroić z materiału oraz rysunek ilustrujący przykładowe ułożenie elementów na materiale.

Kroimy następujące części z materiału:

  • 1 przód 2 razy ze złożonego materiału
  • 2 przód 1 raz ze złożonego materiału
  • 3 tył 2 razy ze złożonego materiału.
  • 4-6 tył 1 raz ze złożonego materiału

Kliknij aby powiększyć

Przepis szycia.

Przepis szycia pomoże początkującym osobom przy tworzeniu nowej części garderoby. Oto kolejne etapy pracy z powyższym modelem.

 1. Wytnij wszystkie elementy z tkaniny. Jeśli robisz to po raz pierwszy, pomoże Ci artykuł https://papavero.pl/article/1362
 2. Wzmocnij wkładem odzieżowym elementy paska.
 3. Zaprasuj i zamocuj na górze plisę na przodzie nogawki.
 4. Połącz karczek tyłu z nogawką tyłu jednocześnie wykonując kieszeń pomiędzy nimi. Worki kieszeniowe doszyj do karczka i do nogawki spodni według szablonu. Pamietaj aby nie doszywać worków kieszeniowych na brzegach, pozostaw po 1 cm z obu stron worka kieszeniowego.
 5. Wykonaj ozdobną stębnówkę jednocześnie zamykając kieszenie.
 6. Zszyj ze sobą elementy paska.
 7. Zszyj boki nogawek przodu z tyłem oraz wewnętrzny szew nogawki. Pozostaw miejsce na lewym boku nogawki na wszycie zamka.
 8. Doszyj wierzchni pasek do naszych spodni.
 9. Wszyj zamek do lewego boku spodni zaczynając od góry paska i kierując się w dół.
 10. Odszyj pasek przodu i tyłu w górnej części. W tym celu pasek spodni przodu i tyłu przyłóż prawymi stronami do siebie i zszyj. Wykonaj kapowanie wzdłuż tego górnego brzegu. W tym celu wykonaj szew ujmujący oba dodatki na szwy oraz karczek spodni. Pamiętaj aby nie ująć tym szwem wierzchniego paska, tak aby nie był widoczny na prawej stronie. Pamiętaj, że kapowanie nie może zostać wykonane od początku do końca górnego brzegu paska. Po obu stronach zostaw po 3 cm.
 11. Zaprasuj górny brzeg paska spodni.
 12. Odszyj krótkie pionowe końce paska. W tym celu wywróć pasek prawą stroną do środka. Zszyj pionowy koniec paska i wywróć. Tak samo musisz postąpić z drugim końcem. Jedyne o czym musisz pamiętać, to zawinięcie dodatku na szew do środka paska.
 13. Wyprasuj pasek. Dodatek na szew wzdłuż dolnego brzegu spodniej warstwy paska zaprasuj do środka.
 14. Zamknij pasek. W tym celu wykonaj szew na prawej stronie spodni. Szyj dokładnie pomiędzy paskiem a spodniami. Kontroluj, aby szew ten ujął spodnią warstwę paska.
 15. Obrzuć i zaprasuj dodatek na podwinięcie nogawek.
 16. Podwiń dół nogawek ręcznie lub maszynowo.

Realizacje projektów

W tym miejscu możesz samodzielnie dodać zdjęcia wykonanych przez Ciebie prac, które z przyjemnością obejrzymy

Komentarze

papavero
#57 papavero 2021-02-05 16:38
Cytuję regina16:
Cytuję Frania:
Cytuję regina16:
Cytuję Frania:
@regina16 O ile mnie pamięć nie myli, podwójna liczba pasków może wynikać z eksperymentu z krojeniem. Pamiętam, że taki pomysł był tu dyskutowany na papavero.pl Eksperyment polegał na tym, aby po sklejeniu kartek w jeden wielki arkusz, nie wycinać osobno elementów z papieru, ale położyć jeden wielki wydruk na tkaninie, przypiąć i dopiero wycinać gotowe części.

możliwe, ale wówczas nie byłoby zapasów z każdej strony każdej częśi paska
Ależ byłyby. Taki jest tutaj projekt. Wierzch czy spód paska składa się z czterech kawałków. (Cztery miejsca szycia: szew z boku, z tyłu, przodu i drugi bok - zapasy do wszycia zamka błyskawicznego). Wycięłaś w całości przód i tył, bo tak zadecydowałaś. Można i tak :)

Może i tak, w każdym razie jestem niezadowolona, miałam ten wykrój jak jeszcze był darmowy, kupiłam go teraz, bo miał być poprawiony no i się zawiodłam. Dziękuję za pomoc.

Regino, ja ten szablon przejrzę i sprawdzę co się dzieje. Ten szablon nie jest darmowy od bardzo ale to bardzo dawna. W chwili obecnej poprawiamy i uzupełniamy o nowe rozmiary/zdjęcia/opisy szycia szablony. Ten nie został jeszcze poddany takim operacjom. Ale zgłaszane błędy staram się poprawiać jak najszybciej. Nie zawsze jest to ekspres od ręki, ale mam ten szablon na liście i zostanie przejrzany w najbliższym możliwym czasie :-)
regina16
#56 regina16 2021-02-04 23:01
Cytuję Frania:
Cytuję regina16:
Cytuję Frania:
@regina16 O ile mnie pamięć nie myli, podwójna liczba pasków może wynikać z eksperymentu z krojeniem. Pamiętam, że taki pomysł był tu dyskutowany na papavero.pl Eksperyment polegał na tym, aby po sklejeniu kartek w jeden wielki arkusz, nie wycinać osobno elementów z papieru, ale położyć jeden wielki wydruk na tkaninie, przypiąć i dopiero wycinać gotowe części.

możliwe, ale wówczas nie byłoby zapasów z każdej strony każdej częśi paska
Ależ byłyby. Taki jest tutaj projekt. Wierzch czy spód paska składa się z czterech kawałków. (Cztery miejsca szycia: szew z boku, z tyłu, przodu i drugi bok - zapasy do wszycia zamka błyskawicznego). Wycięłaś w całości przód i tył, bo tak zadecydowałaś. Można i tak :)

Może i tak, w każdym razie jestem niezadowolona, miałam ten wykrój jak jeszcze był darmowy, kupiłam go teraz, bo miał być poprawiony no i się zawiodłam. Dziękuję za pomoc.
Frania
#55 Frania 2021-02-04 22:35
Cytuję regina16:
Cytuję Frania:
@regina16 O ile mnie pamięć nie myli, podwójna liczba pasków może wynikać z eksperymentu z krojeniem. Pamiętam, że taki pomysł był tu dyskutowany na papavero.pl Eksperyment polegał na tym, aby po sklejeniu kartek w jeden wielki arkusz, nie wycinać osobno elementów z papieru, ale położyć jeden wielki wydruk na tkaninie, przypiąć i dopiero wycinać gotowe części.

możliwe, ale wówczas nie byłoby zapasów z każdej strony każdej częśi paska
Ależ byłyby. Taki jest tutaj projekt. Wierzch czy spód paska składa się z czterech kawałków. (Cztery miejsca szycia: szew z boku, z tyłu, przodu i drugi bok - zapasy do wszycia zamka błyskawicznego). Wycięłaś w całości przód i tył, bo tak zadecydowałaś. Można i tak :)
regina16
#54 regina16 2021-02-04 21:58
Cytuję Frania:
@regina16 O ile mnie pamięć nie myli, podwójna liczba pasków może wynikać z eksperymentu z krojeniem. Pamiętam, że taki pomysł był tu dyskutowany na papavero.pl Eksperyment polegał na tym, aby po sklejeniu kartek w jeden wielki arkusz, nie wycinać osobno elementów z papieru, ale położyć jeden wielki wydruk na tkaninie, przypiąć i dopiero wycinać gotowe części.

możliwe, ale wówczas nie byłoby zapasów z każdej strony każdej częśi paska
Frania
#53 Frania 2021-02-04 19:02
@regina16 O ile mnie pamięć nie myli, podwójna liczba pasków może wynikać z eksperymentu z krojeniem. Pamiętam, że taki pomysł był tu dyskutowany na papavero.pl Eksperyment polegał na tym, aby po sklejeniu kartek w jeden wielki arkusz, nie wycinać osobno elementów z papieru, ale położyć jeden wielki wydruk na tkaninie, przypiąć i dopiero wycinać gotowe części.
papavero
#52 papavero 2021-02-04 12:05
Jeżeli kaptur ma być dwukolorowy to przetnij wzdłuż tej linii
regina16
#51 regina16 2021-02-04 10:57
@papavero, parę uwag do wykroju: brak zaznaczonej nitki prostej, także na paskach i po co ich tyle, skoro wystarczy 2 (połowa tyłu i połowa przodu- oprócz karczka tyłu oczywiście), brak nacinków pasujących do siebie, paski też nie mają, nie wiadomo,gdzie środek paska, a gdzie bok, namęczyłam się, dotyczy rozmiaru 42.
regina16
#50 regina16 2021-02-02 21:44
Cytuję Joanna205:
Cytuję regina16:
@Joanna205, szyłaś te spodnie. Jak myślisz, czy likwidując tę zakładkę z przodu, da się je założyć. Wiem, że powinnam najpierw zrobić próbę, ale może coś doradzisz.

Kurcze to było tak dawno już nawet tych spodni nie mam i nie bardzo potrafię Ci odp na to pytanie.

Dziękuję.
Joanna205
#49 Joanna205 2021-02-02 15:08
Cytuję regina16:
@Joanna205, szyłaś te spodnie. Jak myślisz, czy likwidując tę zakładkę z przodu, da się je założyć. Wiem, że powinnam najpierw zrobić próbę, ale może coś doradzisz.

Kurcze to było tak dawno już nawet tych spodni nie mam i nie bardzo potrafię Ci odp na to pytanie.
regina16
#48 regina16 2021-02-02 11:18
@Joanna205, szyłaś te spodnie. Jak myślisz, czy likwidując tę zakładkę z przodu, da się je założyć. Wiem, że powinnam najpierw zrobić próbę, ale może coś doradzisz.