Zacznijmy od zaspokojenia ciekawości. Oto nasza nowa sukienka, którą już niebawem każda z Was będzie mogła uszyć i ubrać. A dzisiejsza opowieść będzie dotyczyła nie tylko tego jednego modelu. Informacje te należy wykorzystać przy szyciu wszystkich skomplikowanych rzeczy.

 

Zacznijmy od wzrostu. To chyba oczywiste, że wśród nas są zarówno niskie kobiety, te o wzroście średnim jak i bardzo wysokie. Formy odzieżowe zazwyczaj przygotowywane są dla jednego konkretnego wzrostu. Jasne jest to, że jeżeli jesteśmy odrobinę niższe lub wyższe od przyjętego przy konstrukcji formy wzrostu, to nie musimy się przejmować i niemal w ciemno możemy kroić tkaninę. Ale czy zawsze? W jakich przypadkach nie możemy mieć klapek na oczu i bezmyślnie wycinać z materiału? Dziś odpowiemy sobie na to pytanie.

I nie będę Wam opowiadać o rzeczach tak banalnie prostych, jak różnice w odległościach pomiędzy talią a biustem czy biodrami przy niższej i wyższej Teresce. To widać na poniższym obrazku. Nasza niska Tereska potrzebuje szablonu na swój wzrost. Gdyby ją tak ubrać w ciuszki wysokiej jak topola Tereski, to talia w bluzce opadłaby jej na biodra. To po prostu widać na poniższym rysunku. Dziewczyny odstające pod względem wzrostu od sklepowych standardów na pewno znają problem za krótkich lub za długich rękawów, nogawek i tym podobnych historii.  Bo tak już jest, że wyższa osoba ma dłuższe ręce od tej niższej. Dłuższy tułów od tej niższej. Dłuższe nogi i szyję też statystycznie dłuższą. No właśnie statystycznie... a co się stać może przy szyciu miarowym?

Nie daj się przechytrzyć wzrostowi

Zmierzenie swojego wzrostu to rzecz banalna. Ot tak po prostu stajemy tyłem do ściany, ołówkiem zaznaczamy naszą wysokość a następnie miarą krawiecką odczytujemy wielkość w centymetrach. Proste? Proste! No to jeśli wiemy, że tak jest, to czy nie wystarczyłoby wybrać szablonu na odpowiedni wzrost? O nie nie moi drodzy, ja Wam to dziś utrudnię, aby potem ułatwić Wam szycie. Zmierzenie wzrostu jest banalnie proste, ale wybranie odpowiedniego szablonu wymaga nieco przemyśleń. I w tym celu ja dziś dla Was poddam Tereskę kilku operacjom plastycznym. Przyjrzyjmy się na początek Teresce i jej bliźniaczej siostrze. Mają jeden wzrost. Są identyczne. Potrzebują dokładnie takiego samego rozmiaru do uszycia sobie nowego ciuszka.

Wybór rozmiaru według wzrostu 

Do tego momentu wszystko było pięknie. I ja Wam to teraz popsuję. A wszystko po to, aby ułatwić Wam szycie. Tereskę A, tą po lewej, poddałam drastycznej operacji plastycznej, którą wykonałam samodzielnie. Żadna Tereska przy tworzeniu tego obrazka nie ucierpiała fizycznie, Tereska A doznała jednak szoku psychicznego patrząc w lustro na swoje nowe krótkie nóżki. Obie Tereski nadal są dokładnie tego samego wzrostu. Ale czy powinny wybrać do szycia ten sam rozmiar? Czy obie potrzebują tak samo długich nogawek, tak samo długich rękawów oraz sukienek z talią dokładnie w tym samym miejscu? Spróbujmy rozszyfrować ten problem i stwierdzić, jak to się ma do wyboru wzrostu przy pobieraniu szablonów.

Wybór rozmiaru według wzrostu

  • Spodnie. Tereska A ma zdecydowanie krótsze nogi. Dlatego na pewno powinna szyć krótsze spodnie. A krótsze spodnie noszą niższe dziewczyny, czyli Tereska A powinna wybrać spodnie na niższy wzrost. Czy widzicie, że chociaż Tereski mają ten sam wzrost, nie oznacza to, że powinny szyć z tego samego szablonu nowe portki? Czy to jest jasne?
  • Bluzka. No przecież to już na zdjęciach widać, że Tereska A ma dłuższy tułów i żeby bluzka sięgała do bioder to w porównaniu do Tereski B musi szyć bluzkę dłuższą, czyli bluzkę powinna wybrać na wyższy wzrost.
  • Sukienka. Kto mi teraz powie, patrząc na powyższy rysunek i zdjęcie nowej sukienki, jaki rozmiar powinna wybrać Tereska A w porównaniu do Tereski B. Spodnie i bluzkę Wam rozszyfrowałam, a co z tą konkretną sukienką, kto mi odpowie i uzasadni logicznie?

No to jak wybrać ten nieszczęsny wzrost?

Tylko bez paniki. Nie trzeba się zastanawiać za każdym razem. Trzeba po prostu sprawdzić to empirycznie. I nie na każdym modelu, tylko na jednym, konkretnym, najprostszym do przeszycia. Musisz po prostu sprawdzić na sobie, jak pasują do Ciebie konkretne szablony z konkretnej firmy. W tym celu należy uszyć najprostszą sukienkę i ona prawdę Ci powie, jak pasujesz do przyjętego przez konstruktora standardu. Na papavero od dawna czeka na Ciebie taka sukienka z dodatkowo naniesionymi liniami poziomymi, które znajdą się na wysokości talii i bioder... pod warunkiem, że pasujesz idealnie do przyjętego wzorca. Jeśli nie pasujesz to sprawdzisz na sobie, gdzie te linie powędrują.

Wybór rozmiaru według wzrostu Wybór rozmiaru według wzrostu

Aby dokładnie sprawdzić jaki wzrost powinnaś wybrać, wykonaj następujące czynności.

  1. Uszyj tą prostą sukienkę dla siebie. Nie musisz i nie możesz jej wykańczać. Wybierz jakiś zbędny jasny materiał. Narysuj na nim flamastrem linie talii i bioder oraz środek zaszewki. Po prostu przenieś te linie z szablonu na materiał i uszyj taką pomazaną sukienkę.
  2. Ubierz sukienkę i spójrz w lustro. Jeśli linie talii i bioder pokrywają się z Twoją linią talii i bioder a czubek zaszewki trafił w środek piersi - jesteś szczęściarą i pasujesz idealnie do przyjętego przeze mnie wzorca. Jeśli powędrowały gdzieś indziej, zastanówmy się co z tym fantem zrobić.
  3. Jeżeli koniec zaszewki leży powyżej Twojego środka biustu, namalowana na sukience linia talii jest wyżej niż Twoja anatomiczna a linia bioder podchodzi Ci znacznie wyżej, niż byś chciała, może to oznaczać, że masz długi tułów. Warto przemyśleć wypróbowanie szablonu na wyższy wzrost. A jeśli jest zupełnie odwrotnie... sięgnij po niższy wzrost. Przeszyj i sprawdź. Bo może natura zafundowała Ci taką operację plastyczną, jak ja mojej Teresce A... może obdarzyła Cię długimi nogami i talia wraz z biodrami jest wyżej na niekorzyść długości tułowia.
  4. Korzystaj świadomie ze wzrostów, jeśli Twoje proporcje są zachwiane. Przypomnij sobie Tereskę A i jej spodnie na krótsze nóżki z mniejszego wzrostu i dłuższą bluzkę z wyższego wzrostu.

Najważniejsze jest to, aby nie bać się eksperymentów. Prosty model sukienki pozwoli nam sprawdzić empirycznie, jaki wygląda nasze ciało względem wybranego wzorca do konstrukcji. A to ułatwi nam wybranie odpowiedniego rozmiaru. A przy tak pociętych modelach, jak nasz granatowy, naprawdę bardzo ważne jest to, aby wybrać odpowiedni wzrost. Wybranie złego na pewno zniechęci niejedną krawcową do jej ukończenia. A wybranie prawidłowego ułatwi nam pracę i przyspieszy uszycie fajnej kiecki.

A już niebawem pokażę Wam, jak zabrać się za poprawki tak skomplikowanych modeli. Oczywiście na przykładzie tej granatowej sukienki i dopasowywania jej do cierpliwej modelki. To na pewno ułatwi Wam pracę.

A teraz czekam w komentarzach na rozwiązanie zadania domowego. Jest ono niesłychanie ważne i mam nadzieję, że zostanie szybko i sprawnie rozwiązane. Przypomnę je raz jeszcze, jaki rozmiar według wzrostu powinna wybrać Tereska A do uszycia granatowej sukienki. Jak jej budowa po operacji plastycznej wpłynie na wybór rozmiaru. Kto odpowie?

Komentarze

Frania
#63 Frania 2021-04-12 16:10
Cytuję anczess:
Mam pytanie, gdzie znaleźć wykrój na tą próbną sukienkę? Szukam i szukam, ale znaleźć nie mogę :sigh:

https://papavero.pl/article?id=1023 lub https://papavero.pl/article?id=2451
anczess
#62 anczess 2021-04-12 08:03
Mam pytanie, gdzie znaleźć wykrój na tą próbną sukienkę? Szukam i szukam, ale znaleźć nie mogę :sigh:
papavero
#61 papavero 2021-03-09 15:46
Cytuję czajana:
Mam takie pytanie wszystkie parametry pasują mi do wzrostu 168 poza długością przodu do tali ( ta jest bliżej wzrostu162 ) czy w związku z tym powinnam coś zmieniać czy brać 168 i się nie martwić?

To zależy z czego to wynika. Jeśli masz krótszy przód niż standard, to być może masz sylwetkę pochyłą, mały biust lub źle się zmierzyłaś. Od tego zależy, jakie kroki należy poczynić. Zaczełabym od przeszycia na 168 i dopiero po tym, jeśli będzie leżało źle, zaczęła zastanawiać, co z tym zrobić.
czajana
#60 czajana 2021-03-09 12:01
Mam takie pytanie wszystkie parametry pasują mi do wzrostu 168 poza długością przodu do tali ( ta jest bliżej wzrostu162 ) czy w związku z tym powinnam coś zmieniać czy brać 168 i się nie martwić?
madzik075
#59 madzik075 2016-08-31 15:04
Bardzo pomocny artykuł. Dziękuję!
Katarzyna
#58 Katarzyna 2016-07-25 22:23
Też uszyłam tę sukienkę.Mam 168 cm wzrostu. Wybrałam 186 cm wzrostu mając nadzieję że w biuście będzie ok. I niestety 5 cm za wysoko. Czyli przód powyzęj biustu musiałam wydłużyć, poniżej skrócić,tył powyżej pasa skrócić.Ech nie pisane mi gotowce :sad:
sroka
#57 sroka 2016-07-25 22:10
Przeszyłam sobie tę próbną sukienkę nr 260 na wzrost 180 i już wiem, że zaszewka gorsowa kończy mi się we właściwym miejscu, talia wypada około 1,5 cm za nisko i tak samo biodra. Najważniejsze, że biust "działa". :-D Dzięki za taką możłiwość, fantastyczne doświadczenie :-D
Joanna205
#56 Joanna205 2016-07-17 22:07
Cytuję papavero:
Ja poczekam jeszcze chwilę. Jeśli ktoś uważa inaczej, proszę pisać śmiało. Nie bójcie się napisać źle, bo to chodzi, abyśmy to wspólnie przemyślały. I proszę spójrzcie dokładnie na to, gdzie są trzy czarne linie na Tereskach. Ja je specjalnie przeniosłam tak jak widać.

@papavero
Mimbla13
#55 Mimbla13 2016-07-16 16:52
Tereska powinna poprosić kogoś o wykonanie pomiaru długości przodu do piersi oraz długości przodu do talii. I tym kierować się w wyborze wzrostu.To, na jakiej wysokości podwiniemy dół sukienki to jest już sprawa indywidualna. W przypadku sukienki ważne jest na jakiej wysokości jest biust i talia. Ja zawsze i tak robię korektę wykroju. Przy wzroście 164 wybierałam wykrój na 168 i obniżałam biust 1,5 - 2cm, a talię podnosiłam ok. 3 cm, ale tylko z przodu. Takie wyczyny :o Powinnam wybierać górę na 174 lub 180 :-)
Joanna205
#54 Joanna205 2016-07-16 15:48
Pani profesor , jakie jest rozwiazanie tej zagadki ?