Oba żakiety, które widzicie poniżej, są Wam znane. Oba pojawiły się w dziale z wykrojami do pobrania. Jeden uszyty został z tkaniny elastycznej, drugi z dzianiny potoczenie zwanej dresówką. W dzisiejszych rozważaniach nie jest ważne to, jakie wkłady barkowe wybrałam do moich żakietów. Ważne jest to, że szablony na te dwa żakiety różnią się nieco. A dokładniej różnią się kształtem w okolicy zszycia rękawa z paszką. Ale zobaczmy to dokładniej.

 

Oba żakiety do celów niniejszego artykuły zostały przeszyte z dresówki. Na początek bardzo proszę, abyście oceniły ich wygląd. Który jest bardziej formalny, a który zbliża się nieco do bluzy? Czy jesteście w stanie stwierdzić dlaczego? Na manekina założone zostały jedynie przeszyte z dzianiny połówki żakietów, bez wkładów barkowych. Tak prezentują się bez jakiegokolwiek wsparcia na ramieniu.

Wkłady barkowe Wkłady barkowe

Bordowy model został uszyty z szablonu przygotowanego na dzianinę. W tym modelu celowo fason został tak zmodyfikowany, aby przypominał bardziej bluzę niż tradycyjny żakiet z tkaniny. Model żółty, przeszyty z szablonu na tkaninę, zyskał bardziej formalny wygląd właśnie z powodu kształtu główki rękawa oraz odpowiedniej paszki. Czy któryś jest zły lub lepszy? To już pozostawiam Waszej ocenie. Jestem bardzo ciekawa tego, co napiszecie w tej kwestii w komentarzach.

Teraz obejrzymy sobie jaki wpływ mają wkłady barkowe na bordowy żakiet. To będzie jedna z kolejnych części naszych rozważań na ten temat. I nie ostatnia, oprócz szczegółowego omówienia żółtego modelu czekają na nas jeszcze dwa inne żakiety. Ale o tym w kolejnych odcinkach. A dziś zerkamy na bordowy żakiet w różnych odsłonach. Poduszki zostały ponumerowane, tak aby łatwiej nam się dyskutowało na ich temat. Oto pierwsza z nich.

Poniższy wkład barkowy podnosi nam ramię. Niezbyt dużo, ale podnosi, zmieniając jego charakter. Żakiet nie jest już bezkształtny na ramieniu, z pomocą poduszki otrzymał konkretny kształt. Ta poduszka jest wystarczająca, aby ujarzmić dresówkę.

Wkłady barkowe Wkłady barkowe Wkłady barkowe

Tym razem znacznie cieńszy i delikatniejszy wkład. Również wpływa na wygląd żakietu, aczkolwiek mniej podnosi ramię.

Wkłady barkowe Wkłady barkowe

Kolejny wkład barkowy. Znacznie grubszy i  sztywniejszy od poprzednich. Ramię jest od razu zauważalnie wyższe, stabilniejsze, sztywniejsze. Kapturek zachodzący na rękę modeluje nasz żakiet w części rękawa.

Wkłady barkowe Wkłady barkowe

Miękki i dość cienki wkład nadaje prostą linię naszego ramienia. Brak kapturka powoduje, że rękaw swobodnie zwisa sobie w dół. .

Wkłady barkowe Wkłady barkowe

Tutaj chciałabym abyście spojrzeli na to, jak okrągłe i okazałe robi się całe ramię. Wkład barkowy, który przygotowany jest raczej do raglanu niż tradycyjnego rękawa, próbuje nadać charakterystyczny kształt wypukłego kształtnego ramienia. Część schodząca na kulę rękawa modeluje bardzo mocno wypukłość w tej okolicy. Otrzymujemy dość barczystą sylwetkę.

Wkłady barkowe Wkłady barkowe

Ostatni wkład, który prezentuje się pod naszym bordowym żakietem. Miękki, cieniutki, dość duży z wysokim kapturkiem. Modeluje dość spory obszar a przy tym nie usztywnia go i nie nadaje objętości.

Wkłady barkowe Wkłady barkowe

A teraz wszystkie wkłady jeden obok drugiego. I pytanie jest do Was, bo to Wy decydujecie o kształcie swojego żakietu. Który wkład pasuje Wam tutaj najbardziej, a który najmniej. Który kształt ramienia podoba Wam się, który nie specjalnie, który wygląda dziwnie a który znośnie? I podpowiem, każdy może mieć inne zdanie na ten temat, mam nadzieję, że tak się właśnie stanie w komentarzach.

Wkłady barkowe Wkłady barkowe Wkłady barkowe Wkłady barkowe Wkłady barkowe