Jeżeli nasz rękaw wymaga zmiany wartości wdania, spokojnie możemy postąpić zgodnie z poniższymi wskazówkami. Pamiętać jednak należy, że obracamy się jedynie w wartościach plus/minus 1 cm. Oczywiście nikt nam głowy nie urwie, jeżeli skorygujemy tak kilka milimetrów więcej. Nie jest to jednak metoda, którą możemy dowolnie wydłużać i skracać główkę rękawa. W przypadku, kiedy do korekty pozostaje znacznie więcej, ta metoda może popsuć układalność rękawa. Takie przypadki omówimy sobie innym razem.

Zaczynamy od rękawa jednoczęściowego. Od nacinka na samym szczycie główki rękawa rysujemy linię pionowo w dół. Linia ta jest równoległa do nitki prostej. Narysowana linia dzieli nam rękaw na dwie części, pokolorowane na zielono i niebiesko po prawej stronie.

Kliknij aby powiększyć

Obie części rękawa rozsuwamy tworząc na szczycie główki przerwę pomiędzy elementami o szerokości 1 cm. Nasz rękaw został poszerzony w taki sposób, iż główka rękawa wydłużyła się dokładnie o 1 cm. Zauważ proszę, że dół rękawa pozostał taki sam, a cały rękaw poszerzył się maksymalnie 1 cm na samej górze. Gotowe, rękaw został zmodyfikowany.

Kliknij aby powiększyć

Czas zająć się rękawem dwuczęściowym. Nie możemy postąpić z nim tak, jak w przypadku powyższego rękawa. Nie możemy poszerzyć go jedynie w jego wierzchniej części. Modyfikacji muszą ulec obie części rękawa. W tym celu składamy dwa elementy formy rękawa kładąc jeden na drugim. Nitki proste obu elementów są równoległe a elementy formy składają się ze sobą w prawym dolnym rogu rękawa. Przez tak ułożone dwie części formy rysujemy czerwoną linię zgodnie z poniższym rysunkiem. Linia ta łączy rogi na dole rękawa, które złożyliśmy razem oraz nacinek na szczycie główki rękawa. Wzdłuż tej linii rozcinamy oba elementy formy rękawa.

Kliknij aby powiększyć

Po rozcięciu rękawa otrzymamy cztery elementy formy, każda z nich została poniżej pomalowana innym kolorem. Oczywiście na swoim rysunku nie musisz malować, ten obrazek ma nam tylko pokazać na jakie kawałki porozcinaliśmy nasz szablon.

Kliknij aby powiększyć

Znów rozsuwamy nasze elementy tak, aby przy nacinku na szczycie główki powstała przerwa 1 cm. Zauważ proszę, że elementy spodniej części rękawa (ten mniejszy element formy) zostały rozsunięte wraz z wierzchnią częścią. Przed wykonaniem tego manewru nie wiemy o ile wydłuży się ta krzywa w spodniej części rękawa. Dopiero po rozsunięciu możemy to zmierzyć.

Kliknij aby powiększyć

Naszą główkę rękawa poszerzyliśmy o 1 cm przy nacinku na szczycie główki. Bierzemy centymetr krawiecki i sprawdzamy o ile poszerzyliśmy spód rękawa. W poniższym przykładzie widzimy, że wartość ta wynosi prawie 9 mm. Oba elementy formy rękawa zostały wydłużone i są gotowe do dalszej pracy z tkaniną.

Kliknij aby powiększyć

Powyższe przykłady ukazują wydłużenie główki rękawa. Ta metoda jest również idealna do jej skrócenia. Aby to zrobić wystarczy składać na siebie elementy formy zamiast ich rozsuwania. Pamiętaj tylko, że także tutaj w rękawie dwuczęściowym manewr ten wykonujemy na obu elementach formy jednocześnie. Pamiętamy również, że skracanie w ten sposób nie powinno być znacznie większe niż 1 cm.

Kliknij aby powiększyć