Spójrzmy na siatkę konstrukcyjną rękawa i paszkę przodu. Czy widać jak pięknie pokrywają się w miejscu pokolorowanym na czerwono? Na rękawie ta część została odrysowana od paszki. Są identyczne. Po jakichkolwiek korektach rękawa lub paszki, muszą do siebie tak samo pasować. I tym razem sprawdzimy, jak o to zadbać.

Zastanówmy się, z czego wynika zmiana główki rękawa. Jeśli paszka się nie zmieniła, a dokładniej, jeśli nie zmieniła się część pokolorowana na czerwono, to w rękawie ta część również się nie zmieni. W takim wypadku ta część nie ulegnie żadnym modyfikacjom. Niezależnie od tego, jak zmieni się główka rękawa czerwony kształt jest w takim przypadku nie do ruszenia. Zostaje taki i już.

  Kliknij aby powiększyć

Jeśli jednak zmieniliśmy paszkę w taki sposób, iż ten kształt różni się od poprzedniego, będziemy musieli go po prostu na nowo przerysować do główki rękawa. Tak tak, przerysować. Jeśli zmieniliśmy go na paszce, a ma być dokładnie taki sam na główce, to po prostu musimy go odrysować na nowo. Spójrzmy na poniższy obrazek. Paszka i główka rękawa zostały złożone dokładnie w punkcie, w którym znajduje się nacinek. Widać, że zielona i czerwona krzywa są inne. I właśnie dlatego musimy zapomnieć o czerwonej i zieloną na nowo przenieść na główkę rękawa.

  Kliknij aby powiększyć

Spójrzmy na główkę rękawa. Na czerwono zaznaczony został najniższy poziom, do którego sięga główka rękawa. Ta linia jest naprawdę ważna. Nowa główka rękawa może zostać naprawdę dużo zmieniona, ale ten poziom powinien zostać zachowany. Dla ułatwienia należy zauważyć, że czerwona linia jest prostopadła do nitki prostej na rękawie. Drugie miejsce, które pomoże nam zmienić główkę, to niebieski punkt. Ten punkt zostanie przesunięty, w zależności od zmiany na paszce, do góry lub do dołu. O ile? Dokładnie o 1/4 wartości poszerzenia całej paszki. Warto poczytać o tej operacji: Poszerzamy paszkę w gotowym szablonie Poszerzenie paszki wymusi na nas podniesienie niebieskiego punktu, natomiast zawężenie paszki spowoduje obniżenie tego punktu o wskazaną wartość.

W przypadku rękawa, nie mamy pomocniczej linii, wzdłuż której przesuwamy niebieski punkt. Nie jest ona jednak zbytnio przed nami ukryta. Jest równoległa do nitki prostej. Niebieski punkt przesuwamy wiec do góry lub do dołu równolegle do nitki prostej.

  Kliknij aby powiększyć

Gdy umieścimy niebieski punkt w odpowiednim miejscu, możemy przystąpić do odrysowania nowej paszki na naszą główkę rękawa. Po prostu bierzemy naszą nową paszkę, przykładamy do rękawa w taki sposób, aby nacinek na paszce pokrył się z niebieskim punktem a koniec paszki trafił na czerwoną linię. Przód ułoży się pod jakimś kątem. Nie jest on dla nas istotny. Ważne jest to, aby nacinek pokrył się z niebieskim punktem a koniec paszki leżał dokładnie na czerwonej linii. 

  Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

W tym miejscu należy zauważyć, że nowa główka rękawa kończy się zupełnie w innym miejscu, niż pierwotne położenie szwu na rękawie. Zauważcie proszę, że nasz stary rękaw był zszyty w miejscu pokolorowanym na niebiesko. Nasz nowy rękaw będzie miał szew od końca nowej części główki w dół. Nowy szew został pomalowany na zielono. Istotną informacją jest to, że zielona i niebieska linia są równoległe. Szew został przesunięty.

  Kliknij aby powiększyć

Spójrzmy na nasz nowy rękaw. Na razie zmieniliśmy w nim tylko kawałek główki. I chociaż opis jest długi, to korekta jest naprawdę prosta. Sprowadza się do tego, aby nowy kawałek paszki odrysować w odpowiednim miejscu. To wszystko. Nie ma tutaj konstrukcji od nowa, nie ma trudnych matematycznych wyliczeń. Przesuwamy niebieski punkt, przykładamy paszkę, odrysowujemy starając się nie zmienić głębokości podkroju i gotowe. Prosta ale bardzo ważna operacja. Od niej zależy to, jak pięknie będzie się układał nasz nowy rękaw.

  Kliknij aby powiększyć

Modyfikacja główki rękawa będzie się składała z kilku takich prostych trików. Żaden z nich nie będzie matematycznie trudny. Ważne jest jednak to, aby poszerzenie rękawa nastapiło zgodnie z tymi wytycznymi. W ten sposób poszerzenie rękawa będzie dość mocno zbliżone do jego konstrukcji od nowa do zmienionej paszki. Bo tak naprawdę, chociaż nikt tego otwarcie nie mówi, po zmianie paszki rękaw powinien zostać skonstruowany na nowo. My jednak nauczymy się jak go najddokładniej poprawić, aby go nie popsuć.

Komentarze

papavero
#6 papavero 2017-01-30 22:10
Cytuję marrgie:
Właśnie się męczę z rękawem do mojego kadłubka i po przeczytaniu tego artykułu zaczęłam się zastanawiać czy na pewno dobrze odrysowywuję ten kawałek paszki... Czy konstruując rękaw mam trafić tym "niebieskim" punktem w punkt P8? Już zupełnie zgłupiałam... ;p

To nie jest punkt P8. Ten punkt jest na wysokości 1/4 P2P3. On jest niżej niż P8 na paszce.
marrgie
#5 marrgie 2017-01-30 21:48
Właśnie się męczę z rękawem do mojego kadłubka i po przeczytaniu tego artykułu zaczęłam się zastanawiać czy na pewno dobrze odrysowywuję ten kawałek paszki... Czy konstruując rękaw mam trafić tym "niebieskim" punktem w punkt P8? Już zupełnie zgłupiałam... ;p
Hypnosa
#4 Hypnosa 2017-01-30 20:14
Fajna lekcja bo prosto wyjaśniona i przydatna.Zauważyłam,że wytrawne krawcowe mają na punkcie pięknego ułożenia rękawów krawieckiego"hopla".Tak ma moja mama i raczej ciężko zrobić na niej wrażenie :lol:
Mam jednak pytanie,a co gdybym chciała kwadratową paszkę? Rozumiem,że ten "kwadrat" mogę modelować od niebieskiego punktu w górę i to jest raczej proste,gdyż położenie rogu zależy od fantazji.Ale co zrobić z rękawem? Jak mu wymodelować ten róg? Od czego zacząć?
kaha2012
#3 kaha2012 2017-01-30 18:28
Fajny i przydatny odcinek .... :-)
-1
zuzka
#2 zuzka 2017-01-30 15:45
Super artykul, pachy to dla mnie czarna magia, niby teoretycznie czaje ale w praktyce to wczale mi nie wychodzi.
Villian, moj syn tez uwielbia, ma taka kolekcje ze jak sprzeda to piekny dom sobie kupi :-)
Vilian
#1 Vilian 2017-01-30 14:25
Artykuł jak zawsze interesujący, ale ten obrazek z atakiem klonów to mnie po prostu rozwalił. Czy nie wspominałam, że uwielbiam Legusie? ^^