Zmiana wysokości główki wymaga omówienia dwóch bardzo prostych aspektów. Pierwszy z nich to zmiana, która nie wynika z tego, że majstrujemy coś przy paszce. Bywa, że potrzebujemy otrzymać główkę rękawa nieco niższą lub nieco wyższą. Możemy sobie pozwolić na korektę rękawa, który ktoś przygotował za nas do naszego modelu. Pamiętać jednak należy, że nie możemy tej korekty dokonywać dowolnie w górę lub w dół. Taka bezpieczna granica to manewr o 1 cm w górę lub w dół. Mniej więcej. Jeśli obniżycie główkę o 1,2 cm nie stanie się jakaś tragedia. Jednak czym dalej od tej bezpiecznej granicy, tym rękaw może gorzej się układać. Dlatego warto przemyśleć, jakich dokładnie zmian powinniśmy dokonać, jakich dokładnie potrzebujemy.

Kliknij aby powiększyć

Druga sprawa na dziś, to zmiana wysokości główki rękawa uzależniona od naszych korekt na paszce. I tutaj sprawa jest naprawdę logiczna i prosta. Wysokość główki uzależniona jest od wysokości paszki. Jeśli więc pogłębimy paszkę, tak jak na poniższym obrazku, o 2 cm, to główka rękawa musi zostać podwyższona o tą samą wartość. Jeśli ktoś potrafi konstruować, od razu zauważy, że przy konstrukcji będzie to nieco inna wartość. Ale w tym miejscu wzory i dokładne wyliczenia dałyby nam różnicę porównywalną z grubością linii rysowanej ołówkiem. Nie warto więc martwić się o takie szczegóły. Taka informacja nam wystarczy.

Kliknij aby powiększyć

Złożenie  powyższych korekt daje nam dość spore pole manewru. Zauważmy, o ile możemy zmienić wysokość główki rękawa, jeżeli naszą paszkę pogłębimy o te przykładowe 2 cm. Drugi krok mówi, że powinniśmy ją pogłębić o 2 cm. Pierwszy daje nam możliwość zwiększenia lub zmniejszenia główki o 1 cm. Złożenie tych dwóch korekt daje nam możliwość korekty główki rękawa o 1 do 3 cm. A to już naprawdę dużo. Tyle powinno nam wystarczyć przy naszych zmianach w tym miejscu.

Komentarze

Aleksandra
#2 Aleksandra 2017-02-06 19:09
Bardzo lubię te opowieści, są one bardzo przydatne
katkos123
#1 katkos123 2017-02-06 19:00
Bardzo przydatna lekcja. Zakodowalam informacje :-)