Spójrz na rysunek, który już znasz. Siatka, na której zbudowany został rękaw, została podzielona na pół. Poszerzając rękaw musimy dokonać połowy tego poszerzenia z lewej strony czerwonej pionowej kreski a drugą połowę poszerzenia dokonamy z prawej strony czerwonej kreski. Mówiąc krócej, z obu stron czerwonej kreski poszerzymy po tyle samo. Tak bowiem stałoby się, gdybyśmy konstruowali rękaw od nowa.

Kliknij aby powiększyć

Spójrzmy na 5 kawałków rękawa, na które podzieliła nam go nasza czerwona kreska. Po prawej i lewej stronie czerwonej kreski znajduje się pięć różnych elementów. Niebieski, zielony i szary zostaną poszerzone dokładnie o tyle samo. Czerwony i różowy, łącznie, zostaną powiększone o tyle samo co pozostałe elementy. Przeanalizujmy na przykładzie, jak będzie to wyglądało w praktyce. Załóżmy, że rękaw poszerzony zostanie o 4 cm. Oznacza to, że niebieski, zielony i szary element zostaną poszerzone o 1 cm. A co z czerwonym i różowym? W sumie te elementy również zostaną poszerzone o 1 cm. Ile który? To omówimy za chwilę.

Kliknij aby powiększyć

Odrysowujemy kolejne elementy rękawa. Ułożone w odpowiedniej kolejności, tworzą rękaw. Zanim jednak to zrobimy, omówimy jeden z kawałków, którym zajęliśmy się wcześniej.

Kliknij aby powiększyć

Czerwony kawałek. Czy pamiętasz klonowanie paszki? Jeśli nie, zerknij do artykułu zatytułowanego Poprawki rękawa - klonowanie paszki . W wyniku operacji tam opisanych, czerwony kawałek został już poszerzony. Po jego poszerzeniu sprawdzamy o ile dokładnie. Zapisujemy to. Ta informacja mówi nam bowiem, o ile powinien zostać poszerzony różowy element z powyższego obrazka. Pamiętaj, że różowy i czerwony łącznie poszerzamy o tyle samo, co pozostałe. Teraz możesz więc obliczyć, o ile poszerzysz różowy kawałek. A poniżej poszerzony czerwony kawałek został pomalowany nieco wyblakłą czerwienią. Tak aby było wiadomo, że w następnych krokach to on będzie nam towarzyszył.

Kliknij aby powiększyć

Układamy nasze kawałki w odpowiedniej kolejności, tak, aby tworzyły rękaw.

Kliknij aby powiększyć

I teraz poszerzamy. Szary, zielony i niebieski... każdy po 1/3 poszerzenia całego rękawa. Różowy poszerzamy o wartość obliczoną przed momentem. Nieco wyblakły czerwony kawałek został poszerzony już wcześniej. Cały rękaw został poszerzony o wybraną wartość. Proste?

Kliknij aby powiększyć

Nie pozostaje nic innego, jak wymodelowanie główki rękawa z pomocą krzywików krawieckich. W tym celu najlepiej sprawdzi się tasak lub ślimak.

Kliknij aby powiększyćKliknij aby powiększyćKliknij aby powiększyć

Komentarze

Bastet
#2 Bastet 2017-04-24 23:53
W ten sposob zmieniamy tez dlugosc glowki. A jak to zrobic zostawiajac dlugosc glowki poszerzajac tylko rekaw? W moim przypadku czesto wszystko inne pasuje oprocz obwodu rekawa.
kaha2012
#1 kaha2012 2017-02-28 15:50
Super lekcja. :3