Krawiecka finka

Dlaczego finka? Pewnie przez kształt, który nieco przypomina scyzoryk. Ten krzywik jest smukły i niezbyt długi. Pomoże nam przy konstrukcji wielu elementów.

Uwaga na krzywiki!

To co napiszę teraz, dotyczy wszystkich krzywików. Mam nadzieję, że tą ważną uwagę weźmiecie sobie do serca. Instrukcje do krzywików oraz ich przykładowe zastosowanie mają być dla Was jedynie wskazówką. W wielu miejscach możemy z nich korzystać zamiennie. W wielu miejscach możemy dotrzeć do właściwego kształtu formy z pomocą zupełnie innych krzywików, niż wskażę. Nie należy się ich bać, warto z nimi poeksperymentować. To naprawdę bardzo przydatne i wygodne krawieckie przybory. Pomagają nie tylko w konstrukcji i modelowaniu od podstaw. Ułatwiają życie przy poprawianiu szablonów do sylwetki modelki. I jeśli się zastanawiacie, czy warto je mieć do korzystania z gotowych szablonów, to odpowiedź jest tylko jedna. Warto je posiadać w swojej pracowni bez względu na to, czy korzystacie z gotowców czy konstruujecie od podstaw. I warto wiedzieć, do czego służą, dlatego zapraszam do opowieści o fince oraz namawiam do odwiedzenia poprzednich artykułów z tej serii. Na samym dole znajdą się odpowiednie linki.

Krzywiki krawieckie należy traktować jak uniwersalne narzędzia konstruktora lub krawcowej. Widzicie poniższe klucze, które posiada niemal każdy majsterkowicz? Nikt mu nie mówi, jakie rzeczy może nimi wykonać. To on sam decyduje, co stworzy z ich pomocą i w jakich sytuacjach ich użyje. Z krzywikami jest podobnie. Mają zupełnie inne kształty niż krzywiki matematyczne. Służą do modelowania form odzieżowych. Ale o tym, który będzie nam potrzebny w danej chwili, musimy i możemy zadecydować samodzielnie. Poniższe instrukcje są tylko przykładem ich możliwości.

Przykłady zastosowań

Wszelkiego rodzaju kołnierzyki i stójki. Ich drobne zaokrąglenia będą idealnie współpracować z finką. Spójrz proszę, jak współgrają z zaokrąglonym rogiem stójki lub podkrojem kołnierzyka. To konkretny przykład, znajdziesz ich na pewno więcej.

A może biodra?

Drobne elementy to nie wszystko. Ten krzywik pasuje też do wielu innych miejsc. Osobiście znam takie krawcowe, które lubią go wykorzystywać na damskich biodrach. W spódnicach oraz w spodniach. Ten sposób również polecam wypróbować.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Finka jest mała. Dlatego przyda się w wielu miejscach na dziecięcych formach. We wszelkich cięciach, dekoltach czy fantazyjnych ozdóbkach. Warto się w niego uzbroić do pracy nad szablonami dla najmłodszych.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Kogo przekonałam, że krzywiki krawieckie są przyjazne i fajne? Jeśli chociaż jedną osobę, to jest to mój krawiecki sukces. A jeśli chcecie się sami przekonać, jak się z nimi pracuje, polecam kliknąć poniższy obrazek. Znajdziecie na pewno cały komplet lub pojedyncze egzemplarze dla siebie.

Kliknij aby powiększyć

Komentarze

lizawieta
#3 lizawieta 2017-05-07 15:39
A skąd wzięłaś takie śliczne dziecko? (na dużym zdjęciu)...
lizawieta
#2 lizawieta 2017-05-07 15:38
Właśnie wypróbowałam tasak,zwany nerką. Super sprawa,np. przy modelowaniu bocznych szwów do figury. W ogóle, wszystkie są fantastyczne, aż chce się modelować i modelować... :lol:
kaha2012
#1 kaha2012 2017-03-27 17:09
Krzywiki, fajna sprawa ale jakie cudowne oczy ma ta dziewczynka na zdjęciu :3