Tak samo jak w przypadku za wąskich rękawów, w przypadku tych za szerokich również możemy dokonać kilku modyfikacji, które pomogą nam go doprowadzić do idealnego kształtu. Zanim skroimy materiał, musimy zmierzyć zarówno długość jak i obwód rękawa. Ten poniżej, oczywiście teoretycznie, jest za szeroki do naszych potrzeb. W sukience czy bluzce luz w rękawie, który wystarczy do jego użytkowania, oscyluje w granicach 4 cm. W żakiecie potrzebujemy przynajmniej 5 cm. Jeśli rękaw na szablonie jest za szeroki o kilka centymetrów, możemy go skorygować bez potrzeby konstruowania go od nowa.

lko107 101

Omawiając poszerzenie rękawa wspomniałam o tym, że możemy tego dokonać metodą konstrukcyjną lub metodą modelowania. W tym przypadku również przejrzymy metodę modelowania, czyli, pisząc kolokwialnie, naniesienia poprawek na gotową formę. Metoda konstrukcyjna, czyli przygotowanie od podstaw, od wyrysowania siatki konstrukcyjnej na rękaw, nie jest przedmiotem naszych obecnych rozważań.

Zabierzmy się za poprawienie rękawa metodą modelowania. Znów prześledzimy dwa różne przypadki. W każdym z nich zawęzimy rękaw dość niewiele jeśli chodzi o ilość centymetrów, jednak w wielu przypadkach może to być manewr zupełnie wystarczający do uzyskania pięknie dopasowanego rękawa.

Pierwszy przypadek. Jeśli zmierzymy obwód rękawa na formie i okaże się, że jest on za szeroki o około 1-1,5cm, to sytuacja jest najbardziej komfortowa. Taką niewielką ilość możemy po prostu zebrać szwem łokciowym, czyli tym przebiegającym tyłem ręki. Rękaw nie powinien jednak zostać zawężony tym sposobem więcej, gdyż grozi to jego deformacją i złą układalnością odzieży. 

Na rysunku rękaw został zawężony z pomocą krzywika krawieckiego. Nowo narysowane linie rękawa mają czerwony kolor.

lko107 101 lko107 101

Drugi przypadek, w którym do poprawy formy również posłuży nam metoda modelowania. W ten sposób rękaw może zostać zawężony około 3 cm na wysokości ramienia. Zabierzmy się od razu do pracy. W tym celu na wierzchniej części rękawa (wyższa i szersza) rysujemy pomocnicze linie. Pozioma linia przez cały rękaw biegnie na wysokości łokcia. Jest prostopadła do nitki prostej i przebiega mniej więcej w połowie wysokości "krótszego szwu" pionowego. Na linii łokcia zaznacz około 4-5 cm od brzegów i z tego miejsca narysuj pionowe linie aż do główki rękawa. Wzdłuż tych linii będziemy rozcinać rękaw. Narysuj również poziome linie zaznaczone na czerwono, tak w odległości około 5-6 cm poniżej linii pachy.

Zawężenia spodu rękawa można dokonać w jednym kroku. W tym celu przesuwamy "czubek" na górze szwu łokciowego kilka milimetrów w lewo. Na wysokości ramienia zawężamy element o 1 cm i łączymy z dołem formy rękawa. Zauważ, że przesunięcie górnego "czubka" nie może skrócić podkroju paszki. Właśnie dlatego paszka została pogłębiona, dzięki czemu nie zmieniła swojej długości a jedynie kształt.

lko107 101

Czas na wierzch rękawa. Na pierwszym obrazku widzimy nasz rękaw podzielony na kilka kawałków. Na środkowym obrazku kawałki te zostały pomalowane. Wyobraź sobie, że rozcinamy rękaw, tak po prostu nożyczkami. Odcinamy od niego kolorowe elementy i układamy je nieco inaczej. Spójrz na początek na różowy element. Obracamy go tak, aby linia główki pozostała jedną ciągłą linią. Nie możemy w tym miejscu rozsunąć lub zsunąć elementów. Za to dolna część różowego puzzla obraca się w taki sposób, iż rękaw zostaje zawężony. To samo dzieje się z pozostałymi kolorowymi klockami. Układamy je tak, aby cały rękaw został zawężony po 1 cm z każdej strony. Na koniec modelujemy nowy rękaw krzywikami krawieckimi... na naszym obrazku nowe linie modelowania boków wierzchu rękawa zostały pomalowane na czerwono.

lko107 101

I gotowe, nasz rękaw zawężony o 3 cm. Wierzch o 2 natomiast spód o kolejny 1 cm. To naprawdę sporo, jak na rękaw.

lko107 101

Komentarze

sengalus
#1 sengalus 2017-04-10 18:17
Super! I to tygryski lubią najbardziej :)