Na początek, w telegraficznym skrócie, pokażę Wam, jak będzie wyglądała dzisiejsza lekcja. Nie będziemy stać na głowie, a zrobimy wszystko dokładnie odwrotnie, niż normalnie. Cała seria artykułów o poszerzaniu rękawów, dotyczy również ich zawężaniu. Wystarczy tylko spojrzeć na nią z odpowiedniej perspektywy. Dlatego dziś opowiem jedynie o tym, jak należy je przeczytać. Proszę się ubrać wygodnie do oglądania artykułów do góry nogami.

lko107 101

Ważne miejsca. Przy poszerzaniu rękawa dbaliśmy o pewne miejsca, które były ważne. Przy zawężaniu rękawów wszystkie te zasady pozostaną istotne. Dla przykładu, dbaliśmy o to, aby podkrój przodu do pierwszego nacinka, pozostał taki sam w rękawie jak i paszce. Mówiąc dokładniej, przy zawężaniu paszki, jeśli zmieni się ta krzywa, należy ją wprost przenieść na rękaw. Zasada działa niezależnie od tego, w którą stronę zmieniamy rękaw. Zarówno przy zawężaniu jak i poszerzaniu dbamy o te okolice ze szczególną starannością.

lko107 101 lko107 101

Część idzie na odwrót. To co przy poszerzaniu rękawów szło do dołu, teraz pójdzie do góry. Wcześniej pogłębiana paszka teraz zostanie spłycona. Pracujemy z tymi samymi wskazówkami, tylko w odwrotnym kierunku. Pamiętać jednak należy, że pogłębić można bezkarnie więcej. Przy spłycaniu paszki należy sprawdzić, czy materiał nie będzie nam przeszkadzał. Zbyt wysoka paszka będzie piła i prosiła o ucięcie nadmiaru.

lko107 101

Odwrotnej operacji będzie też podlegało samo poszerzanie. W przypadku zawężania rękawa elementy na poniższym obrazku nie zostały rozsunięte (po lewej poszerzanie rękawa) tylko założone na siebie (po prawej zawężanie rękawa).

lko107 101

Mówiąc najkrócej jak się da. Cały opis poszerzania rękawa odnosi się również do jego zawężania. Należy jedynie przyjąć odwrotny zwrot wektorów, o jakie przesuwamy nacinki, charakterystyczne punkty czy całe kawałki elementów, jak na powyższym obrazku. Aby sprawnie zawęzić rękaw polecam przeczytanie serii artykułów o jego poszerzaniu. A następnie zrobić wszystko na odwrót. Na pewno się uda.

lko107 101

Komentarze

papavero
#2 papavero 2017-04-25 08:29
Cytuję regina16:
a więc, żeby zawęzić rękaw należy nauczyć się go poszerzać.

Należy po prostu nauczyć się jego regulowania. Zasady działają w obie strony po prostu.
regina16
#1 regina16 2017-04-24 14:58
a więc, żeby zawęzić rękaw należy nauczyć się go poszerzać.