W akcji ratunkowej uczestniczył papaverowy szablon na męski T-shirt hurtowy papavero.pl/article/1203 a żeby nie było, że się powtarzam, to wykombinowałam tym razem dekolt w serek.

W przodzie wycięłam dekolt 'V” – u mnie jest to 17cm licząc od szczytu ramienia, założyłam że plisa będzie miała 2cm szerokości, co powinno dać dekolt głęboki na 15cm. Oczywiście głębokość dekoltu jak i szerokość plisy można dowolnie sobie zmienić – na tym polega cała frajda szycia.

Jak szyć koszulkę pokazała już Joanna205 papavero.pl/article/1841 , więc ja się tutaj skupię na opsie wykonania tego chyba najprostszego wykończenia dekoltu w szpic.

Kliknij aby powiększyć

Najważniejsze w całym procesie jest przygotowanie plisy. Musi być ona bezwzględnie równie szeroka na całej swojej długości i w dużej mierze zależy to od dokładności skrojenia. Wykorzystaj więc albo nóż rotacyjny do krojenia albo jakaś linijkę, listewkę aby móc zaznaczyć równolegle linie i uciąć równy pasek. Ja postanowiłam uszyć plisę w dwóch kolorach. Skroiłam szerszą, granatową o szerokości 5cm oraz szarą, węższą o szerokości 3cm (założyłam zapasy na szwy po 6mm).

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Plisy składamy na pół, spinamy szpilkami a następnie obrzucamy overlockiem zarówno dla wykończenia brzegów jaki i dla ustabilizowania ich złożenia. Ważne, jest aby plisa była krótsza niż obwód dekoltu – jakieś 5-10% aby zapobiec jej odstawaniu przy szyi. Przyszywając plisę należy ja delikatnie naciągać, trochę tylko na odcinkach prostych i znacznie więcej na zaokrągleniach (około 4cm przed i za szwem ramienia). Ryzyko odstawania dekoltu jest większe przy plisie wykonanej ze zwykłej dzianiny, mniejsze przy dzianinę ściągaczowej czy ściągaczu. Szerokość plisy też ma znaczenie – im szersza, tym trudniej jest ją ładniej wymodelować. Najbezpieczniejszy wariant to plisa pojedyncza, jednokolorowa o skrojonej szerokości 2,5-3cm (1-1,5cm na gotowe). Warto tez plisę przyfastrygować przed przyszyciem.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Szpic dekoltu wzmacniamy wkładem na lewej stronie a na prawej zaznaczamy środek przodu i linie szycia na dekolcie.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Przyszywamy plisę (prawa strona plisy do prawej strony przodu) wzdłuż dekoltu zaczynając szyć dokładnie w najniższym punkcie szpica i kontynuujemy aż do 2cm (szerokość plisy) przed najniższym punktem dekoltu z drugiej strony.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Nacinamy zapas szwu od czubka szpica w dół i przekładamy plisy przez to rozcięcie na lewą stronę koszulki.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Dla pewności mocujemy za sobą nałożone końcówki plis i przyszywamy od spodu plisę do koszulki w miejscu, które jest jeszcze otwarte (te ostatnie wolne 2cm aż do samego czubka szpicu).

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Gotowy szpic wykończony plisa – widok z prawej i lewej strony.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Stebnuje przy brzegu, mocując tym samym zapasy szwów do koszulki. Koniecznie wykorzystaj stopkę z jakimś prowadnikiem ułatwiającym zachowanie równego odstępu stębnówki.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Teraz już tylko pozostaje obcięcie nadmiaru plis z tyłu i nadanie kształtu dekoltowi poprzez odparowanie – najlepiej na zaokrąglonej szynce krawieckiej, spolszczona nazwa to prasula.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Jak przyszyć rękawy na otwartej paszce, zszyć boki i podłożyć doły koszulki i rękawów pokazała Joanna205 w wyżej cytowanym już przewodniku.

Aby trochę ozdobić, podkoszulek, zrobiłam wypustki na mankietach rękawów. Nic super skomplikowanego, technika taka sama jak przy okrągłym dekolcie opisywanym przez Joanna205, tyle że tutaj robimy obwód plisy/wypustki tylko troszkę mniejszy niż obwód rękawa, aby nie ściągał za mocno. Spinamy szpilkami zachowując równą szerokość wypustki.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

No nie mogłam się opanować, aby z czystej ciekawości (no i na potrzeby tego artykułu) zobaczyć jak koszulka leży na ludziu. Jako że to prezent, który musi jeszcze swoje odczekać musiał facet pozować do zdjęcia z zamkniętymi oczami, bo koszulkę zobaczy dopiero w piątek, no chyba że już dzisiaj tutaj zajrzy i się wyda ;-).

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Czy jesteście już gotowe do wykonania prezentów na dzień ojca? Albo po prostu bez powodu uszycie koszulki z serkiem Waszych mężczyznom, tym małym i tym dużym. A jak Wam się podoba przewodnik przygotowany przez Katkos123?

Komentarze

malboraczka
#4 malboraczka 2017-06-22 09:26
Wielkie dzięki za przewodnik @Kotkos123 :lol: Dla takiego laika jak ja każdy przewodnik jest na wagę złota !!! :lol: :3
Katarzyna
#3 Katarzyna 2017-06-22 09:16
I kolejny fajny przewodnik :-)
tylko wypustkę na rękawie potraktowałaś po macoszemu ;-)
Joanna205
#2 Joanna205 2017-06-22 08:46
Och :lol: z jak wielką przyjemnością przeczytałam Twój przewodnik @Katkos123 :3- moja łapka pierwsza )))
papavero
#1 papavero 2017-06-22 07:53
Dziewczyny, @Katkos123 znów uszyła piękną rzecz. Teraz Wy możecie tak wykończyć swoje koszulki, nie tylko męskie. Ale jutro jest dzień ojca, więc polecam uszczęśliwić tatusiów. :-)