Szablon podstawowy. Na pewno potraficie sobie wyobrazić jak wygląda proces powstawania odzieży. A więc przy pysznej kawce, a patrząc na niektóre projekty po butelce czegoś super-mocnego, na kartce powstaje szkic np. ołówkowej spódnicy. Projektant czyni w ten sposób pierwszy ważny krok, wymyśla przyszłe dzieło sztuki użytkowej. Zanim ją jednak uszyje krawcowa, konstruktor odzieży przygotowuje szablon(wykrój) i dopiero wtedy  przekazuje go do pracowni krawieckiej. Tam, owa krawcowa, posługując się owym szablonem szyje pierwszą spódniczkę. Szablon ten nazywa się szablonem podstawowym.
A w jakim rozmiarze jest ten szablon podstawowy? To całkiem proste. Zależy przede wszystkim od tego, dla kogo będą spódniczki. Jeśli producent odzieży przewiduje, że będzie je szyć w rozmiarach 36-44 to rozmiar podstawowy, za który na początku weźmie się konstruktor to rozmiar 40, czyli ten dokładnie ze środeczka przedziału.

Stopniowanie. Wyobraźmy sobie, że krawcowa uszyła pierwszą spódniczkę, używając formy podstawowej. Zaniesiono ją do prezesa firmy odzieżowej, pokazano mu a on zdecydował, że spódniczka jest idealna i zrobi na niej biznes swojego życia. Kazał ją więc produkować w setkach milionów egzemplarzy. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że nie wszystkie kobiety na świecie noszą rozmiar podstawowy, czyli 40-stkę, którą na początku wybrał nasz konstruktor. No i na tym etapie konstruktor miałby przechlapane, bo nie dość, że się narobił przy rozmiarze podstawowym, to jeszcze teraz przyjdzie mu zrobić dodatkowo szablony w rozmiarach 36,38,42 i 44. Jeszcze cztery razy trzeba przygotować to, co projektant nabazgrał tylko raz. I w tym momencie pojawia się pomysł, rozmiar podstawowy trzeba tylko stopniowo zmniejszyć i zwiększyć do wymaganych, czyli zestopniować. No i jest sposób na to, aby się nie narobić zbytnio.

Stopniowanie według obwodów. Wyobraźcie sobie 200 dziewczyn o wzroście dokładnie 168cm. Czym się będą różnić? Tak, tak, obwodem talii, obwodem bioder, obwodem biustu... czyli ogólnie rzecz biorąc obwodami. Jeden wzrost, różne obwody, czyli nasza odzież, kolokwialnie mówiąc będzie szersza lub węższa, ale na pewno nie dłuższa lub krótsza, gdyż wszystkie 200 dziewczyn jest tego samego wzrostu. Takie poszerzanie lub zwężanie nazywa się stopniowaniem według obwodów.

Stopniowanie według wzrostów. Sytuacja analogiczna do powyższej, mamy 200 dziewczyn, tyle, że tym razem wszystkie mają jednakowe obwody, wszystkie mają tyle samo w talii, ich obwody w biodrach również są porównywalne i nie trudno odgadnąć, że obwody w biuście również mają identyczne. Różnią się wzrostem. Gdybyśmy każdej z nich założyły tę samą spódnicę, najwyższa z nich ubrana byłaby w krótką, a najniższa w nieszczęśliwej długości spódnicę do połowy łydki. Tak więc dla niskich dziewczyn naszą spódnicę należałoby skrócić, a dla tych bardzo wysokich wydłużyć. Ta czynność to nic innego jak stopniowanie według wzrostów.

Dziś zajmiemy się stopniowaniem według obwodów, stopniowanie według wzrostów zostawimy na kolejny artykuł.
Przejdźmy do czynów. Oto nasza prosta spódniczka, która posłuży jako przykład. Wykrój jest w rozmiarze 40, zrobimy z niego 42 oraz 36. Jeśli prześledzisz taką zmianę, stopniowanie do każdego rozmiaru będzie banalnie proste. Spójrzmy na początek na nasz wykrój. Po lewej stronie widoczny jest przód spódnicy a po prawej jej tył. Na wykroju zaznaczyłam kilka punktów. Znajdują się one na linii talii, na linii bioder oraz na dole spódnicy. Punkty te posłużą nam do powiększenia oraz zmniejszenia spódniczki.

Punkty, które zaznaczyłam, jak już wspomniałam wcześniej, posłużą nam do powiększenia lub zmniejszenia, (czyli do zestopniowania) naszej spódniczki do wybranego rozmiaru. W zależności od tego, czy będziemy stopniowali według obwodów, czy według wzrostów punkty te będę przesuwane w inne miejsca. Zacznijmy od stopniowania według obwodów. Dokładniej rzecz ujmując z naszego rozmiaru 40 stworzymy rozmiar 42. Na poniższym obrazku przedstawiono wektory, zgodnie, z którymi należy przesunąć czerwone punkty.

Kliknij na obrazku, aby go powiększyć :)


Dla ułatwienia prześledzimy przesuwanie jednego z punktów w powiększeniu, tak, aby nikt nie miał problemu z wykonaniem tego samodzielnie. Przesuńmy prawy dolny punkt na przodzie naszej spódniczki. Spójrz, iż wektor mówi nam, o ile centymetrów przesunąć punkt w prawo i o ile w dół. Wskazówki te dotyczą stopniowania o jeden rozmiar w górę.

 

Oczywiście opowiem Wam również, jak stopniować w dół, czyli jak otrzymać mniejsze rozmiary. Zanim jednak przejdziemy do rozmiarów 36  i 38 spójrzmy na poniższy rysunek, gdzie przesunięte zostały wszystkie punkty. Zielone punkty wyznaczają nam rozmiar 42..

Wystarczy je połączyć, niemal dokładnie takimi samymi liniami, jakimi połączyliśmy przy konstrukcji czerwone punkty i spódnica w identycznym kroju ale w większym rozmiarze gotowa. 

Kliknij, aby zobaczyć obrazek w powiększeniu :)

Na zielono wymodelowana spódnica w rozmiarze 42. Do uzyskania tych linii wykorzystaj wykrój w rozmiarze 40. Aby w prosty i łatwy sposób wymodelować bok w nowym rozmiarze, wystarczy odbić sobie na grubszy papier bądź tekturkę bok z rozmiaru 40 (z zaznaczonym miejscem linii bioder), przyłożyć tekturkę do punktów wyznaczających nowy rozmiar w taki sposób, aby nałożyły się linie bioder oraz pozostałe punkty leżały na przedłużeniu tego boku i przerysować kształt z tekturki. Jeśli spróbujesz to wykonać, zobaczysz, że boki tej spódnicy różnią się po kilka milimetrów na każdym z końców, i tylko tę różnicę należy skorygować. W ten prosty sposób otrzymujemy rozmiar 42, na naszym rysunku namalowany w kolorze zielonym.
Oczywiście każdy konstruktor powinien w tym miejscu sprawdzić, czy boki są równej długości, aby tył idealnie zszył się z przodem. Należy również zadbać o to, aby po zszyciu zaszewek linia talii była piękna i gładka.

Oczywiście nie zapomnimy o osobach, które zechcą nasze wykroje zmniejszyć. Zobaczcie jak działa to w drugą stronę. Zmniejszamy naszą spódnicę od razu o dwa rozmiary. Aby tego dokonać musimy wrócić do następującego miejsca, gdzie zapisany został za pomocą wektorów przepis na stopniowanie.

Kliknij na obrazku, aby go powiększyć :)

Pamiętamy, iż przepis ten mówi nam, jak zwiększyć wykrój o jeden rozmiar. My chcemy zrobić coś dokładnie przeciwnego, więc będziemy postępowali odwrotnie, niż każe przepis. Jeśli mówi on, iż punkt trzeba przesuwać w prawo, my będziemy podążali w lewo. Jeśli każe nam obniżyć jakiś punkt, my go podwyższymy. Wracamy raz jeszcze do naszego jednego przykładowego punktu, niech będzie nim punkt leżący na linii bioder na przodzie naszej spódnicy. Tym razem prześledzimy jak należy odczytać instrukcję w celu zmniejszenia o jeden rozmiar. Obrazek celowo pokazuje oba rozmiary, które utworzyliśmy do tej pory, tak aby każdy mógł zobaczyć, gdzie i jak dokładnie powstaje mniejszy rozmiar. Spójrz najpierw na rysunek, a następnie przeczytaj, co dokładnie się stało.

Przypomnę tylko, iż kolor czerwony oznacza punkt na linii bioder w rozmiarze 40. Kolor zielony powstał w wyniku stopniowania rozmiaru 40 do rozmiaru 42 i oznacza punkt na linii bioder w rozmiarze 42. Punkt niebieski to punkt na linii bioder w rozmiarze 36. W tym miejscu powstanie on w wyniku stopniowania rozmiaru 40 do rozmiaru 36. Przeczytaj uważnie, w jaki sposób to się stało:

  1. Tym razem stopniujemy od razu o dwa rozmiary. Z tego powodu, nasze punkty zostają przesunięte o dwukrotną wartość tego, co mówi nam wektor. W tym przypadku, wektor wskazywał, iż punkt musi zostać przesunięty o 1 cm w poziomie i o 0,3 cm w pionie. W związku z tym, iż stopniujemy o dwa rozmiary, wartości te pomnożyliśmy razy dwa i w efekcie tego przesunęliśmy nasz punkt o 2 cm w poziomie i o 0,6 cm w pionie.
  2. Zmniejszamy naszą spódnicę, więc przesuwamy nasz punkt w przeciwną stronę, niż wskazuje wektor. Tak więc nasz punkt został przesunięty w lewo i w górę.

 Oto jak wyglądają wszystkie przesunięte wektory oraz spódnica wymodelowana za ich pomocą. Modelowanie przebiega analogicznie jak w przypadku stopniowania w górę.

Kliknij na obrazek, aby zobaczyć go w powiększeniu :)

Za pierwszym razem sprawi to nieco trudności i pochłonie dłuższą chwilę, jednak stopniowanie odzieży jest bardzo przyjemną czynnością, z którą powinniście sobie poradzić po cierpliwych próbach. Mam nadzieję, że ułatwi Wam ta lekcja problemy z niektórymi wykrojami, szczególnie osobom, które znalazły gotowy wykrój i chciałyby go zmniejszyć lub zwiększyć do własnych potrzeb. O stopniowaniu odzieży będę opowiadać jeszcze nie raz, dlatego zachęcam do dalszej lektury na naszym portalu.

Powodzenia przy stopniowaniu! I jak zawsze czekamy na pytania, które pomogą nam zredagować artykuł w przystępniejszy sposób.

Komentarze

lefcio
#32 lefcio 2017-04-10 21:43
Cytuję Dorota23:
A jak powiększyć bluzkę ? w których miejscach te punkty ?

https://papavero.pl/article?id=853
https://papavero.pl/article?id=858
https://papavero.pl/article?id=834
https://papavero.pl/article?id=665
Dorota23
#31 Dorota23 2017-04-10 21:23
A jak powiększyć bluzkę ? w których miejscach te punkty ?
kamajka
#30 kamajka 2015-02-08 22:02
Cytuję papavero:
Cytuję kamajka:
Rewelacyjne są te lekcje. Dziękuję Ci Papavero. Chciałabym jeszcze wiedzieć, czy przy stopniowaniu odzieży dziecięcej stosuje się te same wektory, czy ich wielkość jest inna?

Przy stopniowaniu odzieży dziecięcej wektory są inne. Dzieci rosną, zmienia się wzrost i obwody, w trakcie tego wzrostu dzieciaki nie różnią się między sobą proporcjonalnie do dorosłych, stąd różnice w wektorach.

Czy w takim razie zechciałabyś utworzyć lekcję o stopniowaniu odzieży dziecięcej?
papavero
#29 papavero 2015-02-08 14:35
Cytuję kamajka:
Rewelacyjne są te lekcje. Dziękuję Ci Papavero. Chciałabym jeszcze wiedzieć, czy przy stopniowaniu odzieży dziecięcej stosuje się te same wektory, czy ich wielkość jest inna?

Przy stopniowaniu odzieży dziecięcej wektory są inne. Dzieci rosną, zmienia się wzrost i obwody, w trakcie tego wzrostu dzieciaki nie różnią się między sobą proporcjonalnie do dorosłych, stąd różnice w wektorach.
kamajka
#28 kamajka 2015-02-08 12:39
Rewelacyjne są te lekcje. Dziękuję Ci Papavero. Chciałabym jeszcze wiedzieć, czy przy stopniowaniu odzieży dziecięcej stosuje się te same wektory, czy ich wielkość jest inna?
Liliana
#27 Liliana 2013-02-26 13:42
Cytuję Sara500:
od dłuższego już czasu przeglądam tą stronę Dużo czytam i próbuję zrozumieć zawiłości szycia. Uszyłam z Waszych wykroi 4 rzeczy. Mam problem z wrzuceniem ich na stronę /wiek 60 lat/. Strona jest wspaniała. Tego mi brakowało. Serdecznie pozdrawiam. Barbara

Tutaj jest link, obejrzyj i spróbuj: www.papavero.pl/nieco-o-nas-czyli-autoreklama/539-pomoc-techniczna.html#Jak%20dodac%20zdjecia%20do%20wlasnej%20galerii
papavero
#26 papavero 2013-02-26 13:37
Cytuję szpulka:
Szyjąc koszule próbna zauważyłam ze:

1. kołnierz ze stójka nie uległ zmianie pod względem rozmiaru
2. ścinałam głownie boki i pogłębiałam zaszewkę w przodach
3. scianałam boki tyłu i góry karczka

no i o ile mam zmniejszyc wykrój - według rozmiarówki to jest różnica 8 cm w obwodzie klatki piersiowej.czyli jeden przod powinien na gotowo miec: ok 22 cm z dodanie m naszwy? Tylko o ile mam zmniejszyc ramiona?

Szpulko, nie bardzo wiem jak się to ma do tego artykułu. Kołnierzyki i stójki są w osobnym miejscu. Co do zmiany rozmiaru, to jeśli jest to różnica 8 cm w obwodzie, to są to dwa rozmiary lub półtora, w zależności od tego czy poruszamy się powyżej czy poniżej 46 rozmiaru.
Sara500
#25 Sara500 2013-02-26 13:33
od dłuższego już czasu przeglądam tą stronę Dużo czytam i próbuję zrozumieć zawiłości szycia. Uszyłam z Waszych wykroi 4 rzeczy. Mam problem z wrzuceniem ich na stronę /wiek 60 lat/. Strona jest wspaniała. Tego mi brakowało. Serdecznie pozdrawiam. Barbara
szpulka
#24 szpulka 2013-01-25 16:52
Szyjąc koszule próbna zauważyłam ze:

1. kołnierz ze stójka nie uległ zmianie pod względem rozmiaru
2. ścinałam głownie boki i pogłębiałam zaszewkę w przodach
3. scianałam boki tyłu i góry karczka

no i o ile mam zmniejszyc wykrój - według rozmiarówki to jest różnica 8 cm w obwodzie klatki piersiowej.czyli jeden przod powinien na gotowo miec: ok 22 cm z dodanie m naszwy? Tylko o ile mam zmniejszyc ramiona?
-1
szpulka
#23 szpulka 2013-01-25 16:34
Cytuję papavero:
Dużo wykrojów jest w rozmiarze nawet 32. Już niedługo bedzie kolejna koszula w tym rozmiarze. Wektory są prostopadłe lub równoległe do nitki prostej na szablonie.


Jestem laikiem i mi to nic nie mówi, ale z tym wyjaśnieniem przy dobrej kawie zacznę czytać artykuł ponownie. Wykrój koszuli na portalu przejrze na pewno, ale nie mam możliwości wydrukowania go w jednym kawałku. Nie mam też swojej drukarki - dlatego chciałabym nauczyć się tej trudnej sztuki zmniejszania wykrojów.