Ten artykuł dotyczy różnicy pomiędzy talią a biodrami. Jeśli spojrzymy na rozmiarówkę standardową, czyli na wymiary w tabeli rozmiarów, zauważymy pewną prawidłowość. W większości rozmiarów różnica pomiędzy talią a biodrami jest stała. Nie ma znaczenia, czy jest to rozmiar 32 czy 44, różnica pomiędzy talią a biodrami w papaverowej tabeli rozmiarów wynosi tyle, ile wskazuje poniższa tabela. Czyli pomiędzy talią a biodrami jest dokładnie 22cm (troszkę inaczej jest w największych rozmiarach, różnica jest mniejsza). W standardzie. Dlatego rozmiary zostały opatrzone literką S jak Standard. Tak jest w standardzie, ale z doświadczenia wiemy, że nasze ciała nie zawsze pragną trzymać się kurczowo jakichś statystycznych tabelek.

Kliknij aby powiększyć

Czy trudno jest sobie wyobrazić, że ktoś nie ma talii osy? Że w obwodzie talii ma nieco więcej niż zakłada standard? W przyrodzie znajdziemy wiele takich przypadków. Dlatego od dziś tabelę rozmiarów niektórych modeli udoskonalimy biorąc właśnie pod uwagę ten wymiar. Zakładamy, że inne obwody się nie zmienią. Czyli obwód bioder dla każdego rozmiaru pozostanie taki sam a zwiększać lub zmniejszać będziemy obwód talii.

Spójrz na pierwszą tabelę z modyfikacją nazwy rozmiaru. Do każdego rozmiaru dodaliśmy kilka literek. A dokładniej dodaliśmy plus4. Zapis ten oznacza, że modelka ma teraz 4 cm więcej na wysokości talii niż w standardzie. Biodra ma takie same, zmienia się tylko obwód talii. Tym samym zmniejsza się różnica pomiędzy talią a biodrami i w efekcie tego wynosi  18 cm a nie tak jak w standardzie 22cm. Jeśli więc masz nieco mniejszą, około 4 cm mniejszą różnicę pomiędzy biodrami a talią niż standard, ten rozmiar będzie dla Ciebie.

Kliknij aby powiększyć

A co jeśli Twój obwód talii odbiega jeszcze bardziej od standardu? Oto kolejny rozmiar. Tym razem uwzględniający dodatkowe 8 cm więcej niż posiada standard. Tym razem różnica pomiędzy biodrami a talią wynosi już tylko 14 cm. Czy sposób ujęcia tej cechy sylwetki jest jasny? Daj nam znać o tym w komentarzach.

Kliknij aby powiększyć

Oczywiście w przyrodzie trafiają się też przypadki w drugą stronę, czyli kobiety o znacznie większej różnicy w obwodach talii i biodrach. Nasze rozumowanie prowadzi do tego, że osoby te mają mniej w obwodzie talii niż standard. Mniej czyli minus. Dlatego rozmiary te oznaczyliśmy poprzez minus4 dla tych, którzy w talii posiadają właśnie o 4 cm mniej niż  w standardzie. Oto jak będzie wyglądała sytuacja wymiarów tych osób.

Kliknij aby powiększyć

A na koniec ostatnia tabelka, która przedstawia jeszcze większe wcięcia w talii. Tym razem dla osób, które posiadają 8 cm mniej w talii niż tabela standardowa. Różnica pomiędzy talią a biodrami w tym przypadku to aż 30 cm.

Kliknij aby powiększyć

Jak wybrać rozmiar?

Jak w prosty sposób zadecydować o tym, jaki rozmiar spódnicy czy spodni należy wybrać? Na początek wybierz swój rozmiar kierując się, koniecznie, obwodem bioder. Masz już prawie swój rozmiar, odczytaj i zapisz go sobie. Na początek nie przejmując się talią. Dopiero teraz zerknij jaki obwód talii znajduje się w tabeli rozmiarów dla tego konkretnego rozmiaru. I porównaj go ze swoim obwodem talii. A na koniec odpowiedz sobie na pytanie o ile więcej lub mniej masz w talii niż wskazuje tabela. Masz więcej o 4 cm? Wybierz rozmiar Splus4. Masz mniej o 8 cm niż wskazuje tabela? Wybierz Sminus8. Proste, prawda?

Rozmiarówka według talii, nazwana nieco infantylnie rozmiarówką według brzuszków, zakłada, że wraz ze zmianą obwodu talii rosną lub maleją nam brzuchy, boczki oraz zmienia się proporcja pomiędzy tyłem a przodem. Nie każda sylwetka zmienia się tak samo. Mała różnica pomiędzy talią a biodrami może wynikać z większego brzucha, albo tylko z większych boczków. Może to być wynik ogólnego zaokrąglenia lub po prostu innej budowy ciała. Pamiętaj o tym, że taka rozmiarówka nie uwzględnia wszystkich aspektów, ale pomaga od razu do przymiarki otrzymać fason z większą lub mniejszą ilością miejsca na szerszą talię. W przypadku rozmiarów z plusem na środku przodu modele są również nieco podniesione w górę. Nie zawsze będzie to potrzebne, sprawdź na przymiarce, czy nie trzeba nieco uciąć w tym miejscu.

Wierzymy, że ta rozmiarówka bardzo Ci pomoże i ułatwi szycie modeli, które mają nietrywialne cięcia. Wiemy jak trudna potrafi być modyfikacja fasonów, które posiadają wiele elementów lub nieoczywiste miejsca modelowania. Dlatego ta rozmiarówka pojawi się częściej na stronie w spódnicach i spodniach. A z czasem również w innych modelach.

Kliknij aby powiększyć

Komentarze

joannapenar
#23 joannapenar 2020-09-24 08:39
Cytuję papavero:
Cytuję joannapenar:
Rozumiem, że można wszystkie tabelki przeliczyć na większe obwody talii i bioder, idąc tokiem myślenia autora?? Pozdrawiam, Asia

Tak, oczywiście :-):-) dziękuję :-)
papavero
#22 papavero 2020-09-23 08:24
Cytuję joannapenar:
Rozumiem, że można wszystkie tabelki przeliczyć na większe obwody talii i bioder, idąc tokiem myślenia autora?? Pozdrawiam, Asia

Tak, oczywiście :-)
joannapenar
#21 joannapenar 2020-09-23 07:44
Rozumiem, że można wszystkie tabelki przeliczyć na większe obwody talii i bioder, idąc tokiem myślenia autora?? Pozdrawiam, Asia
laskat
#20 laskat 2020-05-25 09:24
Super artykuł. Ale to banalne.Czas sprawdzić jak wygląda to w praktyce :)
piguła
#19 piguła 2018-04-23 21:07
super, wreszcie
damian13
#18 damian13 2018-04-20 12:03
Fajna sprawa .Nareszcie brzuszek znajdzie swoje miejsce . :P :lol:
dhuras
#17 dhuras 2018-04-20 11:13
Nareszcie coś dla mnie! dzięki wielkie :D
kasiacar
#16 kasiacar 2018-04-20 09:48
Dla mnie rewelacja :)
ania_w
#15 ania_w 2018-04-19 21:49
Dla mnie super! :-)
Katarzyna
#14 Katarzyna 2018-04-19 19:45
Cytuję Camelidae:
ooo, mi się podoba :) nie będę musiała zwężać bioder za każdym razem :)

Dokładnie. Jestem za :-)