Zakładka do książki

Osobiście gubię rzeczy. Te duże i te małe. Ciągle się przede mną chowają. Oczywiście odnajdują się w chwili, gdy już ich nie potrzebuję. I to moje wyznanie dotyczy jedynie rzeczy nie związanych z szyciem. W pracowni nawet każde nożyczki mają swoją osobną przegródkę, guziki są dokładnie opisane a końcówki do praski spoczywają w odpowiednich szufladkach. Tutaj musi być ład i porządek. I właśnie dlatego do mojej książki wymarzyłam sobie zakładkę, która nigdy się nie zagubi. Taką, która na stałe przymocowana jest do książki. Jasną, szarą tasiemkę, którą zawsze można zaznaczyć jakieś ważne miejsce.

Jestem bardzo ciekawa, co o tym rozwiązaniu myślicie. To ważne dla mnie na przyszłość. Admin twierdzi, że takie tasiemki powinny być dwie, każda w innym kolorze. A dla mnie jedna to już powód do radości. A jakie jest Twoje zdanie na ten tamat? Bo to nie ostatnia moja książka, w następnej będę myśleć o takich drobiazgach od nowa.

bn2018 1

Skalówka

Do książki dołączona jest również zakładka w formie skalówki. Wykonana jest z sztywnej tekturki powlekanej folią. To tak na wszelki wypadek, aby się nie zniszczyła. Oczywiście może służyć po prostu jako zakładka do książki, ale tak naprawdę to przyświeca jej zupełnie inny cel. Ważniejszy, bardziej przydatny. Na obu stronach tej zakładki naniesione zostały linijki. Każda z nich służy do zupełnie innego rozdziału. Spójrz na początek na skalówkę do rozdziału pierwszego. Ona posiada linijkę od 0 do 170 cm. Oczywiście ta krótka zakładka do książki nie jest aż taka długa. Linijka została wydrukowana w odpowiedniej skali. Takiej, w jakiej wydrukowane zostały obrazki w rozdziale pierwszym mojej książki. A co Ci to daje? Już opowiadam!

bn2018 1

Magiczne działanie skalówki

W książce, wszystkie siatki konstrukcyjne zostały przygotowane na podstawie przykładowych danych. Dane te oczywiście znajdują się w książce. Przypomnę tylko, że odcinek SyT ma długość 41 cm. Jeśli nie wiesz, gdzie znajduje się odcinek SyT spójrz na obrazek po prawej stronie skalówki, na drugiej siatce jest to widoczne. Wróćmy jednak do naszej skalówki. Gdy ją przyłożysz do obrazka w książce, do odcinka SyT, możesz sprawdzić, że rzeczywiście ma on 41 cm. Sprytne, prawda? A to wszystko dzięki temu, że linijka na zakładce oraz obrazki w książce przygotowane zostały w tej samej skali.

bn2018 1

Precyzja skalówki

Skala jest dość duża. Dlatego nie traktuj skalówki jako super precyzyjnej linijki. Ma ona służyć raczej do tego, aby coś sprawdzić, zerknąć czy jesteś w dobrym miejscu a nie porównać obrazek co do milimetra. Rysując swój obrazek, w skali 1:1, będziesz czasem potrzebować pomocy. Wtedy możesz zmierzyć na siatce w książce oraz na swoim obrazku nie tylko odcinki, których długości podałam w przykładowych danych do konstrukcji. Będziesz w stanie zmierzyć też inne odcinki. Porównać je ze swoim rysunkiem i wyłapać błędy. A uwierz mi one zdarzają się często na początku. Czasem jakąś linię poprowadzimy kilka czy kilkanaście centymetrów dalej, niż powinniśmy. Czasem odmierzymy ją nie od tego punktu, innym razem pomylimy zaznaczenie z jakąś przypadkową kropką na rysunku. Takie rzeczy naprawdę się zdarzają. A wtedy można porównać wiele odcinków na przykładowej siatce ze swoim rysunkiem posługując się skalówką. Proste, prawda?

bn2018 1

Druga skalówka do drugiego rozdziału

W drugim rozdziale skala jest zupełnie inna, niż w pierwszym. Wynika to z bardzo prozaicznego powodu. W pierwszym rozdziale ważna jest precyzja, poszczególne punkty, kreseczki i znaczki. Chciałam, aby obrazki były z tego powodu większe. W drugim rozdziale nie skupiamy się na malutkich detalach. Właśnie z tego powodu obrazki mogły zostać dodatkowo pomniejszone. Stąd inna skala. Dlatego jeśli będziesz  używać skalówki w drugim rozdziale, nie zapominj o tym. Ta specjalna linijka została opisana jasno i wyraźnie. Z każdej strony widoczny jest napis przypominający o tym, do którego rozdziału będzie pasować.

A po co Ci skalówka w drugim rozdziale? To fakt, tutaj niczego już nie konstruujemy. Tutaj zajmujemy się modelowaniem. Ale doskonale wiem, że czasem będziesz potrzebować coś sprawdzić. Np.  o ile poszerzyłam sukienkę na rysunku 352. Nie opisuje tego w tekście, gdyż Ty możesz to po prostu sprawdzić. Spójrz na poniższy rysunek, czy widzisz teraz, że czerwona linia ma długość 5 cm? Właśnie o tyle poszerzyłam formę bokiem. Takich miejsc znajdziesz znacznie więcej. I zawsze będziesz w stanie dokładnie zerknąć, ile coś przesunęłam, powiększyłam, zmieniłam. Mam nadzieję, że to ułatwi Twoją pracę z moją książką.

bn2018 1