Opowieść o S musimy zacząć od tasaka.

Zanim przeczytasz ten artykuł, koniecznie, ale to koniecznie przeczytaj opowieść o tasaku. Znajdziesz ją w artykule zatytułowanym Tasak, czyli najważniejszy krzywik krawiecki. Bo tak naprawdę tasak jest według mnie krzywikiem, który jest tym najbardziej istotnym. Dlatego teraz odsyłam Cię do niego po to, aby Twój wzrok powędrował do główek rękawów i paszek, które modelujemy wraz z tym krzywikiem. Zaczynamy więc od lekcji domowej, którą musisz odrobić. A następnie zapraszam do czytania tekstu poniżej.

Jak już wiesz, tasak jest naprawdę ważny. Służy do modelowania najbardziej newralgicznych miejsc na szablonach. Przygotowany został tak, aby świetnie sprawdzał się przy konstrukcji paszek i główek rękawów w damskiej odzieży. I to są informacje, z którymi możemy przejść dalej.

 

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

 

Paszki damskie są inne, niż paszki męskie lub dziecięce.

Tasak jest cudownym przyborem kreślarskim. Ale gdy tylko do konstrukcji pcha się nieco mniejsza paszka w malutkich rozmiarach damskich, dodatkowo przygotowanych do bardzo rozciągliwych dzianin, tasak może być za duży. Spójrz teraz  na czerwony tasak oraz na ten pomarańczowy. Pomarańczowy jest mniejszy. Nadal jest tasakiem, ale nieco zeskalowanym. Przydałby się taki przy konstrukcji mniejszych paszek i mniejszych główek rękawów, prawda?

A jeśli pójdziemy dalej tym tropem i sięgniemy po malutkie rozmiary dziecięce, to może się okazać, że przydałby się jeszcze mniejszy tasak. Ten zielony kształt to znów pomniejszony tasak. Tak więc przydałby się trzy różne wielkości. Czerwony, pomarańczowy i zielony. Czerwony tasak jest standardowym elementem kompletu krzywików krawieckich dostępnych na papavero.pl. Wystarczy obejrzeć taki zestaw klikając na ten link. Ale pomarańczowy i zielony... to już zupełne inne historie. A do tego warto by pomyśleć o paszkach i główkach rękawów w męskich konstrukcjach... ale o tym za moment.

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

Kilka w jednym, stąd przydomek super.

Poniżej, na obu ilustracjach, pojawił się niebieski krzywik S. A teraz powiem Ci, jak powstał. Bo jeśli myślisz, że wykombinowałam go jakoś bez sensu, to grubo się mylisz. Krzywik S kryje w sobie kilka tasaków. I właśnie dlatego jest Super krzywikiem. Niesie w sobie krzywizny przydatne przy modelowaniu wielu rozmiarów paszek i wielu główek rękawów. Aby się o tym przekonać, spójrz jak powstał. 

Tworząc krzywik S chciałam, aby pojawił się na nim kształt nieco bardziej pękaty niż sam tasak. Właśnie po to, aby móc modelować paszki w dużych rozmiarach damskich oraz w tych męskich. Dlatego największy brzuszek tasaka został przeze mnie poszerzony w miejscu wskazanym przez strzałkę. Sprytne prawda?

A teraz zerknij na obrazek po prawej stronie. Brzuszek z pomarańczowego tasaka, który omówiłam już wyżej, pojawia się w górnej części krzywika S. Masz więc drugi tasak, nieco mniejszy od oryginału. To też sprytny zabieg pozwalający Ci korzystać z kolejnej pięknej krzywizny pochodzącej z tasaka w zupełnie innej skali. A to nie wszystko, został nam jeszcze zielony, najmniejszy tasak. Spróbuj samodzielnie odnaleźć go na krzywiku S. A ja za moment pokażę Ci to na kolejnej ilustracji.

Kliknij aby powiększyć

Najmniejszy tasak

A teraz spójrz, gdzie kryje się zielony tasak. W jego przypadku pokusiłam się o umieszczenie obu jego końców w krzywiku S. Na ilustracji po lewej stronie widzisz, że jego pękata część chowa się w dolnej części litery S. Po prawej stronie możesz zauważyć, że S chowa też węższą część tego zielonego tasaka. Tak więc najmniejszy tasak otrzymujesz niemal w całości. Wygodne, prawda?

Kliknij aby powiększyć

Tasak to gratis.

Jestem bardzo zadowolona z tego krzywika. Jest funkcjonalny. Zawiera w sobie kilka rozmiarów najważniejszego w konstrukcji odzieży krzywika. I chociaż powyższe rysunki pokazują, jak prosty i sprytny jest sposób jego przygotowania, to muszę Ci zdradzić, że bardzo długo nad nim pracowałam. Głowiłam się i kombinowałam aby przygotować i dostarczyć Ci fajne narzędzie do konstrukcji. I jestem pewna, że przyda Ci się nie raz. A jeśli masz na niego ochotę, to muszę Ci powiedzieć, że akurat ten krzywik jest bezcenny i nie można go kupić. Ale można dostać go gratis do jednego z pakietów zawierających książkę "Super T-shirt". Koniecznie zajrzyj na www.SuperT-shirt.pl aby się o tym przekonać.

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

Komentarze

aneta
#1 aneta 2020-01-21 12:06
na pierwszy rut oka , myślałam że to specjalny krzywik do konstr.koszulki bokserki :)