Na początku pasuje wszystko idealnie!

Spójrz na granatowy rysunek. Jest to forma T-shirta widoczna w oprogramowaniu do konstrukcji, którego używam każdego dnia. Liczby na poszczególnych krzywych, to ich długości. Spójrz na paszkę przodu, ma 21,61cm. Dokładnie tyle samo ma główka rękawa w przedniej jego części. Taka sama sytuacja znajduje się z tyłu. Paszka oraz odpowiadająca jej część główki są sobie równe i wynoszą 21,34cm.

Wyobraź sobie, że mierzysz koszulkę i ramię okazuje się za długie np. o 3 cm. Chcesz je po prostu skrócić. Na ramieniu zaznaczyłam właśnie te 3 cm z przodu i tyłu. I o tyle skorygowałam paszkę na obrazku po prawej stronie. Czerwona linia pokazuje, w jaki sposób skoryguję paszki. Skąd ta linia? Otóż na przymiarce sprawdziłam, gdzie powinna przebiegać i zgodnie z tą informacją wymodelowałam ją na formie. O tyle za chwilę pomniejszę formę przodu i tyłu rozcinając wzdłuż tych czerwonych linii. Ale zanim to zrobię, coś jeszcze Ci pokażę.

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

Zmiana wysokości paszki

Czy widzisz poziome linie przerywane na przodzie T-shirta? Obie przechodzą przez koniec ramienia. Jedna z nich przez koniec przed poprawkami. A druga przez koniec po poprawkach. Czy widzisz, że koniec ramienia przesunął się do góry? W moim przypadku aż o 1 cm. I chociaż nie narysowałam tych pomocniczych przerywanych linii na tyle koszulki, to chyba widzisz, że tam również koniec ramienia jest wyżej, niż na początku, prawda?

Nawet, jeśli nie potrafisz konstruować, to musisz wiedzieć, że wysokość główki rękawa uzależniona jest od wysokości paszki, do której ma być wszyta. Więc jeśli teraz zmieniłam wysokość paszki unosząc jej górny punkt do góry, to będę też starała się podnieść całą główkę. Oba elementy, główka i paszka, muszą być wyższe. To zapewni ich piękny wygląd na odzieży.

Kliknij aby powiększyć

Obcinam tył i przód zgodnie z czerwonymi liniami

Obcięłam tył i przód. Zgodnie z wcześniej narysowanymi czerwonymi liniami. Paszki są więc poprawione, rękaw jest nadal ten sam co na początku. Spójrz teraz na długości paszki przodu i główki w przedniej części. Jedno ma 22,58 cm drugie 21,61. I główka jest krótsza. No tak nie może być. Główka musi być równa paszce w przypadku T-shirta. Ta sama tragedia wydarzyła się z tyłu. Musimy to naprawić korygując rękaw.

 

Kliknij aby powiększyć

 

Głowa do góry!

W moim przypadku paszka podniosła się o 1 cm. Więc o tyle samo podniosłam główkę rękawa. Z pomocą krzywików krawieckich narysuj nową krzywiznę. Nie bój się, T-shirt nie zemści się bardzo, jeśli Twoja nowa krzywizna nie będzie idealna. Oceń na oko, czy jest ładna i śmiało przejdź do dalszej pracy.

Kliknij aby powiększyć

Znów sprawdzamy, co się stało z długościami

Po podniesieniu główki, nieco się wydłużyła. Jeśli jednak zerkniesz na przód i tył, okaże się, że nadal za mało. Główka jest za krótka. Z przodu o 0,48cm a z tyłu o 0,76cm. Czyli łącznie aż o 1,24 cm mam krótszą główkę od paszki. No to nie pozostaje mi nic innego, jak wydłużyć poszerzając nieco rękaw.

Kliknij aby powiększyć

Poszerzenie rękawa

Narysuj czerwoną pionową linię. Od nacinka na główce w dół. No dobra, jeśli zagubił Ci się nacinek, po prostu od czubka główki w dół, równolegle do nitki prostej. Rozetnij rękaw wzdłuż tej linii i rozszerz go o brakujący kawałek. Ja rozszerzyłam o 1,24cm. Połącz obie części rękawa (na środkowym obrazku są dwie czerwone krótkie linie łączące oba elementy). I gotowe, Twój rękaw widoczny jest na rysunku po prawej stronie.

Kliknij aby powiększyć

Znów sprawdzamy

Ostatni raz pokazuję Ci obrazek z optitexa. Tutaj widać, że odpowiednie długości są już sobie równe. Jedyna rzecz, jaka się tutaj stała to nacinek na główce rękawa. Po prostu odmierzyłam 22,58 na przodzie rękawa, czyli długość paszki przodu, i zaznaczyłam nacinek na główkę. Na koniec sprawdziłam, czy paszka tyłu i tył główki rękawa są sobie równe. I gotowe. Rękaw pięknie poszerzony.

Kliknij aby powiększyć

Zerknijmy na oba rękawy

Czarny to rękaw przed poprawkami. Czerwony to ten poprawiony. Piękne są, prawda? Nie bój się tych poprawek, na pewno dasz sobie radę.

Kliknij aby powiększyć