altInspiracja: Religia.

 Takie pytania zadajemy sobie widząc efekt połączenia mody z religią. Projektanci tacy jak Jean Paul Gaultier, Mcqueen,  artyści tacy jak Gaga czy Madonna, oni wszyscy bez skrupułów wykorzystują motywy religijne przy tworzeniu sztuki, mody muzyki. Nie chodzi jedynie o religię chrześcijańską i krzyże. Zainteresowaniem cieszą się również buddyzm, judaizm, czy religie pochodzące z czarnego lądu.

Inspiracja: Religia. Inspiracja: Religia.

Gdy widzimy suknię z krwawiącym sercem, białym gołębiem, okiem Boga to wywiera ona na nas duże wrażenie i wzbudza skrajne emocje, nie ważne czy dobre czy złe. Ważne jest to że dzieło nie pozostaje obojętne, czyli cel zostaje osiągnięty.

Madonna nosiła dość nie dawno kopertówkę Our Lord and Saviour z wężowej skóry z zapięciem w postaci Jezusa na krzyżu..........no i.....osiągnęła cel, mówiono o niej i o projektancie:)

Inspiracja: Religia.

Nie jestem stronniczy, nie mówię że to jest złe. Myślę że trzeba na to spojrzeć z dystansem i przymrużeniem oka. Jeśli takie dzieło nie profanuje czyjejś wiary, nie ośmiesza jej i nie deformuje to czemu nie? Sam często mam takie pomysły i nie uważam abym w ten sposób obrażał czyjąś religię....Religia chrześcijańska jest popularna i dlatego wykorzystanie wizerunku Jezusa czy krzyża budzi takie emocje. Po prostu wszyscy znamy te symbole, widzimy je w miejscach kultu i nie spodziewamy się widzieć ich na torebce czy w teledysku.
Jednak żyjemy w czasach gdy temat tabu praktycznie nie istnieje i religii też to dotyczy, trzeba się z tym pogodzić.

 Inspiracja: Religia. Inspiracja: Religia.

Jako ciekawostkę, powiem że za ok 2 tygodnie zobaczymy teledysk do singla Lady Gagi Judas gdzie artystka wcieli się w rolę
Marii Magdaleny....

          A tutaj piosenka o Judaszu do przesłuchania://www.youtube.com/watch?v=aAWpkZSCMXU

Komentarze

DeeDee68
#8 DeeDee68 2012-08-10 18:26
W pełni zgadzam się z pestką, Agą i marrgie. Wykorzystywanie symboli religijnych w ten sposób, to po prostu PROFANACJA!!!

I niech autor artykułu weźmie pod uwagę, że są tacy, których takie traktowanie chrześcijaństwa, bardzo boli
marrgie
#7 marrgie 2012-08-10 18:04
Nie do końca mogę się zgodzić z autorem artykułu. Owszem religia może być inspiracją - ileż pięknych witraży mamy w oknach kościołów lub obrazów czy rzeźb o tematyce religijnej. To można nazwać inspiracją religią. Ale wykorzystywanie symboli religijnych czy też jakichkolwiek nawiązań do religii w sposób wywołujący kontrowersje to już inna bajka.
Oceniając intencje takich "inspiracji" spojrzałabym na życie prywatne artysty. Zapewne wszyscy "inspirujący się" np. krzyżem są gorliwymi chrześcijanami... Nie? Cóż za zdziwienie... A teraz już bez ironii. Nierzadko te osoby są wręcz związane z ruchami satanistycznymi.

Na koniec refleksja... chyba nieco smutna... Żyd albo Muzułmanin nie pozwoliłby sobie na takie "inspiracje".
pestka
#6 pestka 2011-12-29 00:52
Autor nie tylko stwierdza fakt, że prowokacje religijne w sztuce istnieją, ale doszukuje się w nich czegoś głębszego oraz "wyższych odczuć". Jakie to mogą być wyższe odczucia? - nie pisze. A dla mnie obrażanie cudzej wiary, to odczucia niższe... zdecydowanie niższe.
Na jakiej podstawie zresztą pan Hubert formułuje tezę, że przywołane przez niego przykłady nie stanowią profanacji? Z czyjego punktu widzenia? Osób, które nie mają z religią do czynienia i dlatego nie mają o niej pojęcia? Jeśli ktoś nie wie, co to jest życie, to ma prawo zabić? A tego, który nie zna polskiego prawa, czy to prawo nie obowiązuje?
Logika wywodów w tym artykule jest poza tym porażająca; np.: "Religia chrześcijańska jest popularna i dlatego wykorzystanie wizerunku Jezusa czy krzyża budzi takie emocje". Jeśli będzie nas, chrześcijan, mniej, to już nie będzie budziło emocji? :cry: Dziwny jest ten świat.
4
imp18
#5 imp18 2011-12-27 21:29
Ale co jest ciężkiego w tym artykule? Stwierdzienie faktu, że takie rzeczy robią i robić będą?
Aga
#4 Aga 2011-12-27 19:43
Dla mnie artykuł też był ciężki i to jeszcze na Wielkanoc. Przykre to było :sad:
2
papavero
#3 papavero 2011-12-27 19:41
A na marginesie, autor artykułu zaznacza, iż nie jest gorącym zwolennikiem takich inspiracji, więc proszę go nie linczować ;-)
papavero
#2 papavero 2011-12-27 19:38
Komentarze zalogowanych użytkowników nie wymagają akceptacji, tak więc zachęcam do założenia konta. Co do poprzedniego komentarza i jego publikacji, to naprawdę sporadycznie zdarza się cenzura na papavero.pl i dotyczy ona brzydkiej reklamy, którą od czasu do czasu w różnych językach świata umieszczają różni ludzie i wstrętne spamerskie automaty. Innych komentarzy nie cenzurujemy... a Twój gdzieś musiał się zgubić po drodze na nasz portal, bo go nie widać u nas :)
-1
pestka
#1 pestka 2011-12-27 17:18
Napisałam spokojny komentarz do tego tekstu, ale nie został zamieszczony. Widzę, że pod tym artykułem nie przepuściliście żadnego komentarza. Jeśli nie chcecie dopuścić do głosu obrońców wartości, to może nie publikujcie także tych, którzy ich obrażają?