W naszej pracowni przygotowuje się pojedyńcze egzemplarze lub bardzo krótkie serie odzieży. W związku z tym stół do krojenia został przygotowany w bardzo specyficzny sposób. Przede wszystkim spełnia on wymagania pracowników oraz jest dostosowany do potrzeb produkcyjnych. Takiego stołu nie znajdziecie w miejscu, gdzie dziennie szyje się tysiące jednakowych bluzek, gdyż byłby tam nieodpowiedni, jednak na Wasze potrzeby może okazać się stołem idealnym.

Rozmiar blatu. Planując budowę stołu, który wykonany został dla nas na zamówienie przez zdolnego rzemieślnika najważniejszym etapem było jego prawidłowe zaprojektowanie. Nie zgodziliśmy się na to, aby był to gotowiec, gdyż potrzebowaliśmy stołu skrojonego na naszą miarę. Przy rozmiarze blatu najważniejszy głos miały nasze krawcowe. Swoje wymagania określiły jednym, najważniejszym zdaniem: "Chcemy, aby krojąc suknię ze skosu wszystkie części wykroju można było zmieścić na rozłożonej tkaninie". I to wystarczyło aby określić jego wielkość. Szerokość tkanin z których szyjemy to zazwyczaj maksymalnie 150cm. Nasz stół jest więc od nich nieco szerszy i ma 160 cm. Aby wyznaczyć jego długość otworzyliśmy szablon bardzo  długiej szerokiej sukni krojonej ze skosu i obliczyliśmy zużycie materiału na ten model. W rezultacie tych rozważań nasz stół ma długość 280 cm. Na zdjęciu poniżej widać szerokość naszego stołu.

Nie opisałam procesu projektowania naszego stołu po to, aby Wam wmówić, że jest to najlepszy rozmiar ze wszystkich możliwych. Chciałabym Wam uświadomić, że powinniście sami przemyśleć, jaki stół jest Wam potrzebny. W naszej pracowni bardzo często szyte są suknie wieczorowe stąd taki rozmiar. Do większości pozostałych damskich ciuszków jest on za duży, jednak to nie jest przeszkodą do ich wygodnego krojenia. Wiele z Was nie znajdzie tak dużego kawałka przestrzeni w domu, aby sprezentować sobie tak duży stół do krojenia ciuszków, dlatego powinniście zaplanować go w miarę własnych potrzeb i możliwości. Przemyślcie na co najczęściej będziecie go używać. Jaki rozmiar będzie najbardziej satysfakcjonujący. Możecie do tego wykorzystać nasze wykroje do pobrania, gdzie znajdziecie zużycie materiałów na poszczególne modele.

Konstrukcja blatu. Uznaliśmy, że nie wystarczy położyć blatu w znaczeniu, jaki proponują nam sklepy meblowe. Takie rozwiązanie jest nieadekwatne do naszych potrzeb. Nasz blat został więc przygotowany na podstawie wymagań naszych krawcowych, które zgłosiły czego dokładnie oczekują i co ich irytuje przy krojeniu tkanin we wzorcowniach. Wysłuchaliśmy listy skarg i wniosków i powstał nasz filcowy blat. Oczywiście musiał być sztywny jak zwykły blat, dlatego jego pierwsza warstwa to zwykła płyta osb. Tania, trwała, twarda, wodoodporna. Druga warstwa to filc techniczny grubości około 2 cm. Trzecia warstwa to tkanina, która zabezpiecza filc oraz powoduje, iż stół jest estetyczny. Poniżej schemat przekroju naszego blatu.

Wysokość stołu.  Tutaj warto wykorzystać lata doświadczeń producentów takich stołów. Sprawdźcie, nawet w ofertach internetowych dla profesjonalnych szwalni, jaka wysokość stołu jest proponowana. Mniej więcej będzie to wysokość Waszego stołu. Tak właśnie postąpiliśmy przy produkcji naszego egzemplarza. Poszperaliśmy nieco w necie i postanowiliśmy, że mniej więcej wysokość naszego stołu będzie wynosiła 90cm. Mogliśmy pozwolić sobie na stwierdzenie mniej więcej, dlatego, że nogi w naszym stole są regulowane i pomiędzy jego najniższym a najwyższym położeniem jest aż 12 cm. W chwili obecnej krawcowe dla własnej wygody ustawiły go na wysokość 93 cm. Jest im tak wygodnie i wybrały taką wysokość poprzez metodę prób i błędów. W każdej chwili mogą go jednak obniżyć lub podwyższyć.

Nie oczekuję, iż przygotujecie na potrzeby domowe regulowane stoły. Jednak pamiętajcie, iż kilka centymetrów za dużo lub za mało może spowodować, iż stół będzie niewygodny w ciągłym użyciu. Jeśli krojenie nie zajmuje Wam większości dnia, pamiętajcie iż powinien on mieć około 90 cm wysokości.

Konstrukcja stołu. Najważniejsze aby był stabilny. Nasz wykonany został ze stali, jego wielkość zmusiła nas do zespawania gotowych elementów na miejscu, gdyż przez drzwi pracowni niestety nie dalibyśmy radę wnieść całego gotowego. Jest ciężki i masywny, przez co wygodny i pewny. Pod blatem znajdują się półki, na które w razie potrzeby krawcowe mogą sobie coś odłożyć a akcesoria wykorzystywane do krojenia mieć zawsze pod ręką.

Jeśli przygotowujecie swój stół na potrzeby domowe, pamiętajcie, aby był stabilny. Nie wykorzystujcie do tego ławy lub stolika który się trzęsie, gdyż będzie Wam niewygodnie pracować.

Nasza rada na stół domowy. Wiemy, iż ciężko wstawić w mieszkaniu tak wielki mebel. Szczególnie, gdy szycie jest pasją a nie zawodem. Dlatego polecamy wykonanie tylko i wyłącznie blatu według naszych wskazówek. Taki gotowy blat, obity tkaniną z każdej strony, będzie idealnym rozwiązaniem do krojenia. Wystarczy położyć go na czas pracy na zwykłym kuchennym stole. A gdy nie jest potrzebny możesz schować go po prostu za szafą lub pod łóżkiem. Jedna z naszych krawcowych przygotowała sobie taki blat obity ozdobną tkaniną. Przez cały dzień udaje wielki obraz nad łóżkiem w sypialni a w razie potrzeby rusza z nim do kuchni i wykorzystuje w celach krawieckich. Tylko od Was zależy jakie dogodne miejsce dla niego znajdziecie.

Zalety naszego stołu. Jest duży i wygodny jednak największa zaletą są materiały wybrane na blat. Do stołu można przypiąć szpilkami szablon wraz z tkaniną wbijając je pionowo. Dzięki temu nie przesuwamy tkaniny względem szablonu. Spójrzcie na poniższe zdjęcia, które ilustrują powyższą cechę stołu.

Bez problemu możesz wycinać części z tkaniny. Czym więcej wykorzystasz szpilek tym bardziej będziesz pewna, iż nic nigdzie sie nie przesunie. Wypróbuj nasz sposób, gorąco go polecamy.

Komentarze

papavero
#26 papavero 2018-01-02 13:32
Cytuję lukaszpiekarski:
A czy zamiast filcu można użyć styropianu? Takiego bardziej zbitego? Myślicie że będzie to dobry pomysł?

Nie skruszy się od ciągłego wbijania szpilek?
lukaszpiekarski
#25 lukaszpiekarski 2018-01-02 12:59
A czy zamiast filcu można użyć styropianu? Takiego bardziej zbitego? Myślicie że będzie to dobry pomysł?
-1
papavero
#24 papavero 2017-11-15 11:25
Aksamit? Tam nie ma aksamitu. I zdjęcia stołu są sprzed lat 10-ciu, tylko to na samej górze jest dzisiejsze :-) Nawet, gdyby tam był aksamit, to raczej nie pamiętałabym skąd on był... chociaż pamiętam, skąd była czerwona tkanina, z Zielińskiego we Wrocławiu. :-)
Silberdora
#23 Silberdora 2017-11-15 11:18
@Papavero:
Pytanie spoza konkursu, na zdjęciu stołu zauważyłam aksamit. Jestem obecnie na etapie poszukiwania tkaniny aksamitnej/welurowej na sukienkę. Można zapytać gdzie tę tkaninę zakupiono i jaki ma skład?
Przyszedł do mnie wczoraj welur elastyczny poliestrowy, ale świeci się jak satyna i w ogóle mi się nie podoba. A aksamit z bawełny 100% odpada, bo jest za sztywny i ciężki
FF
#22 FF 2017-11-14 22:19
Cytuję Aleksandra:
Cytuję FF:
@Aleksandra, dzięki za podpowiedź. Mam wprawdzie maty do krojenia i nóż krążkowy, które bardzo ułatwiają sprawę, ale szpilki w to nie wchodzą, więc z ciekawości wypróbuję piankę.

Na pewno nożem krążkowym nie da się na tym kroić.
Płyty ( pianki) polietylenowe to takie http://sklep.mazop.pl./pianka-polietylenowa

Wiem, wiem, ale jeśli nie musiałabym się tarzać po podłodze, tylko mogłabym wygodnie kroić na stole, to chyba wszystkie części ciała by mi podziękowały za powrót do nożyc (no, może poza prawą ręką).
Aleksandra
#21 Aleksandra 2017-11-14 17:11
Cytuję FF:
@Aleksandra, dzięki za podpowiedź. Mam wprawdzie maty do krojenia i nóż krążkowy, które bardzo ułatwiają sprawę, ale szpilki w to nie wchodzą, więc z ciekawości wypróbuję piankę.

Na pewno nożem krążkowym nie da się na tym kroić.
Płyty ( pianki) polietylenowe to takie http://sklep.mazop.pl./pianka-polietylenowa
FF
#20 FF 2017-11-14 12:05
@Aleksandra, dzięki za podpowiedź. Mam wprawdzie maty do krojenia i nóż krążkowy, które bardzo ułatwiają sprawę, ale szpilki w to nie wchodzą, więc z ciekawości wypróbuję piankę.
papavero
#19 papavero 2017-11-14 10:31
Cytuję anetdb:
Ja ze wzgledu na małą powierzchnie ,kroje na podłodze z której po zakonczonej pracy ledwo wstaje

@anetdb to bardzo niewygodne. Wiem, kroiłam tak na początku nauki. Nawet jedna rzecz daje popalić.
Aleksandra
#18 Aleksandra 2017-11-14 09:56
Płyty polietylenowe są białe i kolorowe i w różnych wymiarach, a kosztują grosze.
Aleksandra
#17 Aleksandra 2017-11-14 09:53
Na moim stole leży płyta polietylenowa gr 2,5 cm. Doskonale się sprawdza przy wbijaniu szpilek. Dziury nie zostają , a grubość płyty pozwala
na wbijanie " do dna" krótkich szpilek. W ten sposób mogę zaznaczać zaszewki zdejmując ze szpilek wykrój. Wbite do samej główki szpilki
nie przeszkadzają przy rysowaniu nowej formy na podstawie bazy.