W naszych wykrojach podajemy wystarczającą ilość materiału, którą bezpiecznie można nabyć w sklepie i bez obaw wystarczy na dany model. I tak na przykład na spodnie podstawowe, których wykrój prezentowaliśmy w tym miejscu, potrzeba 150 cm tkaniny o szerokości również 150 cm. Długość ta została podana orientacyjnie dla wszystkich rozmiarów od 32 do 44 Jeśli się zastosujesz do tej wskazówki oraz proponowanego układu szablonu na tkaninie, na pewno uszyjesz piękne spodnie. Oto układ na tkaninie z wykorzystaniem rozmiaru 44.

Jeśli jednak nosisz rozmiar 32 oczywiste jesto to, iż może udać się wyciąć spodnie z krótszego kawałka. Nie przy wszystkich modelach się to sprawdzi, ale w przypadku wybranych spodni tak. Spójrz na poniższy obrazek, granatowe części to rozmiar 32, czarne to rozmiar 44. Jak widać gołym okiem, szablon w rozmiarze 32 można ułożyć bardziej optymalnie. Do tego rozmiaru wystarczy zakupić jedynie 130 cm tkaniny, czyli aż o 20 cm mniej.

Wróćmy do naszego rozmiaru 44, gdyż na jego przykładzie będziemy dzisiaj pokazywać różnice w ilości niezbędnej tkaniny na spodnie. Ilość niezbędnej tkaniny podawana jest również z uwzględnieniem, iż zakupisz tkaninę o szerokości 150 cm. W sklepie znajdziesz jednak belki o innych szerokościach. Ile więc kupić tkaniny jeśli znajdziemy materiał o szerokości np. 140 lub 160 cm? Różnica jest niby niewielka, ale zobacz jak bardzo wpływa to na nasz wykrój. Pierwszy obrazek pokazuje nam tkaninę o szerokości 160 cm. Te dodatkowe 10 cm w stosunku do tkaniny o szerokości 150 cm pozwala nam ułożyć części spodni obok siebie, a co za tym idzie kupić jedynie 135 cm tkaniny. Drugi obrazek pokazuje nam ułożenie na tkaninie o szerokości 140 cm. Aby skroić na nim spodnie w tym samym rozmiarze potrzebujemy aż 210 cm. Znaczna różnica, nieprawdaż?

 

Nie zawsze jest tak, iż możemy sobie ułożyć szablon na tkaninie jak nam się podoba. Jeśli wybierzemy coś z powtarzającym się wzorem, należy uwzględnić raport wzoru przy kupnie tkaniny. Oto Jak najprościej mogę Wam to wytłumaczyć. Wyobraźcie sobie, że nasza tkanina, o szerokości 150 cm ma co 100 cm ozdobny granatowy pasek, który przebiega w poprzek tkaniny. Gdybyśmy położyli na niej szablon dokładnie tak, jak przedstawiamy to w artykule z wykrojem, granatowy pasek pojawiłby się z tyłu poniżej linii bioder natomiast z przodu gdzieś pod kolanami. Dodatkowo na paskach też w przypadkowych miejscach mielibyśmy nasz granat.

Jasne jest już to, dlaczego raport wzoru należy uwzględnić. Ile jednak tkaniny należy kupić w naszym przypadku? Po pierwsze powinniśy przemyśleć, gdzie chcemy mieć ten ozdobny pas. Załóżmy, że chcemy aby wypadł dokładnie na wysokości kolan. To determinuje ułożenie szablonu na tkaninie w konkretny sposób. Trudno jest jednak przewidzieć, ile tkaniny powinniśmy nabyć. To zależy bowiem od tego, jak w danym sklepie ucięty został materiał poprzedniemu klientowi. Może się bowiem zdarzyć, iż sprzedawca bedzie chciał sprzedawać kawałki uwzględniające pełne raporty wzoru lub tnie gdziekolwiek. W tym przypadku najlepiej zabrać ze sobą szablon do sklepu.

 

Jeśli wybieramy się na konkretne zakupy, po tkaninę na wybrany wcześniej model, warto wyciąć wcześniej szablon, ułożyć go na innym kawałku tkaniny lub po prostu na stole w wyznaczonym prostokącie o zadanej szerokości i sprawdzić jaki dokładnie kawałek, a raczej jaka długość tkaniny jest nam niezbędna. Bardzo często zaoszczędzi nam to niepotrzebnie wydanych środków a w szafie skrawków materiału, których szkoda wyrzucić a tak naprawdę nie ma co znimi później zrobić. Lepiej kupić dodatkową szpulkę nici i guziki do naszych nowych spodni, sukienki lub koszuli.

Komentarze

papavero
#1 papavero 2017-11-28 09:04
Z serii przypomnień zużycie tkaniny. W tabeli zużycia pojawia się informacja dotycząca materiału o konkretnej szerokości, bez charakterystycznych wzorów. A przecież one mają wpływ. I to istotny. Warto wiedzieć jaki.