Czym jest sztruks?  Prążkowana tkanina bawełniana, rzadziej wełniana, z której szyje się spodnie, marynarki i inne części garderoby.   Dostępny na naszym rynku sztruks najczęściej jest bawełniany, bawełniano-poliestrowy lub z włókna wiskozowego.

Co ważne jest przed krojeniem? Zdekatyzuj cały kupon materiału, który zakupiłaś. Oszczędzi Ci to niemiłych niespodzianek, których nikt nie lubi. Tkanina ta, jak większość tkanin bawełnianych kurczy się bowiem w wyniku spotkania z wodą. Jeśli możesz wypierz cały kawałek jeszcze przed skrojeniem lub wyprasuj go żelazkiem z dużą ilością pary. W naszej pracowni korzystamy z profesjonalnych stołów prasowalniczych, które dają dużo pary przy prasowaniu i korzystamy właśnie z tego sposobu na zdekatyzowanie tkanin, które tego wymagają.

Krojenie. Rzecz najważniejsza przy sztruksie to prawidłowe ułożenie szablonu na tkaninie. Należy pamiętać o tym, iż znaczenie w tym przypadku ma kierunek ułożenia nitki prostej. Najbardziej obrazowo mówiąc, korzystając z papaverowych szablonów, zadbaj o to, aby strzałka oznaczająca nitkę prostą skierowana była, na wszystkich częściach, w jedną stronę.  Pamiętaj, iż musisz mieć dobrze przygotowane nożyce, niech będą naprawdę ostre i mocne.

Nici. Możesz  użyć uniwersalnych nici poliestrowych, jednak do stębnówek musisz zakupić dużo grubsze nici, aby były one dobrze widoczne.  Na szczęście nasze pasmanterie posiadają duży ich wybór i na pewno znajdziesz jakiś piękny kolor do stębnowania swoich sztruksowych ubrań.

 

Jak prać? Sztruks można prać w pralce. Kupując ubrania sztruksowe zwróć uwagę w jakiej temperaturze zaleca prać je producent. Szczególnie przestrzegaj maksymalnej temperatury wody i zawsze pierz ubrania przewrócone na lewą stronę. Ochroni to delikatne "włochate" włókna, które oprócz wysokiej temperatury nie lubią też zbytnio wirowania i suszarek bębnowych. Piorąc ręcznie staraj się nie trzeć brutalnie materiału. Po wyjęciu z pralki lub po praniu ręcznym należy strzepnąć i wygładzić włókna a następnie suszyć rozwieszone ubrania. Bardzo ciężko pozbyć się wgnieceń na tej tkaninie, więc klamerki do suszenia bielizny powinny być przypinane w niewidocznych miejscach.

Jak dbać? Starannie wysuszony sztruks nie wymaga prasowania. Jeśli jednak musisz potraktować go żelazkiem zwilż go wcześniej i prasuj w niskiej temperaturze na lewje stronie zgodnie z włosem. Postaraj się również o dobre miejsce w szafie. Nie kładź go na półce, pozwól mu wisieć na wieszaku, dłużej zachowa swoją świetność.

 

Prążki.  Sztruks to tkanina o trójkrotnym systemie włókien. Trzecie włókno tworzy małe rowki, które nacięte nadają odpowiedniego wyglądu. Na podstawie szerokości prążków rozróżnia się sztruks z drobnym prążkiem oraz sztruks z grubym prążkiem.

100% (1 głos)
11564 wyświetlenia

Komentarze

lefcio
#2 lefcio 2016-06-16 19:40
Nigdy się głębiej nad tym nie zastanawiałam. Na ten artykuł dopiero teraz trafiłam, ale dobrze że jeszcze przed sporzytkowaniem papaverowego sztruksu.
katkos123
#1 katkos123 2016-04-02 16:44
Juz sie mialam zabierac z krojenie wypranego sztruksu. Ale natchnieta tym artykulem - jeszcze go dodatkowo potraktuje zelazkiem z wyprasuje z duza iloscia pary.