I wcale nie pytam o to, czy macie posprzątane w każdym kącie, gdyż nie to powinno być najważniejsze podczas świąt. Nie wnikam też, ile upiekliście ciast i czy pierogów wystarczy dla każdego. Dla mnie najważniejszym pytaniem jest to, czy znaleźliście czas na stworzenie magicznego świątecznego nastroju. Czy zadbaliście o najmłodszych i o to, aby poznali czym kiedyś były te dni, zanim jeszcze świat je skomercjalizował? Tak więc kto przygotował świąteczne pierniczki, choinkowe ozdoby lub małą szopkę wigilijną proszę o podniesienie ręki i przyciśnięcie przycisku... a jeśli ktoś nie miał na to czasu, to przypominam, iż to ważniejsze niż jakikolwiek drogi modny prezent. 

Jeśli więc w tym roku nie mieliście jeszcze okazji przygotować czegoś takiego własnoręcznie lub z pomocą najmłodszych domowników mam dla Was wspomnienie mojej choinki z dzieciństwa. Ubieraliśmy ją zawsze 24 grudnia. Tata przygotowywał choinkę i zawieszał na niej światełka. Reszta była moja i Miśka, który z racji tego, iż jest młodszym bratem, ufał moim wrodzonym zdolnościom dekoratorskim. Tak więc wieszaliśmy wszystkie choinkowe ozdoby specjalnym systemem, który dziś nazwałabym zupełnie losowym wybieraniem gałązek. A wieszaliśmy w większości ozdoby przygotowane samodzielnie. Jedną z nich, były papierowe choinki, których wykonanie z przyjemnością dziś sobie przypomniałam a Wam pokażę. Oto krótka i prosta instrukcja.

 

Lista zakupów jest niezbyt długa. Kolorowa gruba kartka brystolu, nożyczki, cyrkiel i ołówek, kątomierz. Śnieg, który w dniu dzisiejszym zastąpił mi klej i watę z dzieciństwa.

Na kartce rysujemy cztery okręgi o promieniach: 2, 3, 4 i 5cm.

Wycinamy nasze koła i od razu znaczymy na nich miejsca, w których będziemy je zaginać. Na każdym kole potrzebujemy więc 3 średnice tak jak poniżej.

Poniższy obrazek ilustruje kolejne kroki zaginania każdego kółka. Czyli na początek na pół, potem raz jeszcze na pół a na koniec wzdłuż przerywanej linii.

W rezultacie otrzymamy cztery, różnej wielkości poniższe elementy.

Już możemy złożyć naszą choinkę. Wystarczy poukładać elementy na sobie.

Rozkładamy naszą choinkę na części i układamy na czymś, co nie ucierpi przy zdobieniu sztucznym śniegiem.

Ozdabiamy według uznania i czekamy aż nasz śnieg wyschnie.

Składamy i otrzymujemy taką oto prostą świąteczną ozdobę. Moje zostały nabite na długą wykałaczkę. Można je również zawiesić na sznureczek i umieścić na choince.

 

Dla mnie te ozdoby i wspólne ich przygotowywanie z bratem było najważniejszą częścią świąt, dlatego właśnie takiej ciepłej i fantastycznej atmosfery Wam życzę. Tak więc nie drogich prezentów i nietrafionych podarków a cudownych chwil z najbliższymi osobami zarówno przy świątecznym stole jak i podczas świątecznych przygotowań. 

Pozdrawiam Was wszystkich moi drodzy, Agnieszka Tylak wraz całą papaverową ekipą.

 

 

100% (0 głosów)
4430 wyświetleń

Komentarze

Kora
#13 Kora 2011-12-25 00:14
Administracji i załodze portalu www.papavero.pl a także wszystkim jego użytkowniczkom i sympatykom - życzę zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia,
pełnych wiary, miłości i nadziei,
spędzanych w gronie rodzinnym i
wśród przyjaciół
a także niezapomnianych prezentów
pod choinką -.
imp18
#12 imp18 2011-12-24 14:08
No to i ja się przyłączę do życzeń :) Zarówno dla papavero jak i wszystkich szyjących :) Żeby wszyscy spędzili miło te święta, na stole mieli tylko najsmaczniejsze potrawy oraz żeby wszystkie prezenty okazały się "trafione" :D
Susanna
#11 Susanna 2011-12-24 13:56
Całemu zespołowi Papavero życzę zdrowych, pogodnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia :) Miłości, rodzinnego ciepła, pięknych prezentów :)
Joaśka
#10 Joaśka 2011-12-23 08:49
Z okazji Świąt życzę wszystkim Papaverowiczkom radości i spokoju a w prezencie dla Was bombka ,zrobiona przeze mnie i córkę
igiełka22
#9 igiełka22 2011-12-22 19:12
z okazji ŚWIĄT życzę WSZYSTKIM radosnych i spokojnych chwil rodzinnych, a choinki są śliczne,zaraz poproszę dzieci o ich zrobienie :-)
jusik
#8 jusik 2011-12-22 15:54
zapomniałam dodać, że choinki są super, już kilka stoi na moim biurku :-) prawdę mówiąc nie znałam takich choinek, w dekoracjach świątecznych specjalizowałam się głównie w robieniu łańcuchów i gwiazdek z pasków :lol:
jusik
#7 jusik 2011-12-22 15:49
Witam, być może dopiero po świętach będę mogła zajrzeć do Was na dłuższą chwilę więc już dziś życzę zarówno Ekipie Papavero jak i wszystkim Papaverowiczkom wszystkiego najlepszego z okazji Świąt, dużo radości oraz cudownej rodzinnej atmosfery. A Papavero dodatkowo życzę samych kreatywnych pomysłów na superowe wykroje :lol:
illa
#6 illa 2011-12-22 15:41
Korzystając z okazji życzę wszystkim Wesolych Świąt. Spokojnyh i radosnych !!!!
agataa
#5 agataa 2011-12-22 15:07
Ja co roku robię sobie jakieś dekoracje na choinkę do swojego pokoju. Prócz tego obowiązkowo 3 stroiki świąteczne - do kuchni, salonu i gościnnego. A pierniczki i duże ciasto piernikowe było w moim domu od zawsze. Tylko od kilku lat ja zajęłam się ich wypiekiem, mama stwierdziła, że mi lepsze wychodzą, choć ja tam różnicy nie widzę. I już po upieczeniu całej góry pierniczków cały dzień z lukrem, pisakami, posypką, uwielbiam te chwile :)

Wesołych Świąt wszystkim!
Aga
#4 Aga 2011-12-22 15:03
Super choinki i takie matematyczne.
Wiele radości na święta, Agnieszko!