Ten artykuł przygotowany został przez dwie nasze papaverowiczki. Katarzyna podpowiedziała Imp18 jak sobie z tym poradzić. Dzięki nim możecie zobaczyć obie relacje z naprawy tego defektu w koszuli. Na początek zdjęcia Imp18 oczywiście wraz z opisem. Zaczynamy od zdjęcia, które ukazuje koszulę przed i po poprawce. Widać niedopasowane cięcie do konkretnej sylwetki po lewej oraz pięknie poprawione po prawej.

Przykładamy wykrój od góry papieru i zaznaczamy sobie linię talii, rysujemy na tej wysokości linię prostą (foto 1, 2)

Odrysowujemy część wykroju (czarny obrys) oraz zaznaczamy (przy pomocy długiej linijki) linię przebiegającą pionowo zgodnie z nitką prostą. (foto 3 i 4)

Obniżamy wykrój trzymając się pionowej linii (znaczniki talii powinny być równolegle do linii poziomej) i odrysowujemy część zaznaczoną na niebiesko (ja zrobiłam to na oko, ale zapewne można wyliczyć o ile trzeba obniżyć wykrój) (foto 5)

Zdejmujemy wykrój i uzupełniamy brakujące linie – zielony obrys (foto 6)

A oto co otrzymała Imp18 od Katarzyny, czyli wskazówki z których skorzystała i poprawiła szablon dopasowując go do własnej sylwetki. Tak więc raz jeszcze ten sam problem przeanalizowany przez Katarzynę.

 

Ponieważ szczyt biustu w gotowych wykrojach odbiegał od realnego położenia stąd moje kombinacje (jeszcze przedkursowe) skorygowania tej rozbieżności.
Szczyt biustu w realu wypadał 2 cm poniżej wykrojowego.
Na wykrojach Papavero mamy zaznaczoną talię i biodra. Na kartce papieru rysujemy dwie proste równolegle w odległości równej odległości długości od talii do bioder.
I na tej kartce układamy szablon tak aby linia bioder i talii na szablonie zgadzała się z liniami na kartce.
Przerysowujemy część szablonu od strony pachy i boku.

Następnie szablon przesuwamy ( równolegle w dół) tak aby wierzchołek piersi na szablonie ułożyć tak jak jest w realu. No i odrysowujemy część szablonu od strony środka.
Te narysowane linie równoległe sprawiają że nie pokręcimy długości boków,pach i nie musimy korygować tyłu, bo boki przodu i tyłu pozostaną takie same.
Teraz po kursie konstrukcji ,wyrysowuję linie bioder,talii, oddalone od siebie -wg wzorów i wierzchołek piersi na szablonie przykładam do wierzchołka piersi na konstrukcji .
Wrzucam dwa zdjęcia ,jakby coś było niejasnego to proszę pytajcie.Postaram się odpowiedzieć.A Papavero nie krzycz głośno bo to na pewno nie jest prawidłowo konstrukcyjnie.Ale co widać po kadłubku imp 18- skuteczne.

Tak więc jeśli macie taki sam problem, warto przestudiować powyższe bardzo proste i przejrzyste porady dziewczyn i skorygować szablony na swoje potrzeby. Oto raz jeszcze przedstawiamy efekty ich pracy.

Na koniec papaverowe uwagi: To jest bardzo dobry sposób na poprawienie widocznego błędu. Dziewczyny wykonały to prawidłowo. Niestety biusty mamy na różnych wysokościach a czym bardziej dopasowane rzeczy, tym bardziej widać, że coś jest nie tak. Dlatego warto przeczytać uważnie, nauczyć się i wykonać poprawki już na szablonie, bo jeśli się przyjrzeć obrazkom dokładnie, to jeśli wytniemy boczek z tkaniny, to niestety poprawić sie go już nie da.

Jest tylko jedna sprawa, o której dziewczyny nie napisały. Po korekcie boczka należy zmierzyć zarówno stary jak i nowy (poprawiony) element i sprawdzić, czy przypadkiem nie zmieniła się długość linii, która ma zostać zszyta ze środkiem przodu. Jeśli się coś zmieniło, a bywa tak często, to należy wydłużyć lub skrócić, w zależności od tego co stało się z boczkiem, środek przodu. Wydłużamy/skracamy dokładnie o wartość, o którą zmienił się boczek.

Komentarze

lefcio
#34 lefcio 2017-01-03 08:13
Materiał już do mnie idzie, jeszcze tylko dekatyzacja i biorę się za szycie. Wersja próbno-robocza raczej nie nadaje się do pokazania.
Niteczka82
#33 Niteczka82 2017-01-03 06:53
Cytuję lefcio:
A ja pół dnia dziś zastanawiałam się jak poprawić szablon, żeby pasowała na moje "niskie osadzenie" i znalazłam. Na Papavero jest wszystko, tylko trzeba dobrze poszukać.

No to się pochwal sukienką :)
lefcio
#32 lefcio 2017-01-02 22:56
A ja pół dnia dziś zastanawiałam się jak poprawić szablon, żeby pasowała na moje "niskie osadzenie" i znalazłam. Na Papavero jest wszystko, tylko trzeba dobrze poszukać.
helene h
#31 helene h 2013-07-20 16:45
a gdybym chciala zmniejszyc to diustowe wypuklenie to gdzie mam modyfikowac ten srodek przodu?
lizawieta
#30 lizawieta 2013-03-22 22:10
Oczywiście chciałam powiedzieć: - "coś podobnego w poziomie..."
lizawieta
#29 lizawieta 2013-03-22 22:09
Świetny artykuł, fajne, czytelne, pomocne instrukcje. Marzy mi się podobny o poprawianiu takiego właśnie wykroju z cięciem francuskim na superbiuściaste - czyli coś w poziomie; bo sama próbuję i jakoś średnio mi wychodzi...;-)
wojkam5
#28 wojkam5 2012-05-06 14:30
A ja mam pytanie o korektę długości linii przodu - jeśli linia boczku się wydłużyła to czy wydłużenie części środkowej polega na zrobieniu głębszego wcięcia czy po prostu w dół - dłużej o różnicę? I jeszcze czy jest jakiś klucz na wyznaczenie nacinków?
imp18
#27 imp18 2012-03-13 20:40
Cytuję Myza83:
Cytuję imp18:
A próbowałaś biubiu ? ale oczywiście lepiej uszyć :P Wzrost to pewnie problem bo większość rozmiarówek jest na niższe osoby.

Nie prawda, jestem niską osobą i jak dotąd wszystkie ubrania są na osoby wysokie (pow 160cm). Przy moim 158cm muszę nawet żakiety skracać na linii pasa, bo jest "za dużo" tkaniny.


standardowo szyje się na 168 ... jeżeli pamiętam coś z matmy jeszcze to jest to mniej niż 182 :)
Liliana
#26 Liliana 2012-03-12 19:25
Hej ! czy ten sposób da się też zastosować do tej sukienki? www.papavero.pl/wykroje-do-pobrania/561-gotowy-wykroj-fioletowa-sukienka-z-marszczeniami-.html
1
Myza83
#25 Myza83 2012-02-22 22:23
Cytuję imp18:
A próbowałaś biubiu ? ale oczywiście lepiej uszyć :P Wzrost to pewnie problem bo większość rozmiarówek jest na niższe osoby.

Nie prawda, jestem niską osobą i jak dotąd wszystkie ubrania są na osoby wysokie (pow 160cm). Przy moim 158cm muszę nawet żakiety skracać na linii pasa, bo jest "za dużo" tkaniny.