Szablon. Przygotowałam szablon - wydrukowałam odpowiedni rozmiar ze strony Papavero, odcięłam na każdej stronie dolny i prawy margines, następnie posklejałam kolejne strony według numeracji. Dzięki naniesionym na wykrój kratkom było to dziecinnie łatwe:)

alt

Krojenie. Wykroiłam poszczególne części bluzki dokładnie wzdłuż brzegów szablonu.

alt

Nacinki. Krojąc poszczególne elementy nacięłam brzegi w miejscach zaznaczonych na wykroju poprzecznymi kreseczkami. Ułatwia to dopilnowanie, by tkanina nie przesuwała nam się na szwie podczas szycia.

alt

Szycie bluzki. Przeszyłam zaszewki na przedzie bluzki, środkowy szew tyły, następnie szwy ramion i dół szwów bocznych.

alt

Okleiłam fizeliną obłożenia. Destiny okleiła obłożenia. Wygodniej jest przykleić fizelinę do kawałka tkaniny a następnie wyciąć obłożenia z tak przygotowanego kawałka.

alt

Obszywanie rękawka.  Wykończyłam rękawek wykorzystując metodę polecaną przez Papavero do szycia szali i apaszek. Przyznam, że metoda bardzo mi się spodobała, rozwiązała mój odwieczny problem podszywania cienkich i delikatnych tkanin. Sposób wykonania można znaleźć z papaverowej notce: //papavero.pl/szycie-jest-proste/66-najprostsza-robotka-pocztkujcej-krawcowej.html
W ten sam sposób wykończyłam dół bluzeczki.

alt

Gotowy element fantazyjnego rękawka:)

alt

 

Marszczenie rękawka. Przeszyłam wykończony na gotowo rękawek przez środek szwem prostym o największej długości. Takie ustawienie ściegu sprawia, że pociągając ja jedną z nitek łatwo jest umarszczyć element do pożądanego efektu.

alt

Marszczenie rękawka cz. 2. Przeszyłam marszczenie na stałe, gdy efekt był już dla mnie zadowalający:)

alt

Obłożenie dekoltu i pach. Zszyłam szwy na ramionach i tyle obłożenia, rozprasowałam je. Podobnie rozprasowałam szwy ramion bluzeczki. Przyszyłam obłożenie do bluzki korzystając z bardzo przejrzystego poradnika Katarzyny: Przyznam, że to drugie w moim życiu wykonane w ten sposób obłożenie- pierwsze wykonałam w sukience na żądanie korzystając z tego samego poradnika. Wcześniej unikałam go, wykańczając brzegi bluzek i sukienek pliskami ze skosu.

alt

Wykonanie ozdoby zamiast rękawka. Po wykończeniu całej bluzki przyszła pora na ozdobny rękawek. Ponieważ stwierdziłam, że oryginalna wersja nie byłaby korzystna dla mojej figury, postanowiłam przekształcić rękawek w oryginalną ozdobę. Z jednego brzegu rękawka udrapowałam więc kwiat, całość przypięłam szpilkami. Dłuższy brzeg przyszyłam na maszynie, szyjąc po szwie drapowania elementu, kwiatek przymocowałam ręcznie.

alt

Papaverowa notka: Destiny za ten przewodnik otrzymuje papaverowe metki od papaverowego admina. Oto zestaw, który zwinął nam z pracowni i zachował na tę okazję.

alt

Komentarze

szyszka1112
#11 szyszka1112 2012-08-26 19:13
Dopiero zaczynam i mam pytanko co to znaczy odszycia ? i na co można przykleić tą fizelinę ? Ja przeczytałam tą instrukcję i zazdroszczę Wam bo nie do końca wiem co jest co .Oczywiście wierze Wam że jest przejrzyście napisana ale ja dopiero zaczynam .Chciałam iść na jakiś kurs ale jest tylko taki 12 godzinny i się zastanawiam czy to nie jest za mało .Może na jakieś podstawy wystarczy a dalej to już przy Waszej pomocy :)
aneta
#10 aneta 2012-04-11 22:36
a tu taki mylący nagłówek :
Wpisany przez Aneta
środa, 18 stycznia 2012 00:00

kiedy to destiny jest autorem , :-) ,i była uprzejma napisać cały przewodnik ,oraz uszyć bluzkę :-) ,

PS :
chyba ,że destiny masz na imię Aneta ,o ,to się zdarza :lol:
Franczeska
#9 Franczeska 2012-03-03 20:44
a już myślałam że się obejdzie bez flizeliny. Ale pierwsza bluzka musi być jak należy :]. A i oczywiście wielkie dzięki za przewodnik. Wcześniej zaszyłam sobie rękawy :P , potem zobaczyłam instrukcje co po kolei :D
destiny
#8 destiny 2012-03-03 19:54
Franczesko, dzięki flizelinie na odszyciu dekolt lepiej się układa, całość wygląda bardziej elegancko:)
Polecam jednak metodę przyklejania flizeliny na kawałek materiału i dopiero wycinanie odszycia, tak jest znacznie łatwiej:)
aneta
#7 aneta 2012-03-03 19:09
Franczeska ,możesz przykleić ,jak najbardziej :-) ,
Franczeska
#6 Franczeska 2012-03-03 11:15
czy przy takiej bluzeczce konieczne jest przyklejanie flizeliny do odszycia?
Violka
#5 Violka 2012-01-20 00:02
:D Cudo !! A ja bym tak chciała znależć trochę czasu by sobie poszyć! :sad:
hagos
#4 hagos 2012-01-19 15:47
Super "łopatologiczna" instrukcja :-)
Katarzyna
#3 Katarzyna 2012-01-19 06:57
Bardzo ladny przewodnik, na pewno przyda się początkującym osobom :-) No a metki- zobowiązują :lol:
destiny
#2 destiny 2012-01-18 23:17
Dziękuję, mam nadzieję, że się komuś przyda:)
Papavero, dzięki za nagrodę, teraz będę się musiała bardziej starać, no bo jak ciuch z metkami, to nie wypada, żeby był wykończony byle jak ;-)