PRZEPIS NA PODUCHĘ

Składniki: 

 • 0,6 mb tafty w paski o szerokości 1,5 m.
 • Nici w kolorze powyższego materiału
 • 5 płaskich guzików o średnicy ok. 1,5 cm
 • Poducha o wymiarach 48x48 cm

Narzędzia

 • Nożyce, ważne aby były ostre
 • Maszyna do szycia z funkcją obszywania dziurek,
 • Kreda krawiecka lub mydełko,
 • Szpilki
 • Arkusz papieru do sporządzenia wykroju
 • Długopis
 • Żelazko
 • Długa linijka
 • Ekierka bądź kątomierz (lub dowolne inne narzędzie pozwalające wyznaczyć nam kąt prosty

Jeśli nie posiadasz maszyny do szycia z funkcją obszywania dziurek nie jest to powód do tego aby się zniechęcić. Poduchę, która będzie leżała na sofie można zapiąć na rzepy lub zatrzaski.

 Przygotowanie wykroju

Krawcowa z dużym doświadczeniem potrafi uszyć np. spódnicę bez jakiegokolwiek wykroju. Bierze nożyce, wycina od razu na materiale i po chwili ciuszek jest gotowy. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z szyciem, warto jest przygotować wykrój. Przede wszystkim zapoznasz się i oswoisz z kilkoma pojęciami, które będą nam pomocne w następnych lekcjach.

 A więc zaczynamy. Narysuj proszę na arkuszu papieru prostokąt o wymiarach  52cm x 150cm.

Forma na poduchę

 Następnie rysujemy pięć pionowych odcinków. Rysujemy je w następujących miejscach:

 • Pierwszy w odległości 2 cm od boku po lewej,
 • Drugi w odległości 52 cm od boku po lewej,
 • Trzeci w odległości 102 cm od boku po lewej,
 • Czwarty w odległości 122 cm od boku po lewej,
 • Piąty w odległości 142 cm od boku po lewej, czyli 8 cm od boku prawego.

Forma na poduchę

 Następnie rysujemy dwie poziome linie wewnątrz naszego prostokąta:

 • Pierwsza w odległości 1 cm od górnego boku,
 • Druga w odległości 1 cm od dolnego boku,

 Forma na poduchę

Już prawie mamy gotowy wykrój. Jeszcze tylko zaznaczymy miejsca, w których zrobimy dziurki na guziki i nasz wykrój będzie gotowy. Dziurki na guziki zostały zaznaczone czarnymi krzyżykami na naszym wykroju.

 Forma na poduchę

Mamy już wykrój. Możemy przejść do czegoś bardziej ciekawego, czyli krojenia naszej poduchy. Wycinając naszą poduchę z materiału nie będziemy musieli zastanawiać się gdzie ciąć, gdyż linia cięcia będzie przechodziła dokładnie wzdłuż fioletowej linii.  Rysując bowiem ten wykrój uwzględniłam zapasy na szwy. W pierwszej kolejności wytnijmy naszą papierową formę tnąc po fioletowej linii.

 Forma na poduchę

 Potrzebny nam teraz będzie materiał, szpilki i nożyce. Materiał rozkładamy na stole, na nim układamy wykrój i przypinamy szpilkami. Spójrz proszę na zdjęcie a w szczególności na nasz stół do krojenia

 Forma na poduchę

Jest to specjalny stół z miękkim blatem obciągnięty materiałem, dzięki czemu mogę w niego wbijać szpilki. Jest to bardzo wygodne, gdyż nie marszy mi się materiał przy przypinaniu do niego wykroju. Jeśli chcesz wypróbować taki stół w warunkach domowych, rozłóż na stole gruby koc. Prawda, że wygodne? Jeśli mamy już przygotowane wszystko do krojenia to zaczynajmy. Zgodnie z  kolejnym zdjęciem powinnaś tak jak ja kroić wzdłuż fioletowej linii.

 Forma na poduchę

 Na następnym rysunku zielonym kolorem zaznaczyłam miejsca, niezbędne do przeniesienia na wykrój. Przyjrzyj się dokładnie rysunkowi, za moment powiem Ci w jaki sposób możesz zaznaczyć to na materiale.

 Forma na poduchę

Na wkrojonej poszewce, musimy teraz zaznaczyć te charakterystyczne miejsca z powyższego rysunku. Możemy je zaznaczyć kredą lub mydełkiem. Ja wolę nieco sprytniejszy sposób. Robię nacinki w materiale zamiast rysować kreski kredą, mam pewność że nie znikną nawet wtedy, gdy odłożę moją robótkę na dłużej. Nacinki to krótkie półcentymetrowe nacięcia materiału na brzegu (spójrz proszę na zdjęcie poniżej)

 Forma na poduchę

Czas na przeniesienie na materiał miejsc, w których zrobimy dziurki na guziki. Wbijamy szpilkę w środek każdej z pięciu dziurek.

 Forma na poduchę

 Następnie usuwamy wykrój w taki sposób, aby szpilki zostały w materiale. Tak jak na zdjęciu poniżej zostajemy z naszą poduchą i pięcioma szpilkami w miejscach, gdzie powinny być dziurki.

 Forma na poduchę

Jeśli masz ochotę ozdobić jakoś poduszkę, np. naszywając jakąś aplikację bądź haftując jakiś wzór, ozdobnie stębnując czy w jakikolwiek inny sposób ją upiększyć to teraz jest dobry moment na to. Po zszyciu będzie Ci trochę niewygodnie a niektóre formy ozdabiania będą nawet niemożliwe do wykonania.

Włącz żelazko, gdyż przejdziemy do zaprasowywania naszego materiału. Składamy nasz materiał wzdłuż wskazanych dwóch pionowych linii wskazanych na poniższym rysunku czerwonym kolorem. Spójrz najpierw na schemat i linie zgięcia, a następnie zagnij w tych miejscach nasz materiał.  
Poniższe zdjęcie ukazuje zagięty materiał zgodnie z opisem powyżej.

 Forma na poduchę

Spójrz na zdjęcie naszej podszewki. Zauważyłeś już pewnie drogi Czytelniku, iż nasz materiał jest z jednej strony żółty. Stało się to w taki sposób, iż doszyliśmy do niego podszewkę w kontrastowym kolorze. Taki zabieg uczyniliśmy jedynie w takim celu, abyś na każdym zdjęciu bez problemu  mógł rozszyfrować gdzie znajduje się lewa a gdzie prawa strona materiału. Oczywiście w swojej poduszce nie musisz tego wykonywać, gdyż jest to zabieg potrzebny wyłącznie do przejrzystości obrazków w naszej lekcji

 Forma na poduchę

Zaprasuj teraz proszę naszą poszewkę,  w celu utrwalenia zgięć na materiale. A następnie przeszyj wzdłuż linii zaznaczonej na czerwono na powyższym zdjęciu. W ten sposób otrzymamy następujący efekt:

 Forma na poduchę

 Czas na dziurki. Po zszyciu podszewki mielibyśmy utrudniony dostęp do miejsca, w którym powinny się znaleźć

 Forma na poduchę

Przebijmy teraz nasze szpilki przez wszystkie warstwy materiału. Wyznaczą nam one punktu zaznaczone na poniższym rysunku czerwonymi kropkami. Każda z pięciu czerwonych kropek wyznacza nam początek dziurki. Przystępujemy do ich wykonania. Dla ułatwienia możemy narysować sobie linię równoległą do zagięcia materiału, tak aby wszystkie dziurki znalazły się w równej odległości od brzegu. Narysujmy także odcinki, wzdłuż których wykonamy dziurki. Na rysunku poniżej widać narysowane linie białą kredą.

 Forma na poduchę

Wykonujemy pięć dziurek. Oto i one:

 Forma na poduchę

Teraz wystarczy je przeciąć, aby móc zapinać naszą poszewkę po włożeniu poduszki. Możemy zrobić to ostrymi nożyczkami, lub np. rozpruwaczem. Spójrz na rysunek poniżej.

 Forma na poduchę

Teraz zajmiemy się drugim końcem naszej poduchy. Najpierw zegnij wzdłuż drugiego krótkiego boku 12 cm, tak jak pokazano na obrazku poniżej. Następnie zaprasuj zagięcie oraz przeszyj wzdłuż linii zaznaczonych na czerwono. Jak widzisz na rysunku, pierwsza linia znajduje się bardzo blisko zagięcia, druga w odległości 10 cm od naszego zagięcia. Czerwone linie zostały narysowane tylko do połowy linii szycia, w ten sposób możesz zauważyć, że na naszym rysunku wykonane już zostały szwy o których mowa.

 Forma na poduchę

Spójrz na następny obrazek i przyjrzyj mu się uważnie. W takim sam sposób musisz zgiąć swoją poduchę. Dla ułatwienia znów na kolor czerwony zaznaczono miejsca, w których naszą poduchę zaginamy w tym kroku.

 Forma na poduchę

Ułóż równo poszewkę na stole, i kredą bądź mydłem narysuj prostokąt widoczny na poniższym obrazku.

 Forma na poduchę

 Takie prostokąty powinny być dwa, po po przeciwległych stronach naszych krótkich boków.  Następnie zepnij szpilką nasz wykrój, NIE spinając przy tym trzech warstw a jedynie dwie górne. Przeszyj maszyną boki obu małych prostokątów. Po przeszyciu obu prostokątów, otrzymujemy dokładnie taki efekt.

 Przepis na poduchę.

Spójrz na miejsce wskazane czerwoną strzałką. Zauważ, że nasza poszewka została zszyta w taki sposób, iż dolna warstwa przylegająca do stołu nie została przytwierdzona naszymi prostokątami.

Nasza poszewka jest już niemal gotowa. Należy tylko zszyć jej boki. Składamy więc jeszcze raz naszą poszewkę i przystępujemy do zszycia boków. Spójrz na kolejny rysunek, na którym nasza krawcowa przystępuje do tej właśnie czynności.

 Przepis na poduchę.

 Po zszyciu obu boków należy jeszcze obrzucić je na owerloku aby brzegi nie strzępiły się podczas użytkowania poszewki. Jeżeli nie posiadasz w domu owerloka, możesz przeszyć brzeg gęstym ściegiem zygzakowym, również uchroni on naszą poszewkę przed strzępieniem się brzegów.

 Przepis na poduchę.

W tej chwili wystarczy przewrócić naszą poszewkę na prawą stronę i przyszyć guziki. My wybraliśmy podłużne guziki z masy perłowej, mienią się one wszystkimi kolorami naszej poszewki

 Przepis na poduchę.

 No i gotowe. Oto nasza poducha przystrojona w śliczną a co najważniejsze własnoręcznie wykonaną poszewkę.

 Przepis na poduchę.

 A na koniec pytanie: Czy zabezpieczyliśmy dobrze wszystkie brzegi naszej poszewki przed strzępieniem się materiału? Jeśli nie, wskaż co jeszcze powinno zostać zrobione. Jeśli natomiast uznasz, iż wszystkie zostały zabezpieczone poprawnie napisz nam jedynie TAK. Na odpowiedzi czekamy przez cały tydzień, nadsyłać je należy na adres sjp@papavero.pl Dla pierwszych 10 osób, które wyślą nam prawidłową odpowiedź, wspólnie z firmą Strima, dystrybutorem urządzeń szwalniczych oraz wszelkich niezbędnych drobiazgów wykorzystywanych w krawiectwie, przygotowaliśmy drobne upominki. W skład każdej niespodzianki wchodzi płyta CD z filmem instruktażowym, dzięki któremu nauczysz się jak prawidłowo prasować swoje małe dzieła sztuki związane z szyciem. Drugą częścią niespodzianki jest linijka do mierzenia długości ściegu i kontroli kolorów, której zdjęcie znajduje się poniżej.

 Prezent od www.strima.com

Komentarze

papavero
#5 papavero 2012-03-25 18:41
Cytuję ouroboros:
Świetny przewodnik. Moje poduszki właśnie zyskały nowe poszewki:D
oto one

A jaki fajny kolor :)
1
ouroboros
#4 ouroboros 2012-03-25 18:39
Świetny przewodnik. Moje poduszki właśnie zyskały nowe poszewki:D
oto one
anula5
#3 anula5 2011-02-06 22:55
Dziękuję za pomoc, teraz będę wiedziała jak zabrać się za uszycie poszewki na poduchy. A jestem nowicuszem w tej kwestii.
Ewa
#2 Ewa 2009-12-01 19:42
Dziekuję pięknie, to mi było potrzebne4 :-)
1
kminek
#1 kminek 2009-08-21 13:06
Bardzo dziękuję. Z tym tutorialem będę w stanie sama uszyć poszewki na poduchy, bez proszenia o pomoc :D