Kto poznaje szablon? To nasza biuściasta bluzeczka z tego artykułu z wykrojami do pobrania. Nie powstała bez przyczyny w takim kształcie. Ma ona na celu pokazać Wam, że czerwony trójkąt na Tereskowej bluzce można zamienić na zaszewkę a nawet na dwie. Oto Tereska w swoim modelu oraz forma przodu naszej bluzki. A tak na marginesie, czy wiecie czym się różni szablon od formy?

 

altalt

No dobra, raz jeszcze przyjrzyjmy się formie. Pozbyliśmy się z szablonu dodatków na szwy i podłożenia i otrzymaliśmy wspomnianą formę. W papaverowym modelu ten trójkąt należy wykroić osobno i zszyć z przodem. Tak więc przód bluzki składa się dokładnie z trzech elementów - dwa trójkąty po bokach i reszta bluzki. A co jeśli chcielibyśmy mieć zwykłą zaszewkę lub dwie?

alt

Aby przekształcić naszą formę na model z zaszewką należy złączyć oba powyższe elementy w jeden. Przykładamy mały czerwony element do dużego czarnego tak, aby stykały się na środku biustu - czubeczek czerwonego trójkąta i róg wyciętego kawałka w dużym czarnym elemencie. Czyli ważne aby stykały się tym punktem, a co z resztą? Jak powinien być położony czerwony element? Spójrz na poniższy obrazek i wybierz prawidłową odpowiedź. Zastanów się dlaczego akurat wybrałeś/-aś konkretną odpowiedź i przejdź dalej?

alt

Ciężko było wybrać tę prawidłową? Oto ona. Ten sam rysunek co powyżej? Ależ to nie jest błąd, każda z możliwości jest prawidłowa. Natomiast od tego, jaki wariant wybierzesz uzależniony jest model, który otrzymasz. Pierwsze dwie możliwości prowadzą do stworzenia bluzki z jedną zaszewką. Ostatni wariant to dwie zaszewki.

alt

Ostatni wariant to dwie zaszewki, jedna biegnąca od pachy w kierunku środka piersi, druga to zaszewka piersiowa. I taki właśnie przeanalizujemy dziś. Dwa pozostałe po dzisiejszych rozważaniach będą banalnie proste do samodzielnego wykonania w domu.

alt

W tym kroku nie stało się nic ciekawego. Pomalowane zostały wszystkie linie na czarno. Mamy sklejone w naszym rogu oba kawałeczki. Widzisz, że powstały dwie zaszewki? Oczywiście raczej nikt nie chciałby tego tak zostawić. Dwie zaszewki zbiegające się dokładnie na środku piersi nie wyglądałyby korzystnie.

alt

Potrzebujemy skrócić nasze zaszewki. Czerwonymi liniami zostały namalowane nowe ramiona zaszewek. Zauważ, iż będą one zbierały dokładnie tyle samo, zmienił się jedynie kształt zaszewek.

alt

Wymazujemy niepotrzebne linie w taki sposób, aby pozostały nasze skrócone zaszewki. W ten sposób otrzymaliśmy forme naszej bluzki.

alt

Dorzucamy dodatki na szwy, podłożenia i złożenia zaszewek. Z takim szablonem możemy zabrać się, za szycie naszej bluzki z wymodelowaną zupełnie inną zaszewką niż w oryginale.

alt

A dlaczego artykuł nosi tytuł sugerujący przenoszenie zaszewki piersiowej? Dlatego, że nasza bluzka została przygotowana na początek z zaszewką piersiową, potem odcieliśmy od niej kawałek zaznaczony na czerwono i tak powstała poniższa forma na obrazku po prawej. 

alt   alt

Jeśli więc rozpoczniesz swoją pracę z taką formą, na której będzie znajdowała się tylko zaszewka piersiowa, odetnij ten czerwony kawałek w miejscu,  w którym powinna powstać nowa zaszewka.

Komentarze

adventure
#13 adventure 2014-12-28 02:14
w jaki sposób wykonujemy bluzkę bez zaszewek?? :o
Aga
#12 Aga 2014-02-17 21:12
Narysowałam już wiele kresek i jestem w lesie. Zaszewki są po łuku, więc nie tak prosto je skrócić. Wymiękam.
noaga
#11 noaga 2013-09-25 12:50
Cytuję noaga:
Czy w ten sam sposób mogę przenosić zaszewkę z ramienia (taką jak sukience 260) na zaszewkę piersiową albo nawet taką od dekoltu...?

Nikt nie odpowiedział więc kombinowałam sama... i udało się :lol: na razie na próbnym materiale wydaje się, że jest dobrze... teraz będzie próba generalna na jakimś przyzwoitym materiale więc zobaczymy jak będzie... zwłaszcza, że przy okazji troszkę kombinowałam z dekoltem :)
noaga
#10 noaga 2013-09-24 10:01
Czy w ten sam sposób mogę przenosić zaszewkę z ramienia (taką jak sukience 260) na zaszewkę piersiową albo nawet taką od dekoltu...?
papavero
#9 papavero 2013-07-28 16:09
Cytuję helene h:
poprawcie mnie jak sie myle
jedna wieksza dla wiekszych piersi albo dwie male na mniejsze piersi

Ta lekcja nie pokazuje jak zmienić ilość miejsca na piersi, pokazuje jak zmienić cięcie na inne. Obie są na taki sam rozmiar piersi.
helene h
#8 helene h 2013-07-28 15:48
poprawcie mnie jak sie myle
jedna wieksza dla wiekszych piersi albo dwie male na mniejsze piersi
1
Aga
#7 Aga 2012-10-01 19:18
Fajna lekcja.
papavero
#6 papavero 2012-10-01 12:00
Cytuję UrsaMinor:
A jak zrobimy sobie zaszewkę na górze, a potem rozetniemy tak, żeby połączyło się z zaszewką w talii, to pewnie trzeba będzie jeszcze pomodelować i powygładzać, ale rozumiem, że powstanie cięcie - jak ono się nazywa - frakowe?

Mniej więcej tak.
UrsaMinor
#5 UrsaMinor 2012-10-01 11:57
A jak zrobimy sobie zaszewkę na górze, a potem rozetniemy tak, żeby połączyło się z zaszewką w talii, to pewnie trzeba będzie jeszcze pomodelować i powygładzać, ale rozumiem, że powstanie cięcie - jak ono się nazywa - frakowe?
1
dota
#4 dota 2012-10-01 10:13
Tak sobie myślałam, czy można tak zrobić. A tu odpowiedź sama przyszła :-). Dziękuję za tę lekcję :-).