Konstrukcję kołnierzyka rozpoczynamy od przygotowania stójki. Jeśli jest już gotowa, to połowa sukcesu. Brakuje tylko kilku prostych zabiegów aby otrzymać nasz kołnierzyk. Na początek z poprzedniego artykułu wybieramy naszą kanciastą stójkę. Będzie ona nam potrzebna do dalszej pracy.

Na stójce z lewej strony zaznaczamy szerokość listwy na zapięcie.

Kolejna czerwona linia oznacza miejsce, do którego należy wszyć kołnierzyk. Zauważcie, że linia ta nie została narysowana na środku dodatku na listwę. Została ona przesunięta kilka milimetrów w prawą stronę. Dzięki temu po zapięciu stójki lewa i prawa strona kołnierzyka nie będą się dotykać. W zależności od tego o ile przesuniecie tę linię od środka listwy, tak daleko będą od siebie obie części kołnierzyka. Wystarczy przesunięcie około 2-3 mm. Jeśli przesuniecię więcej, obie części kołnierzyka będą po prostu dalej od siebie.

Na naszym rysunku zamalowany został na czerwono obszar. Ten obszar należy odrysować.

Odrysowany obszar ukladamy do góry nogami (odbicie względem osi x) nad naszą stójką. Na tym czerwonym kawałku zbudujemy kołnierzyk.

Spójrz jakie to proste. Jedyne co stało się w tym kroku to: pomalowanie na czerwono dołu naszego elementu. Potem po prawej stronie przedłużyliśmy w górę środek elementu o około 1,5 do 2,0 cm. Środek naszego nowego elementu to oczywiście środek kołnierzyka. Góra kołnierzyka została narysowana pod kątem prostym do środka kołnierzyka. Następnie pod kątem prostym w dół połączyliśmy z dołem kołnierzyka. I już prawie gotowe.

W tym kroku nie stało się nic innego, jak wymazanie wszelkich niepotrzebnych linii. Został jedynie kołnierzyk, który w poprzednim kroku narysowany został czerwoną linią. Kołnierzyk jest prawie gotowy, należy jeszcze nieco zmienić jeden z rogów.

Górną linię kołnierzyka wydłużamy o 0,7 cm i łączymy z rogiem na dole. I gotowe.

Oto nasz kołnierzyk w parze ze stójką z poprzedniego artykułu.

Oczywiście kołnierzyk może mieć różne rogi. Tutaj nie musicie już zastanawiać się nad jego konstrukcją, wystarczy domalować taki kształt, jaki Wam się podoba. To może być naprawdę dowolny róg, nawet taki w postaci kwiatka... tylko jak to potem uszyć?

Czy wszystko jasne? To do dzieła!

100% (0 głosów)
10847 wyświetleń

Komentarze

JoannaT
#8 JoannaT 2012-11-07 15:25
Cytuję czeremcha:
Dodatkowe zaszewki plus pogłębienie łuku na biodrach ;-)

Ania


Dziękuje za podpowiedź :)
1
czeremcha
#7 czeremcha 2012-11-07 14:28
Dodatkowe zaszewki plus pogłębienie łuku na biodrach ;-)

Ania
JoannaT
#6 JoannaT 2012-11-07 11:30
Papavero ja mam prośbę o podpowiedź jak zwęzić talię? Mam dosyć szerokie biodra w stosunku do talii - typowa gruszka i zawsze mam z tym problem. Sukienka idelanie ukada sie na biodrach i biuscie, a w tali niestety sterczy :(
czeremcha
#5 czeremcha 2012-11-05 15:10
Kołnierzyk z kwiatkiem? Żaden problem ;-) Kołnierzyk ze stójką nie musi być "wywracalny" - można kwiatek obszyć tak, jak aplikację ;-)

Ania
czeremcha
#4 czeremcha 2012-11-05 10:11
Aneta - bo kołnierzyki mają różne kształty ;-) Bardziej wyciągnięte "różki" trzeba jakoś zrobić ;-)

Tak jak w tych koszulach - kołnierzyk na karku jest węższy niż przy zapięciu przodu.

http://www.zalando.pl/mustang-koszule-czerwony-mu321e009-406.html

http://www.zalando.pl/vero-moda-lane-koszule-bialy-ve121e032-055.html

Ania
magnolka
#3 magnolka 2012-11-05 09:44
A ja mam wielką prośbę - o wykrój a najlepiej też lekcję konstrukcji kołnierzyka typu "bebe" - czyli bez stójki. I czy można by taki kołnierzyk zastosować np. w płaszczu Nikity ?
Alpio
#2 Alpio 2012-11-05 08:31
Bardzo się cieszę z tej lekcji - piżama dla mojego syna już tylko na kołnierzyk czeka i mogę ją szyć. Teraz sprawa ułatwiona i nie ma wymówki :lol:
aneta
#1 aneta 2012-11-05 00:31
super , teraz to wydaje się łatwe ,
ale jeśli dobrze pamiętam ,to kołnierze ,które czasem kopiuję nie maja prostej tej górnej krawędzi , :o , na czym polega różnica ?