Oto przykładowe modele, które można skonstruować dzięki tej serii artykułów.

Kliknij na obrazek, aby przejść do wykroju.       Kliknij na obrazek, aby przejść do wykroju.

Poniższy szkic prezentuje to, czego nauczymy się dzięki artykułom z tego cyklu. Dwuczęściowy raglan oraz odpowiednia dla niego bluzka. Bluzkę, według uznania, możesz przedłużyć otrzymując tunikę lub sukienkę.

alt

Rozpoczynamy od tego co jest już gotowe. Dzięki ostatniemu artykułowi z tej serii przygotowaliście takie oto formy na bluzkę. Czas przekształcić ją w bluzkę z raglanem.

alt

Na początek wybieramy miejsce  na lini dekoltu, w którym mamy ochotę aby zaczynał się raglan. To miejsce należy wybrać według własnego upodobania.

alt

W kolejnym kroku łączymy nasze punkty z punktem na samym dole paszki (punkt ten leży na górze linii boku). Łączymy linią prostą.

alt

Rysujemy linię talii. Zaczynamy od boku i prowadzimy linię poziomą aż do środka tyłu, i środka przodu. Taka pozioma linia wystarczy do naszych rozważań.

alt

Znaczymy dwa punkty na linii talii. Każdy w odległości 6 cm od linii boku.

alt

Z powyższych puntków rysujemy linie pionowo do góry, zgodnie z poniższym rysunkiem. Nasze nowe linie są równoległe do nitki prostej.

alt

W odległości 13 cm od paszki, idąc po linii łączącej paszkę z dekoltem, znaczymy dwa punkty. Jeden z tyłu drugi z przodu.

alt

Następnie modelujemy linię zgodnie z poniższym rysunkiem. Linie te powinny wychodzić z dekoltu, przechodzić przez punkty z poprzedniego kroku, oraz łagodnie przechodzić w pionowe linie wychodzące z talii.

alt

Kolejny krok to znów modelowanie. Przeprowadź je zgodnie z poniższym rysunkiem. Ważne, aby nowe linie wychodziły z dołu paszki i dohchodziły do naszych punktów na linii łączącej dekolt z dołem paszki.

alt

Zmierz centymetrem krawieckim czerwoną linię, i licząc znów od naszych punktów, w którym obie linie się spotykają, sprawdź gdzie kończy się zielona linia. Jest ona tej samej długości, co czerwona. Dzięki temu znajdziesz jej drugi koniec.

alt

Na dziś to wszytko, po takiej porcji konstrukcji zasługujesz na odpoczynek. Za tydzień kolejna porcja raglanu.

Poprzedni artykuł z tej serii:

Przygotowanie raglanu cz.I

Komentarze

papavero
#3 papavero 2013-02-18 21:32
To jest odpowiedź, która tyczy się Waszych obu pytań: powymądrzam się o tym na końcu serii. Bo tak naprawdę to pytacie prawie o to samo ;-)
Liliana
#2 Liliana 2013-02-18 08:52
Dzięki Papavero! Czy takie postępowanie sprawdzi się przy zmianie wykroju np. płaszcza czy tylko w przypadku bluzki??
2
joasiag
#1 joasiag 2013-02-18 00:21
Niby wszystko jasne, dręczy mnie tylko te 6 cm, zawsze wyznaczamy linie w tej odległości, niezależnie od luzów i rozmiaru? Przecież w rozmiarze 34 to prawie 10% obwodu talii, a w 50 prawie nic.