Dzisiejszą lekcję rozpoczynamy od przypomnienia jednej papaverowej bluzeczki. Oczywiście bluzeczki z żabotem. Oto szkic, który przedstawia model.

Koszula z żabotem

Zdjęcie powyższej bluzeczki z dwukolorowym żabotem. Dziś nauczymy się, jak przygotować taki element ozdobny.

 

Żabot

 Krok pierwszy to wymyślenie kształtu naszego żabotu, czyli miejsca, w którym będzie on leżał na naszej bluzce. Na poniższym modelu, na czerwono, został zaznaczony obszar naszej nowej ozdoby. W tym miejscu na gotowej bluzce znajdzie się żabot.

Żabot

 Oczywiście wyobrażenie sobie kształtu żabotu, to tylko wstęp do konstrukcji żabotu. Teraz nasz pomysł należy przenieść na wykrój. W tym celu bierzemy przód naszej bluzki. Jeśli wybierzesz bluzkę o innych cięciach, również możesz do nich przygotować żabot zgodnie z tą instrukcją.

Żabot

Krok kolejny, to narysowanie kształtu naszego żabotu. Tym razem wykonujemy to na wykroju. Czerwona linia poniżej została narysowana w taki sposób, aby kształt żabotu odpowiadał naszym wymaganiom.

Żabot

Żabot to nie jest płaski element. Nadmiar tkaniny powoduje, iż układa się w piękne fale. Fale te nie są w przypadkowych miejscach. Znajdą się dokładnie tam, gdzie zrobisz dla nich miejsce. Na poniższym obrazku zaznaczony został jeden z przypadków, w którym żabot otrzyma te fale na całej długości równomiernie rozłożone.

lko42 2c

 Oczywiście wcale nie musisz wykonać go w powyższy sposób. Oto przykładowe rozmieszczenie naszych fal. Na pierwszym obrazku na niebiesko mamy wstęp od żabotu, ktory nasze fale ma tylko na górze. Oznacza to, iż po uszyciu dół żabotu będzie prosty a góra pofalowana. Zupełnie inny przypadek prezentuje kolejny obrazek z czerwonymi liniami. Jeśli do swoich ćwiczeń wybierzesz taki początek, otrzymasz żabot prosty na górze i pofalowany na dole. Na koniec raz jeszcze żabot pofalowany równomiernie po całej długości. Ten żabot posłuży nam do dalszych ćwiczeń.

lko42 3

Z każdą zieloną kreską musimy zrobić dokładnie to samo. Tak naprawdę w tych miejscach musimy dodać plisy. Jak wykonuje się plisy? O tym było ostatnim razem, jeśli jeszcze tego nie potrafisz, kliknij tutaj i wróć do poprzedniego artykułu.  Na pierwszym obrazku taka plisa została dodana w jednym miejscu, na drugim widać, iż proces został ukończony dopiero po dodaniu plis na miejscu każdej z zielonych kresek. Dodając plisy to Ty decydujesz o tym, jak bardzo pofalowany będzie żabot. Możesz mu dodać objętości w każdym miejscu po tyle samo lub w każdym miejscu zupełnie inaczej, to kwestia Twojego wyboru.

lko42 4

 Teraz czas na gumkę. Wymazane zostały wszystkie fioletowe linie. Spójrz, iż na pierwszym rysunku wystające zęby plis zostały złagodzone czerwoną linią. Wszystko po to, aby otrzymać drugi obrazek prezentujący wykrój na żabot. I gotowe!

Żabot

Komentarze

cybilSH
#4 cybilSH 2013-04-09 00:31
to sa dwa rozne zaboty, sprawdzilam na wykroju tego starego zabotu :D
joasiag
#3 joasiag 2013-04-08 09:59
Cytuję papavero:
Zadanie domowe brzmi: Czy żabot na szkicu to ten sam żabot co w koszuli na zdjęciu?

Nie, żabot na szkicu będzie pofalowany równomiernie, a ten na zdjęciu ma najwięcej dodane na drugiej od dołu plisce
papavero
#2 papavero 2013-04-08 09:39
Zadanie domowe brzmi: Czy żabot na szkicu to ten sam żabot co w koszuli na zdjęciu?

Joasiag, można. Ale jak nie zaokrąglimy to też będzie ok.
joasiag
#1 joasiag 2013-04-08 09:35
A nie trzeba zaokrąglić też krawędzi z lewej strony, tam gdzie zaczynały się plisy?