Okładka i grzbiet

Tył okładki to miejsce, w którym standardowo pojawia się bardzo suchy i górnolotny opis autora i zawartości książki. Bardzo mi zależało na tym, żeby w tym przypadku teksty te były bardzo osobiste. Czuję, że osoba, która bierze do ręki moją książkę jest (albo za chwilę będzie) tak samo zakochana w krawiectwie jak ja. Jest mi więc od razu bliska. Dlatego tym miejscem chciałam się po prostu przywitać i w skrócie opisać co dzieje się w środku.

Grzbiet okładki prezentuje tytuł książki. A piękny piktogram sukienki będzie przypominał na półce o tym, że czas przygotować znów jakąś sukienkę. W tym miejscu muszę powiedzieć, że jestem zachwycona całą okładką. Tym, że ciemny grzbiet i tył pięknie kontrastują z przodem książki. Całość jest piękną oprawą mojej rocznej pracy nad książką. A na koniec dodam, że oprawa jest twarda. I to jest fakt, o którym będziemy się mogli przekonać wszyscy dopiero po odpakowaniu książki. I chociaż ja znam całą treść, wiem jak będzie wyglądała, to właśnie na tą twardą okładkę i zapach książki będę czekać razem z Tobą.

Książka do konstrukcji odzieży, szycie, papavero.pl Agnieszka Tylak

A teraz przyznam szczerze, że nie lubię marnowania miejsca. Gdy zmuszono mnie (tak tak, do tego zmusił mnie papaverowy admin) do umieszczenia swojego zdjęcia na okładce, postanowiłam, że musi to być pożyteczny element. Nie ma takiej potrzeby, aby marnować miejsce tylko po to, aby umieścić tam swój wizerunek. Dlatego w kilka chwil powstał jeden model z książki, taki w moim rozmiarze. A dokładniej model 1056, który mam na sobie. Zawsze to kolejny element, który będzie przydatny do nauki, prawda?

Spis treści

Dla mnie to najważniejsze strony w książce. Gdy planuję zakupić jakąś pozycję, oglądam na początek właśnie te strony. Dlatego spis treści prezentuję cały. I zachęcam do przejrzenia tych czterech stron. A ja poniżej opowiem, co się kryje w każdym z trzech rozdziałów. Pokażę też kilka przykładowych stron z książki, tak aby wszystko stało się jasne.

Rozdział pierwszy - konstrukcja

Ten rozdział rozpoczynam od krótkiej opowieści o tym, co będzie Ci potrzebne do rysunku. Zanim rozpoczniesz kreślenie siatki konstrukcyjnej zachęcam do przeczytania części dotyczącej pomiarów, oznaczeń, luzów i wszelkich innych zagadnień. Opowiadam o nich naprawdę w prosty sposób. Nie bój się tej części. Starałam się w niej zawrzeć tylko tyle, ile potrzebujesz wiedzieć. Nie będę Cię męczyć trudnymi teoriami, opowiem o nich w przystępny sposób.

Przedstawię Ci moje wzory. Jestem z nich naprawdę dumna. Pozwalają bardzo dobrze przygotować się do pracy. Uwzględniają wiele rzeczy, które inne metody rozpatrują jako nietypowe sylwetki lub nawet ich wady. Dlatego gorąco zachęcam do przeczytania wstępu do tej części książki. Poniżej widzisz jego początek. Obie poniższe strony pokazuję Ci z jeszcze jednego powodu. Książka została zilustrowana przez świetnego grafika. Dodał on moim wzorom, tabelkom i rysunkom technicznym lekkiego wyglądu. Dzięki tym obrazkom książka jest nie tylko piękna merytorycznie ale również wizualnie. Na pewno będzie Ci się ją miło oglądać.

Wzory są dla mnie najważniejszą częścią książki. Prowadzą do części, która ważna jest dla Ciebie. Mam na myśli przygotowanie siatki konstrukcyjnej. Wiem, to zapewne brzmi już przerażająco. Siatka konstrukcyjna, wzory, rysunek techniczny. Pamiętaj jednak o tym, że ja konstrukcji odzieży uczę od lat. Moje zajęcia zmieniają się z roku na rok. Przez ostatnie lata starałam się to robić coraz lepiej, prościej, przyjemniej. I efekt tych zmian widoczny będzie w książce.

Tutaj znajdziesz aż trzy różne sposoby tworzenia siatki konstrukcyjnej. Taki dla zaawansowanych zmieściłam na dwóch stronach. Taki dla nieco rozeznanych w temacie na kilku. A taki dla naprawdę początkujących, który prowadzi za rękę kreseczka po kreseczce, punkt po punkcie, zajął mi znacznie więcej miejsca. Jestem pewna, że na pewno wybierzesz jeden sposób dla siebie. I jestem przekonana, chociaż Ty w to teraz nie uwierzysz, że za jakiś czas uznasz, że jesteś w stanie rysować siatki bez tej długaśnej pomocy. Zobaczysz!

Poniżej strona rozpoczynająca zabawę z siatką konstrukcyjną oraz jedna ze stron ukazująca w jaki szczegółowy sposób przedstawiam poszczególne kroki. Dla Twojej wygody wszystko nowe na rysunku zawsze jest zaznaczone czerwonym kolorem. Tak, aby nie trzeba było szukać i zastanawiać się, o czym ja piszę. Moim założeniem było to, aby książka nie była suchą literaturą a kursem konstrukcji, zajęciami na które z przyjemnością będziesz przychodzić we własnym domu.

  

Rozdział drugi - modelowanie

Skonstruowałam, uszyłam, sfotografowałam i opisałam aż 75 sukienek. To naprawdę ogromna ilość. Wszystkie one zostały podzielone na kilka grup, które są według mnie bardzo ważne. Jeśli masz ochotę, zerknij do spisu treści jak wygląda ten podział. Ja chciałabym Ci powiedzieć o tym, w jaki sposób je opisałam. Dlatego przedstawiam kilka stron z tego rozdziału. A ja już opowiadam, co tam się dzieje.

Książkę przygotowałam w taki sposób, aby pokazać Ci techniki wykorzystywane przeze mnie najczęściej. Takie, z których korzystam każdego dnia. Zależało mi bardzo na tym, aby przedstawić wszystkie czynności bardzo dokładnie. Jeśli zerkniesz na stronę 182 zauważysz, w jaki sposób tworzy się szablon modelu 1004. A to nie wszystko. Niektóre elementy widoczne na poniższych obrazkach zostały wyjaśnione jeszcze dokładniej. Na pewno znajdziesz bardzo szczegółowy opis tego w jaki sposób i dlaczego skraca się zaszewkę. Tak aby przy przenoszeniu zaszewek nie stanowiło to problemu. A jeśli zerkniesz na model 1064 to musisz wiedzieć, że w tym przypadku część ważnych przejść zostało szczegółowo omówione przy wcześniejszych modelach. Dlatego naprawdę nie ma się czego bać! Modelowanie na pewno polubisz, o to się nie boję.

  

Spójrz na kolejne dwie strony z książki. Popatrz na same obrazki. Bez czytania tekstu. Zastanów się, czy taki komiks jest wystarczający? Starałam się bowiem tak przygotowywać ilustracje, aby nawet one same mówiły wszystko o tworzeniu formy danego fasonu sukienki. Czy czujesz, że sobie poradzisz? Bo ja jestem przekonana, że tak! I zapewniam, że 75 przygotowanych przeze mnie modeli to tylko początek. Po ich przejrzeniu, przemyśleniu i przygotowaniu kilku, będziesz mieć setki swoich pomysłów do zrealizowania. A ja wiem, że sobie z nimi poradzisz.

Książka jest naprawdę gruba. 450 stron zapełnionych wiedzą techniczną. Każda z przedstawionych sukienek została sfotografowana a w książce pokazałam po jednym zdjęciu modelu. Pragnę jednak, aby każdy mógł obejrzeć sukienkę, którą planuje skonstruować, naprawdę dokładnie. I właśnie z tego powodu Na stronie papavero.pl w dziale z wykrojami do pobrania pokaże się każdy model. Będzie można obejrzeć większą ilość zdjęć, rysunki techniczne, szkic modelu a nawet wydrukować go i porównać ze swoją pracą. Bo to jest coś, czego brakowało mi podczas nauki. Nawet, gdy skonstruowałam jakiś model przedstawiany w literaturze, było mi ciężko określić, czy zrobiłam to poprawnie. A Ty będziesz móc wydrukować szablon i porównać ze swoją pracą.

Dodatkowo część rzeczy przedstawianych w książce, również będzie dostępna w elektronicznej formie. Będą to komplementarne usługi, które wykorzystasz w razie potrzeby. Jeśli skonstruujesz siatkę z użyciem przykładowych danych, będziesz mieć możliwość pobrania ze strony siatki konstrukcyjnej przygotowanej przeze mnie. To pozwoli sprawdzić poprawność, znaleźć błędy lub po prostu porównać wynik swojej pracy z oryginałem i podziwiać swoje nowe umiejętności. Na stronie wraz z premierą książki pojawi się również możliwość wydrukowania siatki konstrukcyjnej oraz sukienki podstawowej na dowolne wymiary. To również będzie mogło służyć jako element sprawdzenia swoich rysunków. Takie opcje na pewno ułatwią samodzielną naukę, bez nauczyciela za plecami. W ten sposób będę Ci towarzyszyć niemal w taki sam sposób, jak na stacjonarnych zajęciach z konstrukcji odzieży.

Rozdział trzeci - szycie.

Ta część książki jest dla mnie takim ciepłym elementem. Konstrukcja i modelowanie to techniczne rzeczy. A szycie to po prostu czysta przyjemność. Chciałam pomóc tym, którzy stawiają pierwsze kroki. Doskonale pamiętam moje początki, w których brak podstawowej wiedzy przeszkadzał i zniechęcał. Dlatego powstał ten oto rozdział. Pokazuję w nim, jak uszyć sukienkę podstawową wykończoną obłożeniami krojonymi z całości. Sukienka posiada rozporek pięknie odszyty podszewką. Zamek kryty wszyty został na środku tyłu a całość uszyta z różnokolorowych kawałków materiału. Taki wybór tkanin spowodowany był troską o początkujące osoby, którym w ten sposób będzie łatwiej oglądać zdjęcia. Łatwiej rozszyfrować będzie obrazki, gdy obłożenie jest w kratkę a przód sukienki brzoskwiniowy, prawda? Etapy szycia również starałam się przedstawić bardzo jasno, krok po kroku. A dla tych, którym to nie wystarczy, już niebawem nagram film instruktażowy. Zostanie w nim przedstawiony ten sam proces, krok po kroku, z uwzględnieniem wszelkich potrzebnych wskazówek i informacji do uszycia sukienki podstawowej. A wszystko po to, aby szyło się lepiej.

Ale nie to jest najważniejszą częścią tego rozdziału. To, z czego jestem zadowolona najbardziej widoczne jest na stronie 397. Ta urwana nieco część wstępu do rozdziału trzeciego, widoczna na samej górze, poprzedza coś prawdziwego z naszego życia na portalu. Naszą społeczność, która jest dla mnie wszystkim co ważne w krawiectwie. Widać tylko malutką część, kolejna strona zawiera więcej takich zwierzeń. Ale to zobaczycie w książce, prawda?

   

Mam nadzieję, że spodoba Ci się moja propozycja. Liczę na to, że razem ze mną będziesz zgłębiać tajniki konstrukcji i modelowania szablonów odzieżowych. I pamiętaj, opowiadam o sukienkach. Ale nikt na świecie nie zabroni Ci jej skrócenia do bluzki lub tuniki, prawda?