Ten artykuł przybliży Wam nieco informacji o tkaninie. Postaram się, aby nie był on trudny do zrozumienia, dlatego wiele rzeczy opiszę najbardziej obrazowo jak tylko można. Nie obawiajcie się więc trudnych definicji, gdyż zamienię je na ludzki język. Spójrzmy więc na poniższą belkę tkaniny i rozgryźmy jej budowę.

Gdybyśmy rozwinęli tą belkę, otrzymalibyśmy baaaardzo długi kawał tkaniny. Jej szerokość to około 150 cm natomiast długość wynosi zapewne kilkadziesiąt metrów. Potraficie sobie to wyborazić? No to napiszę tylko, iż wzdłuż tej tkaniny, czyli przez te kilkadziesiąt metrów biegną nitki osnowy. Pod kątem prostym do osnowy ułożone zostały nitki zwane wątkiem.

 

Do czego jest potrzebna nam ta wiedza? Nie pisałabym o tym, gdyby te informacje nie były przydatne. Na każdym wykroju zaznaczona została strzałką nitka prosta. Ta linia powinna pokryć się z osnową. Tylko takie ułożenie szablonu na tkaninie zapewni Ci prawidłowe układanie się odzieży. Jeśli o to nie zadbasz, Twojej nowej bluzce czy spódnicy mogą dolegać różne problemy. Jeśli np. nie zadbasz o to krojąc nogawski spodni, mogą się one obracać wokół nogi. Obrazowo pisząc, szew boczny nie będzie biegł prostopadle do podłogi, tylko uciekał będzie do przodu lub tyłu i nic już z tym nie będzie można sensownego zrobić. Znacie jeszcze jakieś dolegliwości odzieży spowodowane nieprawidłowym ułożeniem szablonu przy krojeniu? Opiszcie je w komentarzach.

Kolejna charakterystyczna rzecz w tkaninie to jej krajka. Słowo to oznacza brzegowy fragment tkaniny, który biegnie oczywiście wzdłuż tkaniny po obu jej stronach. Ma zazwyczaj około 1-2 cm. Nie sposób jej nie zauważyć, zazwyczaj struktura tego kawałeczka jest zupełnie inna niż całej tkaniny. Krajka służy np. zabezpieczeniu tkaniny w procesie tkania. Jednak najważniejszą funkcją krajki przy kupowaniu materiału na nową spódniczkę jest funkcja informacyjna. Pięcionitkowy kod barwny mówi nam bowiem, jaki jest skład surowcowy tkaniny. Na początek zobaczmy co przedstawiają następujące kolory:

Włókno bawełniane
Włókno wełniane
włókno poliestrowe - elana, dacron, torlen, trevira
włókno akrylowe - anilana, olrlon, dralon, acrilan
włókno celulozowe - argona, textra, merona
włókno poliamidowe - stylon, nylon, ortalion, dederon, kapron, perlon, kevlar
 

Jak rozgryźć ile w oglądanej tkaninie jest bawełny a ile wełny? Każda nitka wyszczególniona na krajce w powyższych kolorach oznacza 20% danego włókna w składzie przędzy, z której wykonana jest tkanina. I tak 3 nitki czerwone i 2 nitki niebieskie oznaczają tkaninę elano-wełnianą E60/W40 (tzw. wełna czterdziestka).

Krajka może pełnić również funkcję ozdobną i reklamową. Bardzo często można spotkać na niej np. nazwę firmy produkującej tkaninę lub nazwę firmy dla której tkanina została wyprodukowana. Najważniejszą funkcją krajki, jaką przypisują jej krawcowe, jest jej wykorzystanie w niektórych miejscach w odzieży. I tak np. krajkę z podszewki można wszyć w dekolt lub w górny brzeg spódnicy - w ten sposób miejsca te nie rozbiją sie i nie naciągną a co za tym idzie, kształt i forma odzieży pozostanie bez zmian. A może Wy znacie jeszce jakieś magiczne właściwości krajki?

W następnym artykule z tej serii opiszę Wam różne rodzaje tkanin i podpowiem jak się odnaleźć w gąszczu materiałów przy ich wyborze na nowy strój.

 

100% (2 głosy)
25209 wyświetleń

Komentarze

baskaj23
#10 baskaj23 2014-01-09 19:44
No i właśnie ;/ mam problem z tym kierunkiem nitki. Kupiłam sobie materiał na sukienkę na którym wzór przebiega równolegle do wątku i powtarza się co jakieś 20 cm, gotowa sukienka miała być tak uszyta aby ten wzór był z góry na dól a tym czasem kierunek nitki na wykroju jest zgodny z osnową :oops: o mamo i co teraz???? Jest to materiał typu szyfon tyle że bardziej gęsty, nie jest tak przeźroczysty i oczywiście nie jest elastyczny....podpowiedzcie coś...plizzzz :cry:
Aga
#9 Aga 2011-05-31 11:25
Na co się nadaje surówka jedwabna? Czy skurczy się tylko raz? Miałam kiedyś bawełnianą i przy kilku pierwszych praniach się skracała, nieciekawy efekt.
Andina
#8 Andina 2011-04-14 18:59
Super artykul! Juz sie nie moge doczekac kolejnego z tej serii.
Anonim z pierwszego
#7 Anonim z pierwszego 2011-04-14 18:28
A to Ci psikus, wiedza tajemna.. :)
Aga
#6 Aga 2011-04-14 13:36
Wiem, że trzeba nitkę prostą i zawsze ustaiwam, a i tak mam talent i spodnie się krzywią. Przynajmniej jedna nogawka.
-1
papavero
#5 papavero 2011-04-14 13:28
niestety, ale to prawda, że przy części tkanin nie ma takich informacji, ale jak już są, to warto wiedzieć jak je odczytać
chocololly91
#4 chocololly91 2011-04-14 13:23
czy to przez to, że nie wiedziałam, gdzie jest ta osnowa w kawałku podszewki który miałam (nawet się nad tym nie zastanawiałam :P ) ciężko mi było zszyć podszewkę w torebce (wycięłam ją z jakiegoś skrawka podszewki) ?

bo to było tak, że wycielam jak leci... a potem jedna strona mi się ładnie wszyła do jednego ucha, a druga za nic nie chciała wyglądać ładnie... i worek z podszewki też tak niezabardzo ładnie chciał się wszyć??

wierzchnia warstwa torebki ok, bo torebka jest w paski i musiałam przyłożyć dobrze :P
gojami
#3 gojami 2011-04-14 13:20
Kiedy zaczynałam przygodę z szyciem, nie wiedziałam, że trzeba zachować kierunek nitki i rzeczywiście jedna nogawka uciekała mi do przodu. Dla osób zaczynających szycie to cenna informacja.
-1
Xanti
#2 Xanti 2011-04-14 13:19
szkoda tylko, że w epoce globalnej wioski tak mało tkanin posiada krajkę ze składem materiałowym. Na cały mój składzik materiałów może 5% posiada nitkową informację na krajce...
gojami
#1 gojami 2011-04-14 13:07
Ojej, dziękuję, nie spodziewałam się całego cyklu artykułów. Dla mnie to skarbnica wiedzy.