Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Krojenie dzianin

Re: Krojenie dzianin 7 lata 2 tygodni temu #4082

:)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: Krojenie dzianin 7 lata 2 tygodni temu #4081

• imp18
  • imp18
  • Otrzymane podziękowania 1
  • Oklaski: 0
Dzięki, czuję się mądrzejsza :D Z dzianinami dużego doświadczenia w sumie nie mam :)

Re: Krojenie dzianin 7 lata 2 tygodni temu #4080

To jest najważniejsze...

Z lenistwa pozwalam sobie wkleić fragment z mojego bloga ;-)

"Zanim zabrałam się do krojenia sprawdziłam, czy sama dzianina narzuca mi kierunek ułożenia części wykroju. Bardzo często bywa tak, że splot dzianiny nie jest stabilny – i wtedy oczka lecą, że aż miło… Trzeba to sprawdzić - uchwycić uciętą krawędź kuponu palcami obu dłoni na odcinku 5-7 cm i rozciągnąć ją dość mocno. Potem to samo zrobić na drugiej krawędzi – i jeśli okaże się, że od którejś z krawędzi oczka będą leciały bardziej ochoczo, to w jej kierunku należy ułożyć wszystkie dolne części wykroju. Jest to tak naprawdę górna krawędź dzianiny – w tą właśnie stronę dzianina „przyrasta” w trakcie produkcji, a elementy wykroju będą leżały jak gdyby w odwrotną stronę – „góra do dołu”. Dlatego na wykrojach opracowanych dla dzianin linia kierunku nitki ma strzałkę skierowaną w przeciwną stronę, niż na wykrojach dla tkanin. Dla tkanin – w kierunku dolnych krawędzi spodni czy spódnicy, dla dzianin – w kierunku górnych.

A dlaczego to takie ważne? Bo dzianina jest delikatniejsza i łatwiej ją uszkodzić. A najłatwiej – w czasie szycia. Czyli najbardziej czułe miejsca odzieży z dzianiny to szwy właśnie. Szczególnie szwy ramion i szwy w talii – bo na nich „zawieszona” jest bluzka, a zwłaszcza sukienka. Szwy te dźwigają na sobie cały ciężar sukienki i ewentualne naprężenia powstające podczas noszenia. Uszkodzona dzianina pruje się – i lecą oczka. Lecą wyjątkowo łatwo w dół dzianiny – kto robi na drutach ten wie, że robótkę łatwo jest spruć od góry, a od dołu – prawie niemożliwe, więc prosty trick z odwróceniem części formy załatwia sprawę lecących oczek…"

Ania

Re: Krojenie dzianin 7 lata 2 tygodni temu #4079

• imp18
  • imp18
  • Otrzymane podziękowania 1
czeremcha napisał:
Przede wszystkim przed krojeniem trzeba ustalić, czy i w którą stronę dzianina się pruje...

Ania

Pruje? Hmm myślałam, że najważniejsze patrzeć na wzór i w którą stronę się rozciąga... O co z tym pruciem chodzi ? :)

Re: Krojenie dzianin 7 lata 2 tygodni temu #4076

Przede wszystkim przed krojeniem trzeba ustalić, czy i w którą stronę dzianina się pruje...

Ania

Re: Krojenie dzianin 7 lata 2 tygodni temu #4075

• Kawka
  • Kawka
Jeśli chodzi o dzianiny to zazwyczaj kroi się je tak jak tkaniny, a wyjątek stanowi nitka prosta w lamówce (w dzianinie po szerokości). Kierunek wzoru również ma znaczenie, ale trzeba też brać pod uwagę model jaki chcemy skroić ( jak bardzo dopasowany) i efekt jaki chcemy uzyskać ( miękko układająca się dzianina z dodatkiem wiskozy jest idealna na efekt "wody" a jednocześnie nie będzie nadawała się np. na model sukienki o wyraznej linii trapezu )
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Time to create page: 0.151 seconds