No dobra, koniec tych kłamstw, nikt o takie kieszenie nie prosił, co nie oznacza, że nie możecie ich otrzymać. Jak wyglądają takie kieszenie? Proszę wyciągnąć jeansy z szafy, zajrzeć na tył i wszystko stanie się jasne, a my od razu przechodzimy do naukowych treści. Na początek rysujemy kwadrat o wymiarach 15x15cm. Jeśli Wasze kieszonki mają być większe lub mniejsze, wystarczy iż narysujecie pierwszy kwadrat w innych wymiarach.

lko55 13

Krok następny to mała modyfikacja pionowych brzegów kieszeni. W tym celu zwężamy nasz prostokąt ku dołowi. Ja moją kieszonkę zwężyłam po 1 cm z każdej strony, ilustrują to czerwone linie.

lko55 14

Kolejna zmiana to poprawienie dołu kieszonki. Z każdej strony skracamy boki kieszonki po 2,5 cm zgodnie z czerwonymi liniami. Na szaro pomalowana została nasza gotowa kieszeń.

lko55 15

Dla ułatwienia spoglądamy raz jeszcze na kształt naszej kieszeni. Oczywiście brakuje w niej jeszcze dodatków na szwy.

lko55 16

Zanim dodamy dodatki  na szwy pobawimy się w narysowanie ozdobnych stębnówek. Oto przykład takiej ozdoby.

lko55 17

Jeśli zajrzysz do swoich gotowych kupionych jeansów, zauważysz, że górna część kieszeni została zagięta do środka. Teraz musisz zadecydować ile tego materiału zostanie zagięte. Na szaro zaznaczyłam, ile mojej kieszonki zostanie wyposażone w taki zagięty element. Wyobraź sobie, że ten szary kawałek to po prostu zagięty pod spód materiał...

lko55 18

a następnie rozłóżmy ten kawałek na zewnątrz, tak aby nasza kieszeń z tym zapasem leżała sobie na płasko. Do tak przygotowanej kieszeni dodajemy dodatki na szwy.

 

lko55 19

Nasza pierwsza kieszeń gotowa.

lko55 20

Jeśli zajrzeliście do szafy i okazało się, że w Waszych spodniach kieszenie na górze mają tylko dwa razy zagięty rant, to przygotowanie takich kieszeni jest jeszcze łatwiejsze. Wracamy do naszej kieszeni bez dodatków na szwy i dodajemy naokoło ten dodatek. Do górnego brzegu dodajemy nieco więcej, tyle, aby móc go dwa razy zagiąć. I gotowe.

lko55 22

Oczywiście ozdobne stębnówki mogą przybrać dowolny kształt. Wszystko zależy od Waszej wyobraźni. Oto kolejne przykłady takich fantazyjnych przeszyć.

lko55 23

A jeśli zajrzeliście do szafy i okazało się, ze kieszenie wyglądają zupełnie inaczej. Nie są zwężane za to ich boki są niesymetryczne. To wcale nie jest takie trudne, wystarczy na samym początku konstrukcji kieszeni zadbać o taki efekt. Na początek przygotowujemy prostokąt o bokach 14 na 15cm. I znów przypominam, iż wielkość tego bazowego prostokąta zależy również od Was i Waszych wymagań co do kieszeni.

lko55 24

Następny krok to skrócenie od dołu boków naszej kieszonki. Ja z lewej strony skrócę ją o 3cm a z prawej o 4cm.

lko55 25

Powyżej otrzymaliśmy już kształt naszej kieszeni, dla ułatwienia narysuję go raz jeszcze bez linii pomocniczych. Kolejny etap to dodanie dodatków na szwy i wykończenie górnego brzegu. Tutaj jeden z powyższych sposobów, Ty zadecyduj jak wykończysz górny brzeg i ile dodasz na to wykończenie tkaniny.

lko55 26

I znów część najprzyjemniejsza czyli fantazja na temat ozdobnych przeszyć. Oto dwa kolejne, które powstały specjalnie dla Was na potrzeby dzisiejszej lekcji.

 

lko55 27

A jeśli  ktoś ma ochotę na te kieszonki bez ich przygotowywania, to wyjątkwo dzisiejsza lekcja jest również artykułem z działu wykrojów do pobrania i ten prosty szablon możecie po prostu wydrukować. Powodzenia w szyciu jeansów z kieszeniami.

Kliknij aby pobrać szablon kieszeni

Komentarze

1
emi247
#1 emi247 2013-09-02 14:37
A ja po ostatniej lekcji o kieszeniach po cichutku marzyłam o takich kieszonkach :-)