Na początek przypomnijmy sobie jak wyglądał rysunek, który posłużył nam do wymodelowania paska.  Jeśli nie pamiętasz skąd się wziął poniższy schemat, musisz cofnąć się do jednej z poprzednich lekcji. W taki oto sposób rozpoczynaliśmy pracę nad paskiem. A co jeśli pragniemy wykonać karczek, który na przykład na środku przodu będzie o wiele szerszy?

Kliknij aby powiększyćDorysujmy nasz fantazyjny karczek na przodzie. Załóżmy, że na boku ma być wąski za to na środku tyłu dużo szerszy. Czerwona linia poniżej wyznacza dół naszego elementu. To, jaki przyjmie kształt, zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni. I co dalej?

Kliknij aby powiększyć

Do naszych dalszych rozważań zostawimy sobie tylko przód spódniczki oraz linie wyznaczające nasz karczek. Widzisz go?

 

Kliknij aby powiększyć

 

Kliknij aby powiększyćGdyby ktoś miał jeszcze wątpliwości, karczek na poniższym obrazku został pokolorowany na zielono. Teraz wystarczy wyciąć zielone elementy i skleić je wzdłuż boków zaszewki. Sklejamy dwa kawałeczki tworząc jeden większy, gdyż nie chcemy, aby karczek miał przez środek jakiekolwiek szwy.

Kliknij aby powiększyć

Tak jak zapowiedziałam powyżej, dwa zielone klocki zostały sklejone, tworząc jeden większy. Już prawie, prawie mamy nasz szablon. Pozostały jeszcze kosmetyczne drobiazgi do wykonania.

lko66 12Kanciasty karczek wymaga pracy z krzywikiem krawieckim. Spójrz w jaki sposób należy wykonać odpowiednie modelowanie. Oczywiście w ten sposób pozbywamy się wszystkich kanciastych miejsc w naszym elemencie. Zauważ dodatkowo, że przykładając krzywik w ten sposób, poszerzamy nieco karczek w okolicach wewnętrznej pionowej linii. Na następnym rysunku zobaczymy,  gdzie i w jaki sposób należy pozbyć się tego nadmiaru.

Kliknij aby powiększyćNa poniższym obrazku czerwona linia prezentuje nasz wymodelowany piękny karczek. Zauważ, że w miejscu, w którym uprzednio widzieliśmy krzywik krawiecki nasz karczek został poszerzony. To poszerzenie zostało zniwelowane poprzez ścięcie naszego elementu na dolnej krawędzi. Widzisz to?

lko66 14Oto nasz karczek bez zbędnych linii pomocniczych i kolorowych wypełnień. Do jego ukończenia został już tylko jeden malutki drobiazg. Domyślacie się jaki?

lko66 15

Oczywiście dodatki na szwy, bez których bardzo ciężko jest wykonać nie tylko karczek w spódnicy, ale szereg innych pięknych elementów odzieży. Poniżej dodatki na szwy zostały narysowane na czerwono. A zadanie domowe brzmi: Dlaczego dodatek na szew nie został dorysowany z prawej strony?

lko66 16

 

 

 

 

 

Komentarze

papavero
#9 papavero 2015-10-17 14:22
Cytuję mini-pasja:
czy karczek może być niesymetryczny?

//papavero.pl/article?id=1496
mini-pasja
#8 mini-pasja 2014-01-23 17:05
czy karczek może być niesymetryczny?
sroka
#7 sroka 2014-01-21 20:41
Papavero, uwielbiam Twoje lekcje. Jesteś moim krawieckim Adamem Słodowym :-)
AnnaR
#6 AnnaR 2014-01-21 17:03
Cytuję nowaczka:
z prawej strony nie ma dodatku na szwy bo to jest środek karczku..

I srodek przodu spodnicy. W karczku bylyby dodatki na szwy, gdyby przod spodnicy skladal sie z dwoch czesci, a nie byl krojony po calosci.
Swoja droga, lekcja konstrukcji karczku juz byla, jedyny nowy element to krzywik ze wzgledu na zaokraglenie karczku.
Nie mniej jednak, warto przypomnic sobie lekcje :)
lucyna1
#5 lucyna1 2014-01-21 08:17
lekcje super wszystko jasno objaśniają, czekam na następne !
Mi
#4 Mi 2014-01-20 23:47
Ojej, a będzie wykrój takiej ładnej spódniczki? :o
ehalajec
#3 ehalajec 2014-01-20 19:43
super - o ile ktoś ma płaski brzuch....
nowaczka
#2 nowaczka 2014-01-20 18:26
z prawej strony nie ma dodatku na szwy bo to jest środek karczku..
jasqleczka
#1 jasqleczka 2014-01-20 18:22
Wspaniała lekcja, wszystko jasno i na temat :lol: